Jak zateplit stary být?

Jak zateplit kamenné zdivo

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jakou fasádu na starý dům

Tam, kde se nelze vlhkosti zbavit (některá stará zdiva určitou míru vlhkosti dokonce vyžadují, aby nepopraskala) lze zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády. Do ní se obvykle dává měkká vláknitá izolace podobně jako do střech. Hodí se minerální vlna, měkké dřevovlákniité či konopné desky, drcená celulóza aj.

Čím zateplovat

Mezi ně patří pěnové polystyreny, polyuretany, PVC, PE, kaučuk, pěnové sklo a pryskyřice. Pěnový polystyren je nejčastěji používanou tepelnou izolací ve stavebnictví. Z hlediska tepelněizolačního použití ho dělíme na: a) fasádní – účinně zatepluje zdi novostaveb i rekonstruovaných staveb.

Čím zateplit Plynosilikát

Zákazník vznesl s ohledem na plynosilikátové zdivo požadavek na paropropustný systém s malou tloušťkou tepelné izolace. Těmto požadavkům skvěle vyhověl systém NEWTHERM s izolační PUR deskou, která má vynikající tepelně izolační a paropropustné vlastnosti.

Jak na zateplení starého domu

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak zateplit kamenný sokl domů

Pro zateplování soklů se používají tepelné izolace na bázi extrudovaného polystyrénu (XPS). Výrobek je určený pro nalepení na podkladní konstrukci vyrovnanou omítkou, dle údajů výrobce má součinitel tepelné vodivosti λ 0,032 W/m.K a systém jako celek splňuje požadavky ETICS.

Proč Nezateplovat starý dům

Horší propustnost vodních par pro změnu způsobuje, že dům nedýchá a častěji se uvnitř tvoří plísně. Příčin přitom může být hned několik. Například zateplování na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého napršelo. Zdivo se zateplením uzavře a vlhkost se odpařuje do místnosti, kde se sráží na stěnách.

Jak zateplit cihlu

Ideálním partnerem cihly jako stavebního materiálu, který podporuje a doplňuje její vlastnosti, je kamenná vlna. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti, je paropropustná (má velmi nízký difúzní odpor a zachovává prodyšnost stěn, čímž snižuje riziko zadržování vlhkosti v konstrukci) a tvarově i objemově stálá.

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Jak srovnat fasádu

K vyrovnání podkladu se použije stěrková hmota webertherm elastik. Nanáší se nerezovým hladítkem. U podkladů s nepohyblivými trhlinami se provede druhá vrstva stěrkové hmoty s vložením výztužné skleněné síťoviny. Nerovnosti se přebrousí speciálním hladítkem s jemným brusným papírem.

Jak zažádat o dotaci na zateplení domu

Jak požádat o dotaciVýhradně přes internet přes systém AIS SFŽP ČR pomocí tlačítka PODAT ŽÁDOST.Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací

Jak hluboko zateplit sokl

pokud je to možné, zatahujeme izolaci soklu až pod terén. V případě suterénních prostor, které slouží k běžnému užívání, izolaci provedeme až k patě základu suterénní stěny. Pokud nemáme využívaný suterén, zpravidla stačí izolaci zatáhnout do nezámrzné hloubky, která je cca 800 mm.

Proč se zatepluje sokl

Toto zjištění se velmi jednoduše prezentuje, zejména laikům, jako tepelný most. Následně přichází odůvodnění, že sokl je potřeba zateplit, aby se předešlo tepelným únikům a prochládání zdiva v interiéru (často se hrozí zvýšenou vlhkostí a plísněmi).

Čím se zatepluje dům

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Jakou vatu na zateplení

Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je izolace fasády z hořlavého materiálu, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Kdy delat zateplení

Vhodná doba na zateplení

Se zateplením domu začněte na jaře, případně na podzim. Většina materiálů je totiž citlivá na slunce (zpravidla jim vadí teploty vyšší než 35 °C) i mrazy (teploty pod 5 °C).

Kdy mám nárok na dotaci

Kdy mám nárok na kotlíkovou dotaci Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Příjmy ostatních členů domácnosti, tedy osob bydlících společně se žadatelem, jsou průměrovány.

Kdo má nárok na dotaci na zateplení domu

Ptáte se, kdo má nárok na získání dotace Na získání dotace má nárok prakticky každý majitel, spoluvlastník nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí či jiným závazkem vůči státu. To, že je dům financován hypotékou, stavebním spořením či podobným finančním produktem, nehraje roli.

Co se dává na sokl domu

Materiály, které se na sokly domů používají

Jako pohledová (povrchová vrstva) soklů se nejčastěji používají kamenné či betonové obklady, obklady cihelnými pásky (spárované obklady), soklové omítky či omítky mozaikové.

Jak vysoko zateplit sokl

Výška soklu je minimálně 30 cm

Norma uvádí výšku zateplení soklu minimálně 30 centimetrů nad budoucí okolní terén. Do této výšky bychom měli použít nejen soklový polystyren, ale také svislou hydroizolaci kolem stavby.

Jak vyrovnat sokl

Pokud se jedná o sokl, který je velmi nerovný a hrbolatý, bude jej třeba vyrovnat pomocí malty. Využít můžete vápenocementovou omítku (jádrová omítka). Na takto vyrovnaný podklad se tepelná izolace montuje snáze a nedochází k nedokonalostem vedoucím ke vzniku tepelných mostů.

Jak zvolit tloušťku izolace

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jak zažádat o dotaci na zateplení domů

Žádost lze podat výhradně prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR, zkratka AIS. Vstoupit do něj můžete prostřednictvím odkazu PODAT ŽÁDOST.

Jak získat dotaci na zateplení domů

O podporu můžete žádat, pokud jste vlastníkem rodinného domu nebo chaty, na které budete opatření realizovat. Pozor ale na stáří stavby, dotace na zateplení dostanete jenom na budovu s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7.

Kde zažádat o dotaci na zateplení domu

Žádost lze podat výhradně prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR, zkratka AIS. Vstoupit do něj můžete prostřednictvím odkazu PODAT ŽÁDOST.