Jak zastavit zrání avokáda?

Jak uspíšit zrání avokáda

Tvrdé avokádo vložte do papírového sáčku s banánem a nechte při pokojové teplotě. Za dva až tři dny je připravené ke zpracování. O něco rychlejší variantou je zabalit plod do novin a nechat dozrát na teplém místě, avokádo obvykle změkne do druhého dne.

Jak rychle urychlit zrání avokáda

Avokádo vložte spolu s banánem či jablkem do sáčku a umístěte ho na teplé místo. Banán a jablko ze sebe vylučují jisté látky, které napomáhají rychlejšímu zrání avokáda. Tento způsob dozrávání je časově nejnáročnější cca 3-5 dní.
Archiv

Jak zabránit hnědnutí avokáda

Ještě více lze hnědnutí omezit tak, že pokapete odhalenou dužinu kyselou šťávou z citrónu nebo limetky. Další ochranou před oxidací je cibule. Do zmíněné vzduchotěsné nádoby přidejte k avokádu kousek cibule a výpary, které cibule uvolňuje oxidaci zpomalí.

Kde Zastrihnout avokádo

Avokádo se větví seříznutím a zaštipováním. Počkejte, až bude rostlina vysoká alespoň 15 cm, poté odštípněte horní listy a/nebo rostlinu seřízněte na požadovanou výšku. Zaštipujte vždy nad očkem (kolénkem), použít můžete pouze prsty, jelikož výhonek avokáda je dobře poddajný. Avokádo se poté rozvětví a bude bohatší.

Co z Nezraleho avokáda

Pokud tedy nejste v krajní nouzi a nepotřebujete avokádo nutně sníst co nejrychleji, nechte je raději několik dní dozrát a poté si ho vychutnejte naplno. Zároveň platí, že při konzumaci velkého množství avokáda (ať už zralého či nezralého) může dojít k podráždění žaludku z důvodu vysokého podílu vlákniny.

Jak změkčit avokádo

Přidej do sáčku k avokádu banán nebo jablko. Banány jsou nejlepší, ale i ostatní ovoce ti poslouží dobře. Pokud žádné nemáš, ale máš dvě a více avokád, vlož je do sáčku všechny najednou. Tyto druhy ovoce produkují více etylenu, než jiné.

Jak se pozná zralé avokádo

Avokádo je zralé ve chvíli, kdy jde snadno oloupat. Lehce jej zmáčkni prsty, aby sis byl/a jistá/ý, protože ne vždy se můžeš řídit barvou. Nezralé avokádo je pevné a jasně zelené. Během zrání pak začne nabírat fialovou až černou barvu (trvá to většinou přibližně 2 dny).

Jak dobře otevřít avokádo

Jak otevřít avokádo

Zralé avokádo nařízněte podélně po celé polovině, otočte ho a stejný řez proveďte z druhé strany. Obě poloviny pak pootočte proti sobě. V jedné části bude pecka, zasekněte do ní nůž a pecku vyndejte, mělo by to jít hladce. Poté opatrně lžící vydlabejte dužinu a avokádo pokapejte citronovou šťávou.

Jak přesadit avokádo do hlíny

Na přesazování si připravte květináč o průměru okolo 10 cm a pecku zasaďte do zeminy tak, aby její 2/3 stále vykukovaly. O rostlinku pečujte běžným způsobem, jako o ostatní pokojové rostliny. Přesazujte do většího květináče vždy, když dostatečně povyroste, ne však dřív, jak měsíc od předchozího přesazování.

Jak zakořenit avokádo

Semeno můžete vložit do vlhkého substrátu špičkou nahoru, nechejte ho z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. (Pokud je pecka kulatá, spodek poznáte podle světlé skvrny). Substrát nesmí po celou dobu klíčení vyschnout. Stále větší oblibu získává metoda hydroponická, kdy kořínky vyraší do vody.

Kdy nejíst avokádo

Pokud je dužina vyloženě hnědá nebo našedlá, rovnou avokádo vyhoďte, protože začalo hnít. Správně vyzrálé avokádo má máslovou konzistenci a dužina plodu jde velmi lehce od slupky. Pokud jde velmi ztěžka, ovoce je nezralé.

Co dělat s avokádem

Avokádo se díky své ne příliš výrazné chuti hodí do jakéhokoliv salátu. Připravit si můžete buď klasický zeleninový salát s avokádem, nebo například teplý kuřecí salát s avokádem. Pokud máte rádi dipy a pomazánky, určitě byste si měli vyzkoušet mexickou specialitu guacamole, kterou podávejte nejlépe s nachos.

Co s Hnedym Avokadem

Po rozkrojení by pod slupkou mělo být jasně zelené a na středu a podél pecky žluté. Pokud je dužina vyloženě hnědá nebo našedlá, rovnou avokádo vyhoďte, protože začalo hnít.

Jak dlouho vydrží zralé avokádo

Zralé avokádo vydrží několik dní v ledničce, ale postupně bude ztrácet svou chuť. Pozor na skladování avokáda! Skladování avokád v lednici slouží k pravému opaku – zpomalení zrání plodů. Hodí se tedy k uskladnění avokáda po delší dobu.

Jak přesadit avokádo

Na přesazování si připravte květináč o průměru okolo 10 cm a pecku zasaďte do zeminy tak, aby její 2/3 stále vykukovaly. O rostlinku pečujte běžným způsobem, jako o ostatní pokojové rostliny. Přesazujte do většího květináče vždy, když dostatečně povyroste, ne však dřív, jak měsíc od předchozího přesazování.

Co potřebuje avokádo

Avokádo je rostlina, která potřebuje kyslou půdu a dostatek živin a vody k růstu. Pokud ho pěstujete pouze ve vodě, bude mít nedostatek živin a může se stát, že se přestane vyvíjet správně. Navíc, pokud ho pěstujete ve vodě příliš dlouho, může se stát, že kořínky začnou hnit a rostlina se začne rozpadat.

Co se jí z avokáda

Je také možnost, že si koupíte nezralé avokádo a necháte ho doma dozrát. Použít se dá prakticky ihned. Stačí rozkrojit a vydlabat lžičkou. Dále jej můžete použít do salátů, pomazánek nebo si z něj vyrobit domácí nutelu.

Jak poznat že je avokádo zralé

Avokádo ohmatejte a zkontrolujte jeho měkkost a pružnost. Jestliže je tvrdé, je nedozrálé. Pokud je kašovitě měkké, je už přezrálé a téměř zkažené. Správně zralé avokádo je lehce měkké a pružné.

Jak poznat špatné avokádo

Rozsah barevnosti může být od žlutobílé, přes žlutozelenou a po sytě žlutou. V případě, že je dužina zelená, je ovoce nezralé. Je li naopak nahnědlé, nebo dokonce vyloženě hnědé, rovnou ho vyhoďte, protože je přezrálé a zkažené.

Jak se loupe avokádo

Jak oloupat avokádoavokádo zbavíme stopky.podélně jej nožem nařízneme kolem dokola.šroubovitým pohybem pootočíme obě poloviny proti soběnůž zasekneme do pecky a vyndáme ji – pozor na tento krok, protože může být nejbolestivější!dužinu vydlabeme polévkovou lžicí

Kdy zastřihnout avokádo

Jakmile stonek doroste přes 30 cm, opatrně odstraníme 2 horní patra listů, aby avokádo zhoustlo – to lze opakovat vždy, když rostlina naroste o dalších 15 cm.

Jak často se může jíst avokádo

Průměrné avokádo obsahuje asi 250 až 320 kalorií a k tomu ještě 20 a více gramů tuku. Ouha, to jste asi slyšet nechtěli. Ale žádný strach. Pokud si avokádo rozdělíte na třetiny a každý den si dáte jednu, není to žádný problém, právě to je totiž doporučená denní dávka.

Proč usychají listy avokáda

Nahromadění solí nebo spálení solí je běžným problémem pokojových avokádovníků. Dochází k němu, když je rostlina zalévána vodou, která obsahuje vysoké množství solí. Sůl se pak hromadí v substrátu a nakonec i v rostlině, což může způsobit hnědnutí a vadnutí listů.

Jak má vypadat zralé avokádo

Nezralé avokádo je pevné a jasně zelené. Během zrání pak začne nabírat fialovou až černou barvu (trvá to většinou přibližně 2 dny). Kompletně zralé je ve chvíli, kdy je natolik tmavě zelené/hnědofialové, že zdálky vypadá vlastně skoro černé.

Na co pomaha avokádo

Avokádový olej aplikovaný přímo na kůži pomáhá zklidnit a hojit rány, se sklerodermií, infekcemi dásní i artritidou. V kombinaci s vitamínem B12 může avokádový olej zlepšovat lupénku. Dužina avokáda se místně používá na podporu růstu vlasů a rychlejší hojení. Semena, listy a kůra avokáda zase k úlevě od bolesti zubů.