Jak zatemnit pergolu?

Jak zateplit pergolu

Při zateplení pergoly se využívají materiály z plachtoviny (PVC textilie) a v případě průhledných částí opláštění lze doporučit materiál Crystal flex (tzv. slídovitý povrch). Průhledný materiál je velice pevná cca 0,5 mm silná fólie, která se s plachtovinou spojuje horkovzdušným svařováním.

Jak zastínit pergolu

Nejvíc se u nás nepoužívá boční markýza, ale venkovní žaluzie. Kromě nich se na zastínění pergoly používají také venkovní rolety, které vás dokáží ochránit nejen před sluncem, ale i před hlukem a únikem tepla. Speciální možností představují screenové rolety, které vám poskytnou ochranu proti teplu.
Archiv

Čím pokrýt pergolu

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak zastínit polykarbonát

Načerpejte inspiraci. Zastínění může být zhotoveno z neprůhledných materiálů jako je trapézový nebo vlnitý plech, klasická střešní taška, asfaltový šindel nebo polykarbonát s upravenou propustností světla. Pro zastínění se používají taktéž lamelové systémy, nejčastěji ze dřeva nebo kovu.

Jak ukotvit pergolu do fasády

Při kotvení pergoly do fasády bez zateplení se nejčastěji používá tzv. chemická kotva, jejíž montáž je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, následně se vyčistí a vyplní se chemickou maltou. Do díry se poté vloží nerezová kulatina se závitem.

Jak upevnit pergolu

Ke kotvení pergoly do zdi domu se nejčastěji používá nosného ráhna, které se k fasádě připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konce tyčí se pak připevní nosné ráhno neboli vazník a k němu se pak připevní pergola.

Jak levné zastínit terasu

Zastínění terasy či balkónu můžete docílit hned několika způsoby. Nejlevnější a na instalaci nejsnadnější variantou je stínící plachta. Nemusíte nic stavět ani vrtat. Plachta představuje skvělou alternativu ke slunečníku, je chráněna lehkou impregnací, která Vás ochrání před mírným deštěm.

Jak vyrobit baldachýn na pergolu

Jednodušším způsobem, jak v zahradním prostoru získat vytoužený stín, je výroba stínící plachty. Pokud pergole chybí pevná střecha, věnujte pozornost nepromokavosti a upnutí textilie. Pevnou látku ve stejném tvaru jako střecha opatřete na všech rozích pevně přichycenými kruhy.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Co dát na střechu zahradního domku

Asfaltové střešní šindele jsou jednoznačně nejpoužívanější střešní krytinou na pergoly a zahradní domky. Zároveň se hojně používají jako střešní krytina na garážová stání. A není se čemu divit – jejich pokládku zvládne i šikovný kutil, jsou lehké, a dobře odolávají povětrnostním vlivům.

Jakou střechu na pergolu

Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Jak ukotvit pergolu do dlažby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Jak upevnit trám na zeď

Pokud hledáte vhodný způsob, jak ukotvit trámy do země, doporučíme vám spíše tzv. kotevní patky. Pro uchycení trámu do země, například při stavbě terasy, se mohou hodit i tzv. terasové vruty a šrouby do dřeva nebo zemní vruty.

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Jak hluboké základy pod pergolu

Musíme jej správně výškově osadit a srovnat do roviny. Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Co na střechu terasy

Na zastřešení je možné použít různé materiály. Počínaje plechem, přes pálené tašky, dřevo až po tvrzené sklo či textilní plachtu. V současné době se velmi často používá polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo.

Jak na stín na zahradě

Když slunce pálí až moc: 6 způsobů, jak snadno zastínit zahraduStromy. Staré dobré stromy jsou tou nejpřirozenější ochranou před sluncem.Stínící plachty. Stínící plachty ze silného plátna jsou moderním doplňkem zahrady, pod kterým si budete připadat jako na plachetnici.Markýzy.Slunečníky.Altány.Pergoly.

Jak upevnit baldachýn

K zavěšení budete potřebovat háček, který se dá upevnit do stropu (s hmoždinkou), jenž najdete v každých stavebninách, a není součástí balení. Na háček zavěsíte baldachýn pomocí textilního očka, které je jeho součástí.

Jak si vyrobit Baldachyn

malířskou páskou nebo izolepou. Zamezíte tak nechtěnému roztrhnutí záclony a bude se i rychleji a snadněji navlékat. Potom, co budete mít záclony navlečené, odlepte pásky. Na vnitřní část kruhu v každé jeho třetině přivažte taftovou stuhu a všechny tři stužky svažte dohromady.

Jak silny polykarbonát na pergolu

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m.

Jak napojit polykarbonát

Desky z komůrkového polykarbonátu nikdy nespojujte lepením.

Desky se k nosné konstrukci šroubují. Nerezové šrouby umisťujte ve vzdálenosti maximálně 500 mm, ideálně však do 330 mm. Otvory pro šrouby vždy vyvrtejte cca o 4 mm širší, než je průměr šroubů – opět kvůli teplotní roztažnosti polykarbonátu.

Jak udělat střechu na pergolu

Neprůsvitné střechy

Krytinu pergoly tak můžete sladit třeba s taškami na střeše domu. Levným a pro svépomocnou pokládku snadným řešením jsou asfaltové střešní pásy (např. Onduline Pergola Roof), asfaltový šindel nebo bitumenové vlnité desky, které se přibíjejí na laťový rošt.

Jaký materiál na střechu pergoly

Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.

Jak správně ukotvit pergolu

Při kotvení pergoly do fasády bez zateplení se nejčastěji používá tzv. chemická kotva, jejíž montáž je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, následně se vyčistí a vyplní se chemickou maltou. Do díry se poté vloží nerezová kulatina se závitem.