Jak Zaštipovat rostliny?

Jak Zaštipovat květy

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.
Archiv

Jak zastřihnout rostlinu

Zaštipování výhonků

I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku. Pokud jsou očka velmi těsně vedle sebe, mělo by se zkracovat nad druhým očkem shora. Z oček pak vyraší nové výhonky, a tím dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny.
Archiv

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.
Archiv

Jak správně Zaštipovat okurky

Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny. Pokud máte dostatek místa a nemusíte rostlinu omezovat v růstu, necháme boční výhony růst.

Jak správně Zaštipovat papriky

Při pěstování zeleninové papriky se doporučuje zaštípnout koncový vrchol. Rostlina se pak více rozkošatí a přinese bohatší úrodu. Pokud z rostlin koncový pupen odstraníme, můžeme počítat se sklizní až o 20% vyšší. Zaštípnutí provádíme když je paprika vysoká přibližně 30 cm.

Kdy přepnout na květ

Většina pěstitelů se rozhodne přepnout rostliny na kvetení asi po čtyřech týdnech vegetativního růstu, ale technicky vzato je můžete nechat ve vegetativním růstu neomezeně dlouho. Jakmile vaše rostliny obdrží méně světla, začnou automaticky využívat svou energii k růstu palic místo listů.

Jak zastřihnout tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Co se Zastipuje u rajcat

U keříčkových ani divokých rajčat nikoli. Rostliny se vedou na jeden hlavní výhon zaštipováním všech postranních výhonů, které raší v úžlabí listů (mezi listem a stonkem). Zálistky je třeba odstranit zavčas, tedy v délce maximálně 10 – 15 cm.

Kdy Zaštipovat okurky nakládačky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Kdy Predpestovat okurky

Na předpěstování se můžeme vrhnout od půlky dubna, pokud budeme pěstovat venku v záhoně, na předpěstování okurek do skleníku se můžeme vrhnout dřív. Sazeničkám budou stačit kelímky o průměru 6 až 8 centimetru s odvodňovacím otvorem dole. Nezapomeňte na výživný substrát nejlépe se čtvrtinou vyzrálého kompostu.

Proč Zaštipovat papriky

Velmi často se setkáte s překotným rašením výhonů od nejspodnějších částí rostliny papriky, pod prvními / nejstaršími listy a nebo dokonce od kořenové části. Všechny tyto nové výhony pečlivě zaštipujte, rostlina zde nebude ztrácet zbytečně energii a přesune ji do nejvyšších pater a to za velmi krátkou dobu.

Kdy Vyštipovat papriky

Já osobně nechávám na keříčku od srpna jen papriky dorostlé do cca poloviny své finální velikosti. Květy a čerstvě nasazené plody odstraňuju, už by stejně neměly šanci do podzimu dozrát. Důležité je také průběžně sklízet zralé plody. Dokud jsou na keříčku, rostlina je dál vyživuje a zbývá jí méně sil na prťata.

Jak přepnout na květ

Je třeba dávat pozor na to, kdy začínají kvést. Jakmile zpozorujete první květy, zjistěte aktuální délku tmy. Pod střechou můžete začít na 9 hodinách tmy a každý týden tuto dobu prodlužovat o 15 minut. Kritická doba je pak o 15 minut kratší než délka tmy v čase, kdy se objeví první květy.

Jak prepnout na květ

Samci začnou produkovat pylové sáčky. Pokud pěstujete z regulérních semínek, pak odhalte pohlaví vašich rostlin co nejdříve a poté oddělte samce od samic, abyste předešli opylení (pokud tedy nešlechtíte). Během třetího týdne přestanou rostliny růst a začnou se plně soustředit na tvorbu květů.

Proč padají listy u tlustice

Crassula – tlustice

V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem. Ideální je i snížení teploty pod 15°C, ale není to podmínkou, tlustice zvládnou pokojovou teplotu celoročně. Příliš vysoké zimní teploty mohou ale vést ke ztrátě listů.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Kdy dát tyčky k rajčatům

V tvrdších površích by to mohl být problém, nicméně půda pro pěstování rajčat by měla být dostatečně nakypřená. Zapíchnout tyč je optimální v době, kdy rajčata vysazujte na záhon.

Proč Zaštipovat okurky

Zapomenuté výhony, které nechceme pěstovat, vystříháváme omytými nůžkami. Okurka rodí jen na nových přírůstcích. Na to musíme myslet a vždy pěstovaným výhonům poskytnout dost místa k jejich růstu.

Čím podepřít okurky

Pokud budete okurky pěstovat na zahradě, stačí paletu naklonit a podepřít dřevěnými hranoly, jak můžete vidět v naší fotogalerii pod článkem. Okurky pak normálně vysadíte do země a rostlina se bude po paletě přirozeně vinout.

Jak dlouho rostou palice

Fáze kvetení (5 – 16+ týdnů) – Toto je rozmnožovací fáze konopné rostliny, při které začne produkovat palice. To, jak dlouho bude vaše rostlina zrát, záleží na odrůdě. Rychle kvetoucí indiky mohou být připraveny ke sklizni po 55 – 60 dnech kvetení, kdežto některé sativy mohou kvést až několik měsíců.

Jak dlouho svítit na růst

Nejčastější a základní pravidlo je pro většinu rostlin dodržovat 14 – 18 hodin světla denně pro rostliny ve vegetativním stavu. Pro rostliny ve fázi květu je dobré přepnout fotoperiodu na 12/12 -> 12 hodin svítíme a 12 hodin má rostlina tmu.

Jak často zalévat tlustici

Tlustice je vcelku nenáročná rostlina zvládající i suchý vzduch. Pokud je umístěna na přímém slunci snese častější zálivku (cca 1x za týden). V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice je též nenáročná na hnojení, stačí hnojit jen dvakrát za rok a to vždy ve vegetačním období. Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče.

Kdy se stříhá tlustice

U sukulentů je nejvýhodnější radikální řez provádět na počátku nebo uprostřed naší zimy. Má to několik výhod. Rostlinám nevadí nedostatek světla, protože vývoj nových výhonů určitou dobu trvá, a než trochu povyrostou, je tu jaro a slunečných dní začíná přibývat.