Jak zateplit domácnost?

Čím zateplit fasádu domu

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.
Archiv

Jak postupovat při zateplení domu

V tomto článku vás krok po kroku provedeme celou realizací zateplení, tak jak na sebe jednotlivé práce navazují.Příprava podkladu.Založení zateplovacího systému.Lepení fasádního polystyrenu.Zápustné kotvení izolantu talířovou hmoždinkou.Přebroušení polystyrenu a vypěnění spár izolační pěnou.

Jak dlouho trva zateplení

Zateplení trvá podle složitosti zakázky cca 2-3 týdny, resp. 10 pracovních dní v závislosti na klimatických podmínkách.

Co je potřeba k zateplení

Při zateplování používáme zateplovací systém ETICS, který splňuje všechny parametry normy pro tepelnou ochranu budov (ČSN 73 0540-2). U budovy vyšší něž 12 metrů musí být požární pásy šířky minimálně 900 mm. Pokud je dům vyšší než 12 metrů, musí pamatovat na nástupní plochu pro protipožární zásah.

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Jak zvolit tloušťku izolace

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jak zažádat o dotaci na zateplení domu

Jak požádat o dotaciVýhradně přes internet přes systém AIS SFŽP ČR pomocí tlačítka PODAT ŽÁDOST.Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací

Jak zateplit zeď

Nejjednodušší možností je obalit zevnitř všechny stěny, včetně doizolování ostění oken a zatažení izolace až pod okenní rám. Při tomto způsobu zateplení se vyplatí izolace o síle 4 až 10 cm. Kvůli vlivu tepelných mostů, které způsobují stropy, příčky a stropní trámy nemá silnější izolace efekt.

Kdy dělat zateplení domu

Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.

Jaký polystyren na zateplení

Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren. Ten má díky obsahu grafitu o 20% lepší tepelně izolační vlastnosti než bílý EPS 70F. Jeho součinitel tepelné vodivosti je 0,032 W/mK a právem je považován za nejúčinější fasádní polystyren.

Jak silnou vatu na zateplení

* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.

Jakou vatu na zateplení

Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je izolace fasády z hořlavého materiálu, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Jak tlustou tepelnou izolaci

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jaký typ zateplení je nejlepší pro šikmou střechu

Zvoleným tepelně izolačním materiálem je pěnový polyuretan. Pěnový polyuretan má nejlepší tepelně-izolační vlastnosti ze všech používaných materiálů a již při relativně malých tloušťkách izolační vrstvy lze vyhovět současným požadavkům na zateplení šikmých střech. Polyuretan však nabízí velkorysá řešení i do budoucna.

Kdy mám nárok na dotaci

Kdy mám nárok na kotlíkovou dotaci Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Příjmy ostatních členů domácnosti, tedy osob bydlících společně se žadatelem, jsou průměrovány.

Kdo má nárok na dotaci na zateplení domu

Ptáte se, kdo má nárok na získání dotace Na získání dotace má nárok prakticky každý majitel, spoluvlastník nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí či jiným závazkem vůči státu. To, že je dům financován hypotékou, stavebním spořením či podobným finančním produktem, nehraje roli.

Jak na zateplení starého domu

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak správně zateplit

Vždy je zásadní zvolit komplexní systém zateplení domu. Nezaměřujeme se proto jen na obálku domu, ale i na podlahu půdy či střechu, podlahu a strop nad suterénem, sklepem či terénem. Kromě zateplení obvodových nosných zdí a výměny oken nesmíme zapomenout ani na vchodové, balkónové či terasové dveře.

Jak zateplit dům z plných cihel

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jaký polystyren na zateplení domu

Pěnový polystyren je pro kontaktní zateplení fasád dominantním materiálem. Z požárního hlediska se pro vyšší objekty kombinuje s minerální izolací. Nejčastěji se používá bílý EPS 70F a šedý, izolačně účinnější Greywall Plus.

Jakou zvolit Tloustku izolace

Podle odborníků ale tloušťka okolo 13 centimetrů rozhodně nestačí. Lidé pak kvůli tepelným únikům zbytečně tratí desítky tisíc korun ročně. Správná tloušťka izolace je 18 cm nebo více – podle typu zateplované stěny.

Čím nejlépe zateplit střechu

Materiály skelných izolací jsou oproti kamenným měkčí, díky tomu ideálně kopírují nerovnosti a minimalizují tak tepelné mosty vlivem netěsností mezi izolací a krokví. Jako další vrstvu izolace pod krokve můžeme použít opět materiály Isover (Orsik, Orset, Uni). Modul zde volíme dle rozměru materiálu, a to 600 či 625 mm.

Jak silnou izolaci střechy

Norma doporučuje hodnotu součinitele prostupu tepla 0,15 až 0,10 W/m2K pro šikmou střechu se sklonem do 45° včetně. Podívejte se na postup zateplení energeticky vyhovující střechy.

Jak získat dotaci na zateplení domů

O podporu můžete žádat, pokud jste vlastníkem rodinného domu nebo chaty, na které budete opatření realizovat. Pozor ale na stáří stavby, dotace na zateplení dostanete jenom na budovu s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7.

Jak zažádat o dotaci na zateplení domů

Žádost lze podat výhradně prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR, zkratka AIS. Vstoupit do něj můžete prostřednictvím odkazu PODAT ŽÁDOST.