Jak zazimovat dům?

Jak zazimovat hrubou stavbu

Zazimování u zastřešené hrubé stavby

Nejde o utěsnění stavby, ale zabránění sněhu a dešti, aby se dostal dovnitř a usadil se například ve stropních konstrukcích. Stačí, když vyrobíte jednoduchý dřevěný rámeček vyplněný fólií nebo geotextilií a okno jím osadíte.
Archiv

Jak zazimovat záhony

Záhon překryjte suchým listím a izolační vrstvou z netkané textilie, která ochrání rostliny před mrazem a škůdci. Listy zdravých bylinek otrhejte a na zimu nechte usušit. Ty rostliny, které nesnesou mráz, přesaďte do květináčů a uložte na suché, ale chladnější místo.
Archiv

Jak zazimovat topení

Elektřina, voda a topení

Vypněte přívod vody a nezapomeňte ji vypustit z bojleru i ze všech trubek. Pokud by v nich voda zůstala a zamrzla, trubky mohou popraskat.
Archiv

Jak temperovat stavbu

Topidla na naftu/ULTO je možné dodat, dle přání a požadavku objednavatele, v provedení přímotopná i nepřímotopná. Nepřímotopná topidla na naftu (s komínem) jsou vhodná k temperování středních až velkých stavebních celků, kde je důraz především kladen na „čistotu“ tepla.

Čím přikrýt záhony

Bílá netkaná textilie: udrží teplo, odradí škůdce

Ti nedají dopustit na bílou netkanou textilii, kterou používají na zakrytí záhonů. Je prodyšná, dobře propouští sluneční paprsky i déšť. Je také velmi lehká a většina rostlin ji dokáže zvednout, takže jim nebrání v růstu.

Kdy zazimovat rostliny

Rostliny byste měli zazimovat před prvními nočními mrazíky. Zimní ochranu lze většinou odstranit od března, když opětovně panují teploty trvale vyšší než 10 °C. V tendenčně chladnějších oblastech může být vhodné vyčkat na čas ledových mužů.

Jak správně vypustit vodu před zimou

Pod vyústění vypouštěcího ventilu ohřívače umístěte dostatečně velkou nádobu, nebo vyveďte vodu do odpadu. Rovněž otevřete vypouštěcí ventil ohřívače (je na T odbočce těsně před vstupem studené vody do ohřívače), popřípadě vodu vypusťte přes zkušební (odlehčovací) ventil, který je součástí pojistného ventilu.

Jak vypnout vodu na zimu

Při velmi chladných podmínkách tepelná izolace sama o sobě neposkytuje dostatečnou ochranu před mrazem. Vytápěcí kabely jsou dokonalým řešením pro zranitelná vodovodní potrubí. Tyto kabely mají integrovaný termostat, který snímá teplotu potrubí a podle potřeby zapíná a vypíná teplo, aby zabránil jeho zamrznutí.

Na jakou teplotu temperovat dům

Prostory, které jsou trvale neobydlené po celý rok, se doporučuje temperovat na teplotu přibližně 5 °C, hlavně z důvodu zamezení zamrzání vody v potrubích. Pokud je prostor obýván příležitostně (například víkendová chata nebo chalupa), doporučená teplota temperování místností se pohybuje v rozmezí od 13 do 15 °C.

Čím topit na stavbě

Mobilní topidla jsou ideálním řešením pro případ, že potřebujete v chladných měsících vytápět stavbu, halu či zemědělské prostory. Existuje přitom několik typů přenosných topidel a my si představíme ty nejpoužívanější. Využijte aktuální zimní slevovou akci na topidla Master.

Jak zabalit strom na zimu

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Co do květináče na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.

Co nalít do vody aby nezamrzla

Alternativně tak můžete do vody nasypat sůl nebo do ní nalít nemrznoucí směs, díky čemuž významně snížíte bod mrazu a voda během zimy nezamrzne.

Jak zabránit zamrznutí vody

6 tipů jak ochránit vodovodné potrubí během zimy1 Hrdlo vnějšího kohoutku. Abyste zabránili jeho zamrznutí, je třeba na přívodním potrubí, které vede ke kohoutku, zavřít uzavírací ventil.2 Odpojte hadice.3 Nainstalujte tepelný kabel.4 Včasné varování5 Kryt na vodovodní baterii.6 Izolujte garážová vrata.

Jak správně temperovat

Prostory, které jsou trvale neobydlené po celý rok, se doporučuje temperovat na teplotu přibližně 5 °C, hlavně z důvodu zamezení zamrzání vody v potrubích. Pokud je prostor obýván příležitostně (například víkendová chata nebo chalupa), doporučená teplota temperování místností se pohybuje v rozmezí od 13 do 15 °C.

Čím temperovat

Temperování objektu spočívá v udržování teploty nad bodem mrazu, nejčastěji mezi 5 a 10 ℃. Moderní elektrokotle, plynové kotle nebo přímotopy jsou schopny tuto teplotu udržovat automaticky.

Jak vytopit místnost bez elektřiny

Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.

Jak nejlépe vytopit místnost

Olejové radiátory – tichým pomocníkem k vytápění je olejový radiátor. K vytopení místnosti dochází díky oleji, který je uvnitř radiátoru ohříván elektrickým proudem. Olejové radiátory jsou snadno přenosné, nevíří prach a jejich výhodou je tepelná setrvačnost, kdy přístroj ohřívá místnost dlouhou dobu po vypnutí.

Čím zakrýt stromy před mrazem

Malé stromky můžete také tzv. obalit, což je ochrání nejen před sluncem, ale i před sněhem a holomrazy. Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval.

Jak chránit stromy proti mrazu

Originálním, už našimi předky používaným způsobem ochrany stromů před mrazem je odpařované vody. Při nebezpečí pozdních jarních mrazíků (do –2 °C) rozestavíme okolo rozkvetlých stromů nádoby s vodou. Odpařující se voda vytvoří jakousi mlhu, která je schopna slabý mráz skutečně zvládnout. Další možností je dýmování.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Jak zachránit zmrzlé rostliny

Zmrzlé rostlině musíte odstranit části napadené mrazem

V případě, že rostlina zmrzla, je nutné vyříznout celé listy nebo odříznout stonky, aby rostlina nedostala ještě další nemoci. U starších oken je možné, že nejsou dobře utěsněná a na květiny fouká více studeného vzduchu. I to může mít za následek umrznutí rostliny.