Jak se Zavařuje dýně
Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.
ArchivPodobné
Jak dlouho vařit dýni na kompot
Do hrnce nalijeme 2 litry čisté vody, přisypeme cukr a svaříme. Do vody přidáme dýni a vaříme asi 5 minut. Poté dýni vyndáme a naskládáme ji do čistých sklenic.
ArchivPodobné
Jak zavařit dýni bez cukru
PostupDýni očistíme, opláchneme a necháme okapat.Nakrájíme ji na kostičky a dáme do velké nádoby.Přidáme vodu, sladidlo DiaChrom, kyselinu citrónovou, ananasové aroma, zamícháme a necháme stát asi 2 hodiny.Připravenou směs přivedeme k varu a vaříme za stálého míchání než začne dýně sklovatět.
Jak zpracovat dýni do zásoby
Dýni omyjte, vydlabejte a naporcujte na větší kostky. Ty zabalte do potravinové fólie, aby dýně neosychala. Před použitím není nutné dýni rozmrazovat, stačí vzít potřebný počet kostek a vhodit je do polévek či dušeného masa. Lze také vytvořit dýňové pyré, které se zmrazí v zásobnících na led.
Jak se sterilizuje v troubě
Na plech nalijeme teplou vodu do výšky 2 až 3 centimetry, kterou případně dolíváme. Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.
Jak dlouho se vaří dýně
Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci. Do uvařené dýně Hokaido přidáme protlačený česnek, nastrouháme muškátový oříšek a vše do hladka rozmixujeme tyčovým mixerem přímo v hrnci nebo v klasickém mixeru.
Z jaké dýně se dělá kompot
Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.
Jak vařit dýni
Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut. Pečení: Troubu předehřejte na 180°C.
Jak se pozná že je dýně zralá
Jak poznat zralou dýní
Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.
Jak uchovat dýně na zimu
Jak skladovat dýně
Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.
Jak zavařit vývar v troubě
Kokešová dává vývary na prodej do skleněných sklenic, které zavíčkuje a pak zavaří. Půllitrové sklenici stačí třeba jen dvacet minut v troubě při 120 stupních, 0,8litrové sklenice nechejte zhruba 50 minut. Pak vývar ani nemusíte mrazit, stačí ho uchovávat v lednici a vydrží klidně dva měsíce.
Jak zavařit polévku v troubě
Do hlubšího plechu na pečení nalijeme asi 2 cm horké vody (raději ne vroucí) a naskládáme uzavřené sklenice tak, aby se nedotýkaly jedna druhé ani okraje plechu. Vložíme do trouby vyhřáté na 170 °C (horkovzdušná 150 °C) a necháme prohřívat podle druhu ovoce nebo zeleniny.
Jak dlouho vařit dýni na polévku
Zalijeme studenou vodou tak, aby byla zelenina zcela ponořená, promícháme a vaříme na mírném plameni dokud dýně nezměkne (cca 20 min). Když je dýně měkká, stáhneme hrnec z plamene, přilejeme do něj smetanu na vaření, podle chuti osolíme, opepříme a rozmixujeme obsah hrnce tyčovým mixérem do hladka.
Jak se dělá Dýňová polévka
Postup přípravy
Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.
Z jaké dýně se dělá polévka
Asi tou nejznámější na našem trhu je dýně hokaido. Použít ji můžete snad do všech dýňových jídel, na které si vzpomenete. Výborně chutná například pečená, popřípadě z ní můžete uvařit skvělou polévku, které vás zahřeje po sychravém podzimním dni.
Kdy sklízet máslové dýně
Aby vám vydržely opravdu dlouho, je třeba je sklízet v období úplné zralosti, tedy raději až koncem září, na druhou stranu je nesmí přejít mráz. Pokud je chcete mít stále pěkně lesklé a barevně výrazné, přestříkejte je, když uschnou, bezbarvým lakem.
Jak dlouho se vaří dýňová polévka
Ve vyšším hrnci zpěníme na 2 lžících másla na drobno nakrájenou cibuli, přidáme dýni Hokaido a brambor. Zalijeme vodou nebo vývarem, přidáme lžičku soli a opepříme. Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci.
Jak poznám že je dýně zkažená
Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.
Jak nechat dozrát dýně
Pokud je venku teplo, můžeme je nechat pod přístřeškem, na místě chráněném před deštěm i rosou, vystavené slunečním paprskům. Pokud je venku vlhko nebo hrozí mrazíky, necháme dýně vyzrát doma, při pokojové teplotě. Ať venku pod střechou nebo doma, dýně pravidelně otáčíme, aby proschly ze všech stran.
Jak správně skladovat dýně
Jak skladovat dýně
Dýně nesnáší vlhko a milují sucho. Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu.
Jak se pozná zralá máslová dýně
Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.
Jak dlouho zavařovat vývar
Kokešová dává vývary na prodej do skleněných sklenic, které zavíčkuje a pak zavaří. Půllitrové sklenici stačí třeba jen dvacet minut v troubě při 120 stupních, 0,8litrové sklenice nechejte zhruba 50 minut. Pak vývar ani nemusíte mrazit, stačí ho uchovávat v lednici a vydrží klidně dva měsíce.
Jak dlouho zavařovat polévku
Zavařování polévek
Zavařujeme při teplotě 100 °C asi 1 hodinu, další den ještě opakujeme proces zavařování 45 minut.
Jak se správně Zavařuje
Při zavařování ve vodě zalijeme sklenice do čtvrtiny až poloviny. Použijeme-li teplý nálev, může být voda v hrnci horká. Hrnce přiklopíme poklicí a vodu rychle uvedeme do varu. Sledujeme teplotu a čas podle druhu zavařovaných surovin.
Jak uvařit polévku z dýně Hokkaido
Ve větším kastrolu necháme na másle zesklovatět cibuli, přidáme česnek a smažíme jen asi 1 minutu, aby se nespálil. Přidáme dýňové pyré, krátce orestujeme a zalijeme zeleninovým vývarem nebo vodou s bujonem. Přidáme tymián, šalvěj, muškátový oříšek a sůl. Přivedeme k varu a vaříme cca 5 minut na mírném ohni.