Jak zasadit odnože jahod?

Kdy zasadit odnože jahod

Kdy vysazovat jahody

Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.
Archiv

Jak zasadit šlahouny jahod

Množení jahod šlahouny

Právě ty jsou totiž nejkvalitnější. Odstřihněte je a zasaďte do truhlíků, nebo pokud mají již dostatečně vyvinuté kořeny, přímo do půdy stejně, jako když jste záhon jahod zakládali. Ostatní hřížence odstraňte, aby rostlinu zbytečně nevysílily. Porost tak bude upraven před zimou.
Archiv

Co s odnožemi u jahod

Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.
Archiv

Jak získat nové sazenice jahodníku

Nové sazenice můžeme získat i tehdy, pokud pěstujeme jahodník na netkané agrotextilii. Jen musíme rostlinám připravit podmínky pro zakořenění. Vhodné jsou pro tento účel plastové květináče či kelímky (průměr 8 cm). Kelímkům uděláme ve dnu několik odtokových otvorů a naplníme je zeminou smíchanou s kompostem.
Archiv

Jak hluboko zasadit jahody

Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Zkoušku, zda je sazenice pevně uložena v půdě, provedeme jemným tahem za listy. Pokud rostlina tahu odolá, je to v pořádku.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak rozmnožit Stáleplodící jahody

Ať už se jedná o rané, pozdní, nebo stáleplodící odrůdy jahod, všechny lze právě teď v druhé polovině léta rozmnožovat od mateřských rostlin, které nasazují nové výhony s dceřinými sazeničkami. Tyto výhony je třeba včas od mateřské rostliny oddělit, aby se původní jahodník nevyčerpával.

Kdy se mnozi jahody

Jahody množte vždy v létě, poté, co doplodí. Zbytečně ale čekání neprodlužujte, mělo by se to dělat do konce července, aby sazenice měly dost času zakořenit před zimou.

Jak zasadit odnož

Odnožující výhon odřezáváme u mateřské rostliny a zasadíme jej do substrátu. Podmínkou je, že každá odnož musí mít své vlastní kořeny, bez kterých jinak nezakoření. Tímto způsobem množíme broméliovité rostliny (Vrisea, Guzmania, Aechmea, Neoregelia), u kterých mateřské rostliny po odkvětu likvidujeme.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Jak dlouho vydrží sazenice jahod

Frigo sazenice jahod

Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Jak casto Zalevat sazenice jahod

Jak na zalévání a hnojení

Jahody potřebují, zejména v letním období, hodně vláhy. Podle konkrétních teplot a vyschlosti půdy je zalévejte jednou až dvakrát denně. Pro hnojení používejte hnojiva obsahující rohovinu či guáno. Hnojí se na začátku vegetace a ihned po sklizni.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak pěstovat Stáleplodící jahody

Na podzim se vysazuje většinou tzv. zelená prostokořenná sadba, naproti tomu na jaře je většinou k dostání tzv. frigo sadba. Jarní výsadba je vhodnější v lokalitách s drsnějším klimatem (mrazové kotliny, polohy nad 500 m n. m.) ale také pro pyramidy nebo pěstitelské nádoby.

Čím se rozmnožují jahody

Jahodník je vytrvalá víceletá bylina, rozmnožuje se vegetativně přízemními šlahouny, které vyrůstají z úžlabí řapíkatých trojčetných listů složených z vejčitých pilovitých lístků. Šlahouny pak na mnoha místech zakořeňují, čímž vznikají nové, samostatné rostliny.

Jak se mnozi lesni jahody

▶️ Lesní jahody se kromě výsevu množí šlahouny, na kterých vyrůstají nové rostliny. Díky tomu je jednou pořídíte a potom už jen dále rozšiřujete a vyměňujete s ostatními za jiné rostliny.

Proč žloutnou listy rýmovníku

Rýmovníku žloutnou a opadávají listy

Pokud má ovšem dostatečnou zálivku. Právě voda ale může být dalším důvodem, proč rýmovník žloutne a chřadne. Velká zálivka není ani tak problém v létě, kdy je dostatek slunečného záření, rostlina je aktivnější a roste.

Jak rozmnožit blázna

Rozmnožování: vrcholovými nebo stonkovými řízky, kořeny rostou v uzlech pod listy. Svým rozmnožování je potos pověstný. Dobře se množí výhonky. Mladé rostliny si snadno namnožíte tak, že výhonky, které mívají za listy již náznaky kořínků, ponoříte do vody.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak sázet Stáleplodící jahody

Rostliny sázejte v rozestupech alespoň 30-40 cm od sebe, jednotlivé řádky by od sebe měly být alespoň 50 cm. Záleží také na odrůdě, některé jahodníky vytvářejí větší a košatější keříčky a potřebují místa více. Nově zasazené rostliny dobře zalijte, aby se voda dostala až ke kořenům.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Po čem sázet jahody

Záhony pro výsadbu jahod připravíme aspoň rok předem. Vhodnými předplodinami jsou rané brambory, papriky, rajčata, tykve, okurky, ke kterým byla půda vyhnojená organickým hnojivem (chlévský hnůj, zelené hnojení). Nejlepším je vyzrálý kompost (6 – 8 kg na m²).

Co skodi jahodám

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Jak stříhat jahody na zimu

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm.