Jak Zasyt trávu?

Kdy vyroste tráva po Zaseti

Sekejte, když trávník naroste do výšky 10 cm, počítejte, že to bude nejdříve 5 týdnů od zasetí.
Archiv

Jak zasít novou trávu

Jak na setí trávy

Trávu může sít dvěma způsoby, buď ručně nebo pomocí rozmetadla. Zatímco u ručního setí prováděného rozhozem z dlaní hrozí, že travní osivo zasejete nerovnoměrně, se secím strojem – rozmetadlem na kolečkách máte jistotu, že trávu zasejete v pravidelných dávkách po celé ploše trávníku.
Archiv

Jak doplnit trávu

Pro výživu je vhodné použít trávníková hnojiva typu Start. Jejich složení odpovídá potřebám trávníku při vzcházení. Mají více dusíku a fosforu. Na opravu menších míst je na trhu k dispozici již několik výrobků, které v sobě mají speciální osivo a hnojivo pro rychlou opravu trávníku.

Kdy se seje trávník

Duben, květen a září poskytují nejlepší klimatické podmínky pro zakládání trávníku. Vrstva ornice musí mít tloušťku minimálně 15 cm. Aby nový trávník rostl a prospíval, musí být půda nakypřená tak do hloubky jednoho, dvou zarytí rýčem. Kameny, zbytky kořenů a plevel je třeba odstranit.
ArchivPodobné

Jak urychlit růst trávy

Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.

Jak dlouho trva než vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Jak rychle vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Jak zorat trávník

Nejprve se musíme zbavit starého trávníku.

Zeminu rýčem otočte až po uschnutí stávajícího porostu. Počkejte 2 až 3 týdny, abyste zjistili, jestli tam nějaký plevel nezůstal. Pokud ano, proces zopakujte. Poté už můžete srovnat zeminu a případnou seschlou trávu starého porostu vyhoďte.

Jak oživit trávník

Ať se zazelená! Oživte trávník po létě v 8 krocíchZačněte kosit. Nejprve trávník pokoste na výšku asi 3 cm.Klíčem je vertikutace. Aby se trávník vzpamatoval, musí se do půdy dostat vzduch, voda a potřebné živiny.Přesejte trávník.Pohnojte to.Přidejte substrát.Chce to vodu.Znovu koste.A nakonec trávník propíchněte.

Jak často se má sekat tráva

Sekejte trávník jednou týdně

Sečení zajistí, že se stvoly trávy u báze rozvětví. Pravidelné sekání trávníku zajistí jeho větší hustotu. Vhodný interval pro sečení je jednou týdně. V květnu a červnu roste trávník obzvlášť rychle, proto v případě potřeby sekejte častěji.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Co nesnáší mech

Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

Jak srovnat louku

Příprava půdy

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Jak odstranit suchou trávu

Nejznámějším způsobem je klasická vertikutace. Tímto způsobem dochází k razantnímu odstranění travní plsti pomocí nožů, které trávník prořezávají a odstraňují z něj suchou a starou trávu. Použít k tomu můžete vertikutační hrábě nebo elektrické či benzínové vertikutátory.

Jak pohnojit trávník

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

Proč se seká tráva

Pokud budeme trávu sekat třeba s poloviční frekvencí, vznikne vyšší trávník, který je bohatší na druhovou skladbu rostlin. Je tím stabilnější a lépe odolává výkyvům počasí. Hustý porost zadrží sluneční paprsky a poskytuje životní prostor i potravu mnohým živočichům, hlavně bezobratlým.

Kdy je nejlepší sekat trávu

Sekat trávník přes poledne se vyplatí jen tehdy, když jej chcete zničit: pokosem narušíte pažit, dostanete jej do stresu a horký vzduch spolu se sluncem z něj ještě vytáhnou vláhu. Ráno mezi 8-10 hodinou je sekání trávníku nejlepší. Nikoho tím nerušíte, trávník má čas na regeneraci a navíc se vyhnete horku.

Proč se dává na pole vápno

Proč vápnit Vápněním zajistíme náhradu vyčerpaného vápníku a upravíme půdní reakci (je-li to potřeba) na neutrální, případně mírně alkalickou. Vápník je důležitý také pro přijímání ostatních prvků rostlinami i vylepšení půdní struktury. Další důležitou funkcí vápnění je dezinfekce půdy.

Které rostliny potřebuji vápno

Nejúčinnější je vápnění košťálovin (zelí, květák, kapusta, kedlubny, ředkvička aj.), kořenové zeleniny a luskovin (půdu pro kořenovou zeleninu vápníme na podzim či v zimě předchozího roku). V případě kyselejších půd vápníme půdu i okurkám, paprice, cibuli a česneku, celeru a špenátu.

Kdy proti mechu

Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného trávníku je zapotřebí vpravit dlouhodobé hnojivo s dostatkem dusíku.

Kdy davat stop mech

Návod k použití mech stop

Přípravek MechStop aplikujeme na jaře rovnoměrným rozhozem na suchý trávník v množství 100–140 g na 1m². Ideální je aby alespoň 24 hodin po aplikaci nepršelo. Mech v ošetřeném trávníku se během několik dní vysuší a uhyne. Potom ho můžeme z trávníku snadno odstranit.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak obnovit Spálený trávník

Nechejte trávník nadechnout

Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.