Jak se starat o roubované okurky
Prvních 10 dní udržujte vyšší vzdušnou vlhkost. 6) V době, kdy začínají rostliny opět růst, odřežte stonek tykve těsně nad roubovaným místem. Asi za týden pak odřežte pod roubovaným místem kořen okurky. Při roubování musíte počítat s delší dobou na předpěstování sadby (o 2 – 3 týdny).
Jak hluboko se sází roubované okurky
Rostliny není nutné sázet příliš hluboko, kořenový bal by se neměl při výsadbě dostat hlouběji než 15 cm, protože v době výsadby je většinou zem nevyhřátá a studená. Rostlinu ale vysazujeme šikmo tak, že ještě asi 10-15 cm lodyhy zahrneme zeminou.
Jak zastřihnout okurku
Rostlinu okurky jistě bude vhodné táhnout na oporu, například na silnějších špagátcích a tak dále. Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny.
Archiv
Jak pestovat okurky bez skleníku
Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření.
Archiv
Jak správně pěstovat roubované okurky
Protože roubované rostliny porostou velkou plochu, je vhodné dodržet minimální spon výsadby 2×2 metry. Pozor na hloubku vysazení. Je nutné, aby roub i kolíček vyčníval nad povrch zeminy, aby se zabránilo jeho zakořenění. Tím by se totiž nejen ztratila výhoda roubování, ale vzniká riziko, že by celá rostlina uhynula.
Jak se starat o okurky na balkone
Jak se starat o okurky, aby plodily
Zalévejte rostliny dostatečně, ale nedovolte, aby se půda přemokřila. Zalévejte ráno anebo večer, nejlépe odstátou vodou, abyste okurkám nezpůsobili teplotní šok. Zároveň okurky nikdy nezalévejte na listy, způsobili byste si tím plíseň, a té se chceme co nejvíce vyhnout.
Jak hluboko se sazi okurky
Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).
Kdy vysadit roubované okurky
Výsadbu provádíme, až když roubovance dobře srostou a mají 3 – 4 pravé listy. Sazenice „neutopte“ – místo srůstu musí být asi 2 cm nad povrchem půdy. Naroubovaná okurka má někdy tendenci tvořit tzv. rosné kořeny, které můžou být místem průniku infekce do rostliny.
Jak správně Zaštipovat
První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.
Jak hluboko koření okurky
Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.
Čím nejlépe hnojit okurky
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.
Kdy začít roubovat okurky
2) Optimální dobou pro roubování je stadium plně vyvinutých děložních lístků a začínající tvorba prvního pravého listu. 3) Řez na tykvi proveďte stejně jako při roubování kopulací, délka má být dvojnásobek průměru stonku (hypokotylu) a řez by měl jít do dvou třetin průměru.
Jak velký květináč na okurky
VÝSADBA SAZENIC
Okurky mají mělkou, ale bohatě se větvící kořenovou soustavu a jsou náročné na dostatek vody a organických látek. Volíme samozavlažovací květináč – doporučujeme nádobu 50 x 50 cm a vysadit do nádoby dvě rostliny, které zajistí bohatou sklizeň a můžete sklízet častěji.
Co sázet k okurkám
Okurka je primadona
Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy.
Jak správně roubovat
Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.
Kdy Zaštipovat okurky nakládačky
V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Kdy Zaštipovat
Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.
Jak daleko od sebe dát okurky
V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo. Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.
Jaké hnojivo použít na okurky
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.
Čím hnojit pod okurky
Okurky potřebují půdu bohatou na živiny, takže pokud před výsadbou či vysetím přihnojíte zeminu pomocí minerálního hnojiva, určitě neuděláte chybu. Použít můžete také prohřátý chlévský hnůj, speciální hnojiva nebo hnojivo z droždí.
Na jakou tykev roubovat okurky
Jako podnož se nejčastěji používá tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia), která tvoří mohutný kořenový systém. Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.
Jak natáhnout síť na okurky
Síť můžete upevnit do skleníků, záhonu nebo při zdech. Ve skleníku ji můžete přichytit ke konstrukci skleníku nebo použít sloupky, mezi které síť natáhnete. Na venkovní použití přichyťte síť na sloupky tak, aby unesla váhu rostlin a plodů.
Co nesnáší okurky
Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Kdy roubovat jádroviny
U peckovin je nejlepší odebírat rouby v prosinci a lednu. U jádroviny můžete odebírat od prosince až do března. Pro roubování na konci března odebírejte rouby nejpozději v jeho polovině.