Jak zateplit podlahu ve starém domě?

Co na starou podlahu

V zásadě lze z původních podlah renovovat především podlahy dřevěné. U starých venkovských chalup jsou to podlahy prkenné, u městských domů a dalších staveb často parkety. Pokud již dům prošel v minulosti renovací, můžeme se v jednotlivých jeho místnostech setkat s prkennou podlahou i parketami.

Jak dodatečně zateplit podlahu

V případě, že je problém vlhkosti vyřešen, je možné přistoupit k samotnému zateplení podlahy, obvykle se zatepluje na betonovou desku s hydroizolací, položí se polystyren, který se zaleje cca 6 cm silnou vrstvou betonu.

Jak na podlahu ve starém domě

Podlaha se tak musí realizovat suchou cestou. Jako vyrovnávací vrstva suchých podlah se nejčastěji používá lehké keramické kamenivo Liapor s průměrem jednotlivých zrn (frakce) 1–4 mm, na které je možné položit vrstvu kročejové izolace a následně nosné podlahové desky (KNAUF, Rigips, OSB, Cetris apod.).
Archiv

Jak vyrovnat podlahu ve starém domě

K dispozici je však materiál, kterým podlahu perfektně vyrovnáte bez kapky vody. Jedná se o Liapor (keramické kamenivo vyráběné vypalováním a expandováním přírodního jílu). Konstrukční výška podsypu z Liaporu by měla být minimálně 2 cm. Naopak celkovou výškou podsypu nejste vůbec limitováni.

Jak brousit starou podlahu

Spusťte válcovou brusku a počkejte, dokud se pytel na prach nenaplní vzduchem. Poté se pozvolna pohybujte dopředu a páčkou při tom pomalu sklopte brusný válec. Pohybujte bruskou dopředu a opět stiskněte páčku tak, aby se válec zvedl ze země. Při chodu vzad válec opět opatrně zvedněte a bruste zpět v téže stopě.

Jak opravit starou podlahu

Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.

Jaká tloušťka polystyrenu do podlahy

Doporučená tloušťka izolace podlahy na terénu je závislá na stávající skladbě podlahy, zpravidla však postačí 100–160 mm polystyrenu. Přesnou tloušťku navrhuje projektant v závislosti na normových požadavcích, vnitřní teplotě a jiných podmínkách.

Jaká izolace do podlahy

Mezi nejvhodnější materiály patří skelné nebo čedičové vlny, případně elastifikovaný polystyren. Akustická izolace funguje zároveň jako tepelná, v případech podlah nad nevytápěnými místnostmi je nutné doplnit další tepelnou izolaci.

Jak správně izolovat starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak udělat novou podlahu

Plánujete-li položit novou podlahu ve starším domě, původní krytinu odstraňte, staré nátěry a anhydritové samonivelační potěry přebruste. Opravte nerovnosti podkladu, případně zatmelte. U starých dřevěných podlah dotáhněte šrouby. Postup opravných prací závisí na typu podkladu.

Jak zrenovovat starou podlahu

Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy. Špatně dosažitelná místa, třeba u stěn a v rozích, pod topením nebo u dveřních průchodů upravte krajovými a rohovými bruskami, respektive bruskami s trojúhelníkovou hlavou.

Čím brousit podlahy

Aby na podlaze nezůstávaly rýhy a jiné stopy, měly by být provedeny všechny fáze broušení. Na plošné broušení se používají velké kotoučové podlahové brusky, pro broušení u okrajů nebo v rozích jsou určeny excentrické, vibrační nebo pásové brusky. Po dokonalém vybroušení můžeme podlahu natřít.

Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu

Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.

Jak správně izolovat podlahu

Jako izolant slouží většinou hydroizolační zábrana, pásy z modifikovaného asfaltu. Předtím je potřeba podklad dobře připravit, nanést betonovou mazaninu, tu vyrovnat a před pokládáním izolace ještě penetrovat. Podlahová vodorovná izolace by pak měla navazovat na svislou izolaci. Asfaltové hydroizolační pásy.

Co pod podlahový polystyren

Pokud budete používat v konstrukci podlahy jako izolaci desky EPS, tak je pokládejte do tzv. cementového mléka, což je vlastně suspenze cementu rozmíchaná ve vodě v poměru 1 kg cementu na 1 litr vody. Do takto připraveného lože teprve pokládáme desky EPS.

Jak udělat izolaci podlahy

Pokud je třeba izolovat podlahu v interiéru, je zpravidla vhodnější použít speciální desky z minerální vlny; jejich výhodou je nehořlavost a větší akustický útlum. Na ně se pak dává zpravidla dřevěná podlaha.

Čím zateplit starší dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak zateplit starý kamenný dům

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jak levné vyrovnat podlahu

Nejprve je nutné odstranit starou podlahu včetně starého násypu a podklad důkladně očistit. Následuje položení separační vrstvy (např. netkané geotextilie). Poté následuje položení vyrovnávacího podsyp z kameniva Liapor, doporučená je frakce 1–4 mm.

Co dát na starou dřevěnou podlahu

Dobrou zprávou v této souvislosti je, že dřevěné podlahy nám dávají možnost volby, jakou si vybereme jejich povrchovou úpravu. Tou pak ovlivníme nejen její konečný vzhled a některé vlastnosti, ale i způsob údržby. V podstatě můžeme podlahu nalakovat, ošetřit olejem, anebo zvolit podlahu voskovanou.

Jak opravit starou prkennou podlahu

Stará prkenná podlaha a obroušení

Prkna na podlahu je potřeba důkladně obrousit, zvláště pokud jsou stará, opotřebovaná a natřená. Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát.

Co se starou dřevěnou podlahou

Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.

Čím natřít starou dřevěnou podlahu

Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Jak silnou izolaci do podlahy

U novostaveb se pro izolaci podlahy nepodsklepeného domu standardně používají podlahové EPS desky. Pro splnění legislativních požadavků musí mít tloušťku minimálně 10 cm, dle doporučení pak 14 cm. Má-li budova odpovídat nízkoenergetickému standardu, bude se tloušťka izolačních desek pohybovat až kolem 20 cm.

Jak srovnat podklad pod polystyren

cementového mléka, což je vlastně suspenze cementu rozmíchaná ve vodě v poměru 1 kg cementu na 1 litr vody. Do takto připraveného lože teprve pokládáme desky EPS. Máme tak zajištěno celoplošné působení tlaku, což právě zajistí vyrovnání podkladní plochy pomocí tohoto cementového mléka.