Jak zastínit sklenik?

Jak zastínit skleník

Mezi zahrádkáři jsou oblíbené i nátěry (vápnem, blátem, hustším škrobem na prádlo) či nástřiky speciálními přípravky. K takovým patří Amarit, vodou ředitelná modrá stínící barva na skleníky. Zaschlý nátěr odolává dešti, lze jej však mechanicky odstranit (např. kartáčem a teplou vodou).
Archiv

Jak zamaskovat skleník

Do studených skleníků jsou vhodné k zastínění použít lapagerie a vinnou révu, kterou je však nutné pravidelně prořezávat. Do temperovaných skleníků se pak hodí mandevila, dipladenia a voskovka. Do teplého skleníku jsou pak vhodné zasadit blahokeře a klerodendrumy.
Archiv

Jak natocit skleník

Nejvíce světla i slunečních paprsků skleník zachytí, pokud je svou podélnou osou orientován severojižním směrem. Pokud však má sloužit především k přezimování rostlin, je důležité jeho osvětlení v zimě. Proto bývá vhodnější východozápadní orientace.

Jakou barvu na skleník

Jako velmi kvalitní základní barvu na opískovaný podklad můžete použít epoxidovou dvousložkovou antikorozní barvu S2305 Epolex barva zinková epoxidová s vysokým obsahem zinku ( zinkový sprej není vhodným základem pod všechny druhy dalších nátěrů).

Kdy Zastinit skleník

Za horkých letních dnů tak rostliny ve sklenících mnohem rychleji vadnou. Pěstujeme-li však ve skleníku citlivé mladé rostlinky, může je velmi rychle spálit i silné jarní slunce, takže zastínění nemusí být nutně jen otázkou léta, ale můžeme s ním začít už v průběhu března.

Co na skleník

Každý skleník musíte větrat a zavlažovat. Proto není od věci mít do něj zavedenou vodu a elektřinu. Střešních větráků není nikdy dost. Dobré je alespoň na některé z nich namontovat automatické otvírače, které zabrání přehřívání v době, kdy nezvládáte větrat „na vlastní pohon“.

Co se dává do skleníku

Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.

Co dát na dno skleníku

Důkladně zrytou půdu ve skleníku rozhrabeme a mělce do ní zapravíme prosetý kompost. Nemáme–li dostatek tohoto materiálu, jako náhradu využijeme klasický zahradnický substrát, přičemž na skleník o velikosti 2×3 m stačí jeden až dva pytle o obsahu 50 l. Nezapomeneme důkladně rozbít hroudy.

Jak vybetonovat skleník

Nejvhodnějším podkladem pod jakýkoli skleník je betonový základ. Není podmínkou, aby byl vždy do nezámrzné hloubky. Zvláště pod menší skleníky stačí vybetonovat cca do hloubky 30-40 cm pod terén a cca 10 cm nad zem. S velikostí skleníku teprve narůstá potřeba hlubších základů.

Kdy Zastinit sklenik

Za horkých letních dnů tak rostliny ve sklenících mnohem rychleji vadnou. Pěstujeme-li však ve skleníku citlivé mladé rostlinky, může je velmi rychle spálit i silné jarní slunce, takže zastínění nemusí být nutně jen otázkou léta, ale můžeme s ním začít už v průběhu března.

Čím natřít sklo

Na čisté, odmaštěné sklo lze aplikovat aplikovat více druhů nátěrových hmot . Nejkvalitnější a nejodolnější jsou dvousložkové epoxidové nebo polyuretanové nátěrové hmoty jako jsou S2321, S2322 Epolex nebo plyuretanové Telpur T300.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Čím hnojit ve skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Jak siroky záhon ve skleníku

Zužující se uličku můžete udělat i snáze než v předchozím případě, záhony lze ohraničit s pomocí prefabrikovaných tvárnic a dřevěných, případně plastových plotovek. Při správném provedení je i tento způsob ohraničení uličky dostatečně odolný a přitom nabízí relativně rychlou možnost demontáže.

Co dát pod skleník

Při silném větru se skleník může o základ opřít a nedochází tak k deformaci konstrukce a uvolnění výplní. Materiály pro zhotovení základů můžou být různé a výběr je skutečně široký. Nejlepším řešením je samozřejmě beton s kovovými výztuhami. Dobrým řešením je určitě ztracené bednění.

Jak se kreslí barvami na sklo

slupovací barvy na skloZvolený motiv nakreslíme na plastovou podložku nejdříve konturou (pouze hranice).Potom barvami vyplníme tak, aby nikde uvnitř obrázku nezůstal prázdný prostor.Po zaschnutí (až 24 hodin) motiv sloupneme a můžeme přilepit na sklo, porcelán či podobný povrch.

Jak dlouho schnou barvy na sklo

Barvy schnou na dotek během 1 hodiny, kompletně suché jsou cca během 8 hodin (záleží na síle nanesené vrstvy). Čerstvou barvu můžeš odstranit např. hadříkem či houbičkou namočenou ve vodě.

Jak daleko sázet rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm.

Kdy dát do skleníku rajčata

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jaký teploměr do skleníku

Proč na pěstování indoor a ve skleníku potřebujete teploměr a vlhkoměr Teplota a vlhkost v pěstebním prostoru spolu úzce souvisí a na úspěchu se podílí významnou měrou. Ideálním řešením je kombinovaný měřič thermo-hygrometr, teploměr a vlhkoměr v jednom.

Jak udělat základy na skleník

Aby základy byly dostatečně pevné, zpevněte je armovací sítí nebo alespoň několika betonářskými dráty. Také se musí podsypat 5 až 10 cm silnou vrstvou štěrku, který zabrání vzlínání vody. Základy vybudujte alespoň 10 centimetrů nad terén, ať hlína neleží na konstrukci skleníku.

Kdy můžu dát rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak se maluje na sklo

Postup při malování je dvojí:Malujete na sklo nejprve zlatou konturovací barvou, kterou vytváříte jen obrysovou kresbu a ohraničené plochy pak vybarvíte barvami.Malujete nejprve barvami a pak barevné plochy konturujete zlatou barvou v tubě.