Jak zazimovat letničky?

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Jak zazimovat kvetiny na balkon

Pokud musíte nechat rostliny na balkóně, pečlivě izolujte květináče od země. Můžete je podložit vrstvou polystyrenu nebo silnějším dřevem. V obou případech musí voda z nádoby odtékat. Není možné zazimovat samozavlažovací květináče a truhlíky.

Jak zabalit rostliny na zimu

Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu – jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat.

Jak přezimovat rostliny

Rostliny nejlépe přezimují na světle při teplotě 6 až 10 °C. Půdu udržujte skoro suchou, zalévejte přibližně jednou za 14 dní. Množství zálivky by mělo být úměrné stanovišti – čím je teplejší a světlejší, tím mají rostliny větší potřebu vody.
Archiv

Jak zachránit zmrzlé rostliny

Zmrzlé rostlině musíte odstranit části napadené mrazem

V případě, že rostlina zmrzla, je nutné vyříznout celé listy nebo odříznout stonky, aby rostlina nedostala ještě další nemoci. U starších oken je možné, že nejsou dobře utěsněná a na květiny fouká více studeného vzduchu. I to může mít za následek umrznutí rostliny.

Jak se postarat o trvalky na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Kdy zazimovat rostliny

Pokud hrozí ojedinělý mráz a poté následuje zase pěkný týden, je možné rostliny pouze překrýt netkanou bílou textilií a ještě je nechat na terase. Po celosezonním kvetení si mnohé balkonovky samy řeknou, že je na čase odpočívat. Pokud opadá část listů a kvetení se silně zredukuje, je na zazimování pravý čas.

Jak izolovat květináč

Zároveň musíte nádoby dostatečně zaizolovat, aby rostlina přes zimu neuhynula kvůli suchu. Obalte květináč polystyrenem, bublinkovou fólií, alobalem nebo látkou. Prostor mezi materiálem a samotným květináčem vyplňte nadrceným polystyrenem nebo i slámou, spadaným suchým listím nebo třeba pilinami.

Co dát do venkovního květináče

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Jak zazimovat keře

Korunu je možné zasypat listím, přikrýt chvojím, obalit rohoží nebo zelenou stínovkou. Koruna je pak chráněna, jak před mrazem tak i před prudkým sluncem, které by mohlo rostlinu přes den ohřívat, popřípadě spálit. Je však třeba dát si pozor, na to jaké listí použijeme.

Kdy schovat kytky

Spolehlivý signál k tomu, že je potřeba pokojové rostliny schovat do tepla domova, vám dají noční teploty. Jakmile klesnou pod hranici 10 °C, je nejvyšší čas pokojové rostliny uklidit do bezpečí, a pokud patří mezi tropické druhy, schovejte je pro jistotu ještě dříve!

Proč žloutne listy Lopatkovec

Dobrý den, rostlině žloutnou listy na stanovišti, kde je příliš světla. V zimě rostlina miluje slunné stanoviště, od jara do léta spíše polostín.

Jak oživit rostlinu

Rychle, levně a po svém.Ženu ani květinou neuhodíš! Jistě, že neuhodí.Čistá váza je základ. Než dáte řezanou kytku do vázy, důkladně před tím vázu vymyjte.Teplá voda. Řezaným květinám dávejte do vázy teplou vodu.Méně znamená více.Když seřezat, tak šikmým směrem.Přihoďte aspirin.Lak na vlasy.Oslaďte jim život.

Kdy stříhat letničky

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Co s trvalkami na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Co dát do velkych květináčů

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Kdy sázet letničky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Čím přikrýt záhony

Bílá netkaná textilie: udrží teplo, odradí škůdce

Ti nedají dopustit na bílou netkanou textilii, kterou používají na zakrytí záhonů. Je prodyšná, dobře propouští sluneční paprsky i déšť. Je také velmi lehká a většina rostlin ji dokáže zvednout, takže jim nebrání v růstu.

Kdy uklidit kytky

Jakmile klesnou pod hranici 10 °C, je nejvyšší čas pokojové rostliny uklidit do bezpečí, a pokud patří mezi tropické druhy, schovejte je pro jistotu ještě dříve! Nebuďte přitom ale příliš hrr! Osvědčeným postupem je změna venkovního stanoviště, které přestěhování pokojovek do bytu předchází.

Kam umístit fíkus

1. Kam fíkus umístit. Fíkusům se nejlépe daří na světle, s trochou měkkého ranního či odpoledního slunce. Na jižní straně by slunce popálilo listy, jinak jim ale bude dobře téměř kdekoliv.

Proč má lopatkovec zelené květy

Zezelenání květů je normální. Rostlina má ráda světlé až polostinné místo, spíše teplé a vlhké… Roste ji. Asi zde bude nadbytek světla a nízká vlhkost ovzduší.

Co dělat aby kvetl lopatkovec

Nenechte se zmást jeho velkými listy – aby lopatkovec kvetl, vyžaduje hnojení pro kvetoucí rostliny. V opačném případě (a díky nadbytku dusíku) věnuje svou veškerou sílu do tvorby listů a na květy mu už příležitost nezbývá. Hnojte od začátku dubna až do konce října a to nejlépe 2-4x do měsíce.

Co dát do vody aby Kytka vydrzela

Řezané kytičky udržuje svěží hlavně voda ve váze. Největším nepřítelem řezaných květin jsou totiž bakterie, proto vodu měňte alespoň každý druhý den a nezapomeňte také seřezávat stonky. Než květinu ponoříte do vody, vázu pořádně vyčistěte pod tekoucí vodou a klidně použijte trošku saponátu.