Jak Zaštipovat mochyni?

Jak rozmnožit mochyni

Pokud máte rostlin velké množství, je možné provádět rozmnožování odkopáním části vegetace. Tuto činnost provádějte také na jaře, do podzimu se můžete dočkat chutných plodů. Během vegetačního období, zvláště pak za sucha, pravidelně zalévejte a okolí rostlin zbavujte plevelů.
Archiv

Čím hnojit mochyni

Mochyni peruánskou někdo zbožňuje, jiný ji naopak nemusí. Rostliny potřebují výživnou půdu, proto na podzim zapravím do záhonu hnůj.

Jak nechat dozrát mochyně

Vděčná bude za pravidelné přihnojování. Plody sklízíme na podzim a uložíme je v chladu a suchu, kde vydrží i několik měsíců. Pokud nejsou před příchodem prvních mrazíků plody dozrálé, můžeme úrodu sklidit a nechat dozrát na okenním parapetu, případně přesadíme celou rostlinu do nádoby a plody sklidíme po dozrání doma.
Archiv

Jak přezimovat mochyně

Přestože se na záhonu pěstuje mochyně peruánská jako jednoletka, zkuste ji přezimovat doma. Ještě před příchodem mrazů mochyni vyryjte a zasaďte do květináče (průměr volte raději větší) s běžným substrátem pro pokojové rostliny. Přes zimu ji mírně zalévejte a dopřejte jí co nejvíce slunce a světla.

Jak se pestuje mochyně

Vzrostlé semenáčky vyséváme na záhon, nebo do objemnějších květináčů v květnu, po zmrzlých mužích. V červenci až v srpnu se rostlině za teplého pačasí daří a může se více rozrůst. Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C.

Jak se starat o mochyni

Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku. V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce).

Jak se pozná zralá mochyně

Se sklizní nespěchejte: vyčkejte, až začnou pergamenovité obaly hnědnout, zasychat a kulaté plody uvnitř se žlutooranžově rozzáří. Pokud však z nějakých důvodů potřebujete sklidit nezralé plody, nevyhazujte je: když dojdou v teplé místnosti v domě, získají dobrou chuť i aroma.

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.