Jak zateplit starý cihlový dům?

Čím zateplit starší dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.
Archiv

Jak zateplit starý kamenný dům

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jak zateplit cihlu

Ideálním partnerem cihly jako stavebního materiálu, který podporuje a doplňuje její vlastnosti, je kamenná vlna. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti, je paropropustná (má velmi nízký difúzní odpor a zachovává prodyšnost stěn, čímž snižuje riziko zadržování vlhkosti v konstrukci) a tvarově i objemově stálá.

Jakou fasádu na starý dům

Tam, kde se nelze vlhkosti zbavit (některá stará zdiva určitou míru vlhkosti dokonce vyžadují, aby nepopraskala) lze zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády. Do ní se obvykle dává měkká vláknitá izolace podobně jako do střech. Hodí se minerální vlna, měkké dřevovlákniité či konopné desky, drcená celulóza aj.

Jak zažádat o dotaci na zateplení domu

Jak požádat o dotaciVýhradně přes internet přes systém AIS SFŽP ČR pomocí tlačítka PODAT ŽÁDOST.Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací

Jak nejlepe zateplit dům

Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je izolace fasády z hořlavého materiálu, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Proč Nezateplovat starý dům

Horší propustnost vodních par pro změnu způsobuje, že dům nedýchá a častěji se uvnitř tvoří plísně. Příčin přitom může být hned několik. Například zateplování na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého napršelo. Zdivo se zateplením uzavře a vlhkost se odpařuje do místnosti, kde se sráží na stěnách.

Jak zateplit vepřovice

Jako izolaci je proto nutno použít izolaci na bázi minerálních vláken, která vodní páry propouští, např. Rockwool, Isover, Nobasil a jiné. Tepelně izolační vlastnosti těchto výrobků jsou srovnatelné. Zateplení stropu mezi obytnými místnostmi a podkrovím bude záviset na tom, jakým způsobem bude podkroví využíváno.

Kdo má nárok na dotaci na zateplení domu

Ptáte se, kdo má nárok na získání dotace Na získání dotace má nárok prakticky každý majitel, spoluvlastník nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí či jiným závazkem vůči státu. To, že je dům financován hypotékou, stavebním spořením či podobným finančním produktem, nehraje roli.

Kdy mám nárok na dotaci

Kdy mám nárok na kotlíkovou dotaci Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Příjmy ostatních členů domácnosti, tedy osob bydlících společně se žadatelem, jsou průměrovány.

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Jak zvolit tloušťku izolace

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Čím se zatepluje dům

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Jakou omítku na vepřovice

Hliněná omítka

– Jednovrstvé hliněné omítky jsou vhodné na rovné podklady s dobrou savostí, jako např. cihly nebo vepřovice.

Jak požádat o dotaci na zateplení domu

Žádost lze podat výhradně prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR, zkratka AIS. Vstoupit do něj můžete prostřednictvím odkazu PODAT ŽÁDOST.

Jak požádat o dotaci na výměnu oken

Jak zažádat o dotaciO dotaci z programu Nová zelená úsporám je nově možné požádat pouze online, a to na stránkách AIS SFŽP ČR.Pro vyplnění žádosti o dotaci na výměnu oken, budete potřebovat odborný posudek, je tedy nutné si najít spolehlivého odborníka, který tento posudek zpracuje.

Kdo má nárok na dotaci na zateplení domů

Ptáte se, kdo má nárok na získání dotace Na získání dotace má nárok prakticky každý majitel, spoluvlastník nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí či jiným závazkem vůči státu. To, že je dům financován hypotékou, stavebním spořením či podobným finančním produktem, nehraje roli.

Jak získat dotaci na zateplení domů

O podporu můžete žádat, pokud jste vlastníkem rodinného domu nebo chaty, na které budete opatření realizovat. Pozor ale na stáří stavby, dotace na zateplení dostanete jenom na budovu s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7.

Jaká je nejlepší tepelná izolace

Tvrdá polyuretanová pěna je po vakuu nejlepším tepelným izolantem s hodnotou měřeného součinitele tepelné vodivosti λ = 0,020 – 0,023 W/(m·K). Mezi další výhody patří o obrovská tepelná odolnost a vysoká pevnost v tlaku.

Jak silnou vatu na zateplení

* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.

Jakou tloušťku izolace střechy

Chcete-li mít v obytném podkroví tepelnou pohodu a komfort, musíte počítat s tloušťkou tepelné izolace minimálně 200 mm, a to ve dvou vrstvách. Hlavní vrstva by neměla mít méně než 160 mm a druhá vrstva by neměla být tenčí než 4 cm – a to je jen minimum.

Jak izolovat dům proti vlhkosti

V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Kdy se má zateplit dům

Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.

Jak využít vepřovice

Sušené nepálené cihly, kterým se lidově říkalo vepříky, vepřovice, truplovice, koťáry, kotovice atd., se připravovaly z odleželé hlíny a používaly se především na stavbu nosných, obvodových i nenosných stěn. Na obvodová zdiva se používaly také tzv. války, tedy ručně tvarované válečky z hlíny a slámy.

Jak se dělá hliněná omítka

Omítka se nanáší na podklad velkým nerezovým nebo novodurovým hladítkem. Po lehkém zavadnutí se povrch stočí filcovým nebo pěnovým hladítkem za současného vlhčení vodou pomocí rozprašovače (pozor na vyplavování jemných částic z omítky). Hliněnou jemnou omítku lze ponechat bez dodatečné povrchové úpravy.