Jak zastřihnout rostlinu?

Co je Zastipovani rostlin

Na velké rostliny budete potřebovat sterilní skalpel. Zaštipování je s trochou nadsázky vlastně chirurgická práce, musíte být co nejvíce přesní. Místo a provedení řezu je zásadní – výhonky větviček odštipujte vždy těsně nad spojem dvou větviček naproti sobě. Odštipujeme pouze část špičky.
Archiv

Jak zastřihávat rostliny

Zastřihávejte rozvážně a povzbuďte nový růst. Řez nebo střih proveďte těsně pod kloubkem a při řezání větších stonků co nejblíže k hlavnímu stonku. Neodstraňujte více než čtvrtinu rostliny, ať má stále z čeho růst!

Jak se Zastipuje

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.
Archiv

Co s Prerostlou Monsterou

Z monster Rybková doporučuje vybírat kultivary se žíhanými listy, protože nedorůstají tak obřích rozměrů. „Pokud vám ale monstera přeroste přes hlavu, můžete vrcholovou část rostliny odříznout a zasadit ji vzdušnými kořeny do hlíny. Jako řízek. A vypěstujete si z ní jednoduše novou,“ radí kurátorka.

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Jak oživit rostlinu

Rychle, levně a po svém.Ženu ani květinou neuhodíš! Jistě, že neuhodí.Čistá váza je základ. Než dáte řezanou kytku do vázy, důkladně před tím vázu vymyjte.Teplá voda. Řezaným květinám dávejte do vázy teplou vodu.Méně znamená více.Když seřezat, tak šikmým směrem.Přihoďte aspirin.Lak na vlasy.Oslaďte jim život.

Jak zastavit růst rajčat

Kdy zastavit růst rajčete

Jakmile rajčatům naroste 5 – 7 pater květů, rostlinky zastřihněte. Více pater totiž v našich podmínkách nedozraje. A rajče je liána, roste pořád dál a dál. V chladnějších a vyšších oblastech stačí čtyři patra, v teplejších nížinách těch 6 – 7.

Kdy hnojit monsteru

Hnojení: 1x za dva týdny slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Monstera je vděčná za hnojení i v zimě, během zimního období ji tedy pohnojíme jednou za jeden a půl nebo jednou za dva měsíce.

Co potřebuje monstera

Monstery preferují nepřímé světlo, zvládnou i polostín a pokud chceme rostlinu pěstovat na okně, nejvhodnější je zvolit takové, které je orientované na západ nebo východ, případně severní stranu, pokud je tam dostatek světla. Při nedostatku světla se její listy nemusí správně tvarovat a rostlina nebude dobře růst.

Co se Zastipuje u rajcat

U keříčkových ani divokých rajčat nikoli. Rostliny se vedou na jeden hlavní výhon zaštipováním všech postranních výhonů, které raší v úžlabí listů (mezi listem a stonkem). Zálistky je třeba odstranit zavčas, tedy v délce maximálně 10 – 15 cm.

Jak zastřihnout tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Proč padají listy u tlustice

Crassula – tlustice

V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem. Ideální je i snížení teploty pod 15°C, ale není to podmínkou, tlustice zvládnou pokojovou teplotu celoročně. Příliš vysoké zimní teploty mohou ale vést ke ztrátě listů.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Jak zachránit rostlinu

Pokud jste zjistili, že rostlina není na odpis, odřežte či odtrhejte všechny listy. Poté odřízněte stonek nebo kmen. U větší rostliny nechte pahýl tak deset centimetrů, u té menší můžete nechat centimetr. Takto připravenou rostlinu umístěte na slunné místo, kde není průvan a zima.

Jak zachránit usychající rostlinu

Řešení: Protáhlé stonky a bledé listy odstřihněte a rostlinu přemístíme na světlejší místo. Pozor, světlejší nemusí znamenat na parapet jižního okna, kde by oslabenou rostlinu spálil sluneční žár. Po pár dnech by rostlina měla obrazit, zesílit a zase se zelenat.

Jak se Zastrihuji rajčata

Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.

Proč žloutne monstera

Žloutnutí listů monstery

V převážné většině případů je příčinou žloutnutí listů monstery přelití rostliny či nedostatek hnojiva. Obecně mají monstery raději sušší půdu, než přelití. Odstraňte vodu z misky pod květináčem, snižte frekvenci a množství zálivky a přidejte hnojivo pro zelené rostliny.

Kde mít monsteru

Monstera má ráda hodně světla, maximálně mírný polostín (severní velké okno), snese i mírné nebo občasné slunce. Mimořádně dobře se jí daří ve velkých chodbách, ve školách, v halách, všude, kde jsou velká okna nebo prosklené střechy. Potřebuje světlo spíše rozptýlené, aby rostla rovnoměrně.

Jak moc Zalevat monsteru

Monstera má ráda stále vlhký substrát a před další zálivkou nechejte vrchní část substrátu proschnout. V zimních měsících zálivku určitě omezte. Při přelití by mohlo dojít k uhnívání kořenů, listy začnou žloutnout a rostlina rychle chřadne.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice je též nenáročná na hnojení, stačí hnojit jen dvakrát za rok a to vždy ve vegetačním období. Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče.

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.

Jak oživit Zvadlou květinu

Pokud květiny skloní hlávky z nedostatku vody, můžete ještě zkusit namočit celé stonky přes noc do vody. 14. Zvadlé květy bez milosti vyjměte a vyhoďte, protože začínají hnít a tím škodí ostatním květinám ve váze.

Jak oživit suchou rostlinu

Když je suchá, rostlina hlásí nedostatek vody. Je-li zemina vlhká, rostlina je přemokřená. Řešení: Je-li příčinou sucho, postavíme květináč do mísy s vodou a necháme ji řádně nasát vodu. Když vadí přemokření, rostlinu přesadíme do suché zeminy, nebo postavíme květináč na topení, aby rychle proschl.