Jak Zasit hedvábí?

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Jak šít jemnou latku

U splývavých materiálů vyšší gramáže lze použít organzu střiženou šikmo. Jinak se skvěle hodí kupříkladu hedvábný či viskozový satén, případně habutaj, které mají tu výhodu, že jsou příjemné na těle, takže mohou posloužit jako podrážecí materiál a podšívka v jednom. Možná se teď ptáte, proč tedy podrážet a ne podšívat.

Jakou jehlu na satén

Základem je hodně špendlit, stehovat, pečlivě rozžehlovat. Jehly universal 70-80. Řezací kolečko je na klouzavé materiály lepší než stříhání nůžkami a lépe se vám bude pracovat na koberci nebo jiném neklouzavém povrchu.

Jak se šije šifon

Aby se vám šilo skutečně dobře, doporučuji pořídit speciální tenkou jehlu "microtex", která hladce projde mezi jemnými a nahusto tkanými nitěmi. Co se samotného nastavení stroje týká, je velmi často potřeba trochu snížit napětí horní i dolní nitě.
Archiv

Jak Zehlit mušelín

Žehlení se také nemusíte bát, doporučujeme však žehlit z rubu. Vyrobeny ze 100% bavlny. Před prvním použitím doporučujeme vyprat. Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte.

Na co je vhodný mušelín

Mušelín je nejběžnější jako nebělená, nebo bílá látka, vyráběná z mykané bavlněné příze. Často se používá při výrobě vzorů pro oděvy, nebo záclony a opony, ovšem dá se použít i v čalounictví. Mušelín je prodyšný a je dobrou volbou pro oděvy v horkém, suchém klimatu.

Co ušít že saténu

Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.

Jakou jehlou šít Tyl

Jak vybrat správnou jehlu

Druh materiálu/tkaniny Specifikace a síla jehly
Tričkovina/ jednolíc Jersey 70/10 – 90/14
Tyl Universal nebo Jersey 70/10, 80/12
Umělá kožešina Universal nebo Jersey 70/10 – 100/16
Umělé hedvábí Universal 70/10, 80/12

Jakou jehlu na záclony

Jak vybrat správnou jehlu

Druh materiálu/tkaniny Specifikace a síla jehly
Záclony (záclonovina) Universal 60/8 – 80/12 případně Stretch 70/10, 80/12
Žakár Universal 80/12 – 100/16
Žerzej Stretch nebo Jersey 70/10 – 100/16
Žinylka Universal 70/10 – 100/16

Jak šít ručně

Ruční stehy jsou potřebné na značení, spojování, prošívání i ke zdobení. Při šití zpravidla postupujeme zprava doleva, pouze u některých ozdobných stehů (stonkový, krokvičkový) obráceně zleva doprava. Jehlu na šití volíme dle látky a nití tak, aby tloušťka nití nebyla větší než tloušťka jehly.

Jak prát mušelín

Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte. Žehlete na nízký stupeň. Čím více jej budete prát, tím více bude mekčí. Materiál je 100% bavlna, můžete je prát na jemný program na 30°C.

Jak se pere mušelín

Mušelínové plenky doporučujeme prát v ruce ve studené vodě.

Pokud je nechcete prát ručně, můžete je hodit do pračky a spustit jemné praní maximálně na 40 °C. Pleny z mušelínu nesušte v sušičce ani se ho nesnažte bělit. Můžete je žehlit – opět ale na nižší stupeň.

Jak se žehlí satén

Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.

Jak cistit satén

Satén je velmi jemný, snadno se odírá nebo zatrhává. Proto je důležité s ním zacházet opatrně, a to i při praní. Pračku pokud možno nenastavujte na víc než 40 °C a saténové kousky dejte do ochranného pytle. Vhodnou alternativou je i chemické čištění.

Jak pracovat s tylem

Tyl je průhledný, takže pokud požadujete, aby vynikla jeho barva, musíte jej nařasit a vrstvit. Toho jsem využila na sukně družiček. Stejně tak pokud chcete využít jeho tuhost třeba na spodničku, také ho musíte nařasit. Řasením se tedy dostáváte do vysoké spotřeby v metráži.

Jak široká má být záclona

Jak změřit šířku záclony

Počítejte tedy kvůli řasení s přibližně 1,5 až 2násobkem šířky záclony oproti šířce okna. Doporučujeme také mít záclony s přesahem alespoň 5–10 cm na každé straně oproti šíři okna, dále je vhodné počítat s přesahem na obšití okrajů, aby se zabránilo jejich třepení.

Jak se šijí závěsy

Šijeme závěsy! Při šití se obvykle začíná svislými lemy, poté se šije horní a dolní okraj. Výjimkou je závěs na poutka, u kterého se začíná právě horním lemem s poutky. Lem stačí založit a prošít rovným stehem, není nutné ho předem entlovat – jen u třepivějších látek, které se třepí doslova pod rukama (např.

Co je pružný steh

Pružný steh

Používá se pro šití pletenin, nekrčí se u něj materiál. Používejte se strečovou jehlou a kvalitní nití.

Co to je slepý steh

jedná se o steh, který je vidět jen z rubové strany oblečení. Používá se především u různých lemů (kalhot, sukní, záclon), kdy je žádoucí aby steh nebyl z lícové strany vidět. Dá se ušít jak na stroji, tak v ruce.

Co je Muselinove povleceni

Mušelín na první pohled i dotek vypadá trochu jako len, ale jedná se o 100% přírodní bavlnu. Je to hit posledních let, a to jak v módě, tak v doplňcích interiéru. Jeho obliba stoupá spolu se stupni na teploměru. V horkých letních dnech na něm nejvíce oceníte jeho lehkost a absolutní prodyšnost.

Jak se žehlí hedvábí

Lehce pomačkané hedvábí stačí nechat na chvíli vyvěšené na ramínku na vzduchu, samo se krásně srovná. Pokud je třeba žehlit, žehlete opatrně a na nízké stupně (max 100°C). Každý hedvábný kousek může mít přirozeně elektrický náboj, který se postupně díky nošení ztrácí.

Jak vyčistit hedvábí

Hedvábí můžete svěřit prověřené čistírně, nebo si prát doma. NIKDY NEPERTE V PRAČCE! Hedvábí perte ručně a samostatně ve studené vodě, ideální je teplota do 30 °C, s pracím práškem na jemné prádlo. Na praní použijte prostředek přímo určený na praní hedvábí a jemného prádla, nepoužívejte mýdlo, nebo šampon.

Jak prát tyl

Tylové oblečení a doplňky doporučujeme prát ručně ve slabém roztoku čisticího prostředku. Výrobky vyžadují důkladné opláchnutí a lehké vymačkávání bez kroucení.

Jak Řasit tyl

Kolem prstu si jednou otočkou omotáme konce spodních nití na jedné straně látky. Pomalým taháním za oba konce nití se nám látka začne řasit.

Jak daleko záclona od okna

U garnýží doporučujeme přesah minimálně 20 až 30 cm, tak, aby shrnutý závěs nezasahoval do okna. Záleží však také na materiálu – čím bude závěs lehčí (skoro záclona), tím případně může být jeho vzdálenost od okna menší.