Jak začít s chovem slepic?

Jak náročné je chovat slepice

Kolik slepic je potřeba

Výnosnost většiny plemen se pohybuje kolem 50-70 procent. To znamená, že snesou zhruba jedno vejce za dva dny. Se dvěma slepičkami je to zhruba sedm vajec týdně, přes zimu méně. Třeba to rodině stačí, ale položte si pak otázku, zda vám chov stojí (i při vysoké ceně vajec) za to.
Archiv

Co potřebuji na chov slepic

Slepice potřebují výběh, nejlépe zatravněný a osázený stromy, aby měly podle potřeby sluníčko i stín. Doporučuje se 10–25 metrů čtverečních výběhové plochy na jednu slepici. Nezapomeňte ani na kurník, chrání především v noci před případnými nájezdy predátorů.

Kdy je vhodné koupit slepice

Jedno je jisté, pokud budete mít vše, co slepice ve snášce nebo i mladé kuřice ke spokojenému chovu potřebují, můžete si je koupit kdy chcete, tedy i na podzim nebo dokonce v zimě. Počítejte ovšem s tím, že zakoupené slepice na podzim budou potřebovat jinou péči než ty, které byste kupovali na jaře.

Kdy založit chov slepic

Jaro je právem považováno za zvěstovatele nového života, a to jak živočišného, tak i rostlinného. Chov a péče v tomto období bude příjemná jak pro samotné kuřičky, tak i pro chovatele.

Jak humánně zabít slepici

Spočívá v tom, že uchopíte slepici pod zobákem. Přičemž palec jí položíte zezadu na páteř krku a rychlým pohybem hlavu zvrátíte přes palec dozadu. Tento způsob je efektivní a pro slepici bezbolestný.

Jak zabezpečit slepice proti kunám

Slepičí výběh by měl tedy obsahovat dost stromů a keřů, můžete jim vyrobit i jednoduché stříšky, kam se při hrozícím nebezpečí rychle ukryjí. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že si žádný dravec vaši slepičku neodnese, musíte na výběh pořídit síť nebo ho překrýt pletivem a vyrobit vlastně takovou slepičí voliéru.

Co mají nejraději slepice

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.

Co mají nejradeji slepice

Základem je pestrá strava

✓ Pšenice – je základním kamenem každé krmné směsi. Tato obilovina je pro slepice největším zdrojem energie, a proto by krmivo pro slepice mělo obsahovat asi 50 % pšenice. ✓ Kukuřičný šrot – je další velice energetickou potravinou. V krmné směsi pro slepice by měl zaujímat cca 25%.

Jak si ochočit slepice

Nejjednodušším a zároveň nejužitečnějším úkonem a začátečnickým krokem v trénování slepic bývá vycvičení vašich holek na zavolání. Díky tomuto „povelu“ udržíte snáze své plemeno v bezpečí, nebude se vám rozprchávat, čímž je lépe uchráníte před predátory. Budou snadno reagovat na váš hlas a poslouchat vás.

Jak uklidnit slepice

Preventivní opatření Neobvyklé zatížení drůbežího organismu se projevuje různými způsoby – pokles snášky, zastavení snůšky, pelícháním… Přidáním vitamínů nebo v některých případech i antibiotik pomůžete své drůbeži stresovou situaci lépe překonat a snáze se s ní vyrovnají.

Čím přilepšit slepicím

Pokud chcete slepičkám ještě více přilepšit, přidejte jim do běžné směsi kukuřici, která podporuje růst svalové tkáně a produkci vajec. Použít můžete i kukuřičný škrob nebo malé množství slunečnicových semínek. Sušená vojtěška nebo sušené kopřivy zase slepicím udělají radost v době, kdy venku nic zeleného neroste.

Co může zabít slepice

Nešťastné náhody, co zabijí slepiceOtrava. Otrava patří mezi nejčastější nešťastná úmrtí slepiček na dvorků chovatelů.Požár kurníku. Bohužel i požár může někdy zachvátit váš kurník.Domácí mazlíček. Hrozba číhá především od psů a koček.Málo vody.Nebezpečný materiál.

Co na Čmelíky u slepic

V případě výskytu tohoto roztoče je možné použít přírodní biocid ATAK Křemenitý prášek. Jedná se o hubení čmelíků mechanickou cestou, tj. obsahuje přírodní křemenitý prášek (z fosilizovaného planktonu), který narušuje ochrannou povrchovou vrstvu těla škůdce, který následně hyne v důsledku dehydratace.

Kdy chodí liška na slepice

Na hejno slepic útočí lišky nejčastěji v noci, pokud ale mají velký hlad nebo se potřebují postarat o mláďata, nebojí se vyrazit pro potravu i za bílého dne. Nezvanými návštěvníky mohou být i kuny, lasičky, krysy nebo třeba potkani.

Kdy se muzou pustit slepice

S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.

Co se nesmí dávat slepicím

Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.

Jak moc krmit slepice

Nejlepší je určit si pravidelnou hodinu, kdy budou holky dostávat první krmnou dávku. Například v 6 h ráno nasypejte kukuřičný šrot a krmnou směs do krmítek v množství podle počtu slepic. V zimě počítejte cca 160 g krmiva pro jednu nosnici za den.

Proč se Ozobávají slepice

Pokud se slepice navzájem ozobávají, nebo si vyzobávají peříčka, příčinou může být i nedostatek nějaké složky v potravě. Mohou jim chybět bílkoviny (základní stavební kámen peří a vajec). Ty můžete dodat třeba vařeným nesoleným masem, vařenými vejci, moučnými červy atp.

Jak poznat že slepice Kvoka

Jak se projevuje To, že Vaše slepice postihlo období kvokání, poznáte snadno. Kvočny neústupně sedí na své snášce, pokud si vejce chcete vzít, reaguje agresivně.

Co nesmí slepice

Co slepičky určitě nesmějí

Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.

Jak kuna zabije slepici

Kuna nebo lasička slípku nejprve zakousne, ukousne ji hlavu a nechá ji ležet na místě. Liška si ulovenou slepici zase celou odnese až noře, zvlášť v případě, pokud je matkou – myslí totiž na svá malá liščata.

Jak se pozná že má slepice čmelíky

Nenakrmení čmelíci u slepic mají většinou světle šedou barvu, nakrmení bývají zbarveni do rudo hněda. Čmelík kuří je noční tvor, který se živí krví svého hostitele. To znamená, že muňky v noci vylézají ze svých úkrytů, mezi které patří různé škvíry a štěrbiny v kurníku a útočí na drůbež, z které sají krev.

Co dát do Popeliště pro slepice

Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou. Jak vypadá popelení slepice se můžete podívat na následujícím videu.

Jak kuna zabiji slepice

To srstnatá škodná to má s lovením trochu jinak. Kuna nebo lasička slípku nejprve zakousne, ukousne ji hlavu a nechá ji ležet na místě. Liška si ulovenou slepici zase celou odnese až noře, zvlášť v případě, pokud je matkou – myslí totiž na svá malá liščata.

Jak zvyknout slepice

Použijte taktiku odvedení pozornosti, zapískejte, zatleskejte a slepice od sebe pokud možno oddělte. Hřebínky jim namažte vazelínou, abyste jim vzájemné zraňování trochu ztížili. Jestli mají slepice dostatek prostoru, krmení a vody, tyhle šarvátky by měly během několika dní (maximálně týdnů) přestat.