Jak zbavit měď oxidace?

Jak odstranit zelenou Měděnku

Chemické čištění měděnky

Je-li zasažení měděnkou příliš velké nebo je povrch předmětu členitý a nevhodný k mechanickému očištění, poslouží vám skvěle také zředěný ocet nebo čpavková voda. Stačí nechat chvíli působit, a poté dočistit měď bavlněným hadříkem. Opět ošetřte křídou nebo magnéziem.
Archiv

Jak vyčistit měděný svícen

Pro leštění měděných trubek a vyčištění mosazných svícnů a svítidel i hudebních nástrojů z měkkých kovů doporučujeme použít leštící pastu VOLAX nanesenou na leštícím kotouči Erna. Pro zrcadlový lesk pak použijte leštící pastu SF 15 na leštícím kotouči Počesané molino.

Jak obnovit mosaz

Domácí přípravky na čištění mosazi

Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.

Jak odstranit patinu z mědi

Pokud už se rozhodneme minci čistit, rozhodně nezačínáme u mincí drahých a vzácných, ale postup vždy pečlivě vyzkoušíme a natrénujeme na nějaké běžné minci. Nežádoucí patinu je možné odstranit kyselinou citronovou (asi 5%), dobré je čistit minci pouze lokálně. Možné je použít i kyselinu octovou nebo vinnou.

Jak vyčistit měděné mince

Mince z mědi a jejích slitin však často podléhají korozi, lidově – reziví. Na minci se může vytvořit rez nebo houbovitá měděnka. Těchto nečistot se můžete zbavit pomocí mýdlové vody, vyzkoušet můžete i zubní pastu.

Jak vyčistit měděné parapety

Měď je tvrdá a odolná, takže ani po dlouhém používání nehrozí deformace, jako tomu může být např. u levné varianty parapetů z pozinkovaného plechu. Měděné parapety nevyžadují žádnou speciální údržbu.

Jak snadno vyčistit mosaz

Do půl skleničky octu přidáme lžičku soli a zamícháme. Vzniklou směs můžeme na mosaz nanášet nebo v ní můžeme nechat předmět vyluhovat. Necháme působit asi 10 minut, opláchneme a osušíme.

Jak zabránit oxidaci mosazi

Nové mosazné předměty bývají často opatřeny vrstvou laku nebo pozlátka, to aby se zabránilo oxidaci povrchu, jeho zmatnění a znečištění. Lak či zlacení se ale postupně olupuje, takže kov se začne na obnažených místech špinit, kdežto na místech, která jsou stále ještě pokryta lakem, zůstává nedotčený.

Čím se dá vyčistit mosaz

Speciální čistidlo

Může se stát, že citron, ocet ani kečup nezabere. V takovém případě sáhneme po speciálních přípravcích jako je Sidol nebo Aurex. Najdeme je v nejbližší drogerii a cena se většinou pohybuje do 100 Kč. Čistidlo jen stačí nanést na kousek hadříku a mosaz vyleštit.

Jak vyčistit Zoxidovanou mosaz

Způsobů jak vyčistit mosaz je poměrně hodně. Nutností je pravidelně odstraňovat zoxidovanou vrstvu nebo jak již bylo řečeno, ošetřete předmět lakem. K tomuto účelu můžete použít jak různé domácí prostředky, tak lze v drogeriích zakoupit přípravky již přímo na čištění mosazi dostupné.

Jak se zbavit Měděnky na minci

Na minci se může vytvořit rez nebo houbovitá měděnka. Těchto nečistot se můžete zbavit pomocí mýdlové vody, vyzkoušet můžete i zubní pastu. Pokud ani jedno nezabere, zkuste speciální prostředky na čištění mědi.

Jak vyčistit desetikorunu

Někdy stačí mince prostě jen vložit do mýdlové vody a nečistota se sama odmočí. Pokud ne, doporučujeme použít klasickou houbičku na nádobí, napěnit ji mýdlem a numismaty opatrně omývat. Hrubší stranu houbičky lze použít na silnější nánosy.

Jak doma vyčistit staré mince

Minci ve vodě často stačí často vykoupat, případně několik minut odmočit. Nepustí-li špína, použijte mýdlo. Často stačí namydlit ruce a v namydlených rukou minci promnout. Vždy je třeba nakonec minci dobře ve vodě opláchnout a nakonec dokonale vysušit (hadrem, případně fénem).

Jak vyčistit mince octem

Čištění mincí octem

Pokud mince nemají zvláštní hodnotu, zkuste roztok octa, který ale může změnit barvu nebo korodovat povrch. Použijte 10% roztoku octa, nebo 1/4 lžíce octa a 5 g soli. Vložte mince odděleně na 5 minut, důkladně opláchněte vodou a vyleštěte.

Jak odstranit rez z mosazi

Jedlá soda

Umyjte povrch kovu a posypte jej jedlou sodou. Vlhká oblast vytvoří směs s jedlou sodou a přilepí se na rez. Nechte působit hodinu nebo dvě, v závislosti na množství rzi. Poté povrch vydrhněte ocelovým kartáčem nebo ocelovou vlnou.

Jak odstranit mastnotu z kovu

Špínu a mastnotu odstraníme z chromovaných předmětů mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem. Pokud je předmět slabě zabarven, přidáme do vody několik kapek čpavku. Nepoužíváme nikdy brusných prostředků, protože bychom narušili slabý povlak chromu. Předmět opláchneme, osušíme a vyleštíme krémovou leštěnkou na chrom.

Jak Zoxidovat mosaz

Nejčastěji se mosaz leští a lakuje nebo kartáčuje a lakuje. Další možností je tzv. patinování, kdy se povrch výrobku chemicky stejnoměrně zoxiduje a ztmaví do požadovaného tónu.

Jak vyčistit medaile

K odstranění nežádoucího povlaku je třeba vynaložit trochu víc síly, ideální je hadřík nebo kartáček s měkkým chlupem. Na kartáček nandejte trochu zubní pasty a s jemnou silou přes medaili přejíždějte. Na závěr můžete opláchnout v mýdlové vodě a čistým hadříkem utřít dosucha.

Jak vyčistit zinek

Nejzávažnějším poškozením zinkových mincí je tzv. mor (též bílá nemoc), který se projevuje bílými skvrnkami nebo plochami. Mor lze údajně odstranit roztokem hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) nebo 2% roztokem kyseliny fosforečné H3PO4 s následnou pasivací mince pomocí dichromanu K2Cr2O7.

Jak vyčistit mince dvacetikoruny

Nejjednodušší a nejšetrnější metodou je pouhá mýdlová voda. Mince stačí do mýdlové vody vložit aspoň na několik hodin, nečistota se sama odmočí. Můžete použít i houbičku na nádobí, napěnit ji a mince velmi jemně omývat.

Jak vyčistit zaschlou mincí

U mincí je nejlépe použít nejprve ultrazvukovou pračku a mince podložit plastovým sítkem nebo tenkým molitanem, aby nedocházelo k poškrábání povrchu. Z běžně dostupných prostředků nejlépe odmašťují chlorovaná rozpouštědla (čikuli, chloroform, perchlorethylen). O něco hůře odmašťuje xylen a benzín, nejhůře petrolej.

Jak vyčistit zašlou mincí

Minci ve vodě často stačí často vykoupat, případně několik minut odmočit. Nepustí-li špína, použijte mýdlo. Často stačí namydlit ruce a v namydlených rukou minci jemně promnout. Vždy je třeba nakonec minci dobře ve vodě opláchnout, a nakonec dokonale vysušit (jemným hadříkem, případně fénem).

Jak vyčistit staré železo

Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly. Vyčistit jej také můžete jedlou solí nebo směsí ze soli a citronové šťávy. Z chemických produktů na kov výborně funguje například Univerzální mazivo WD-40.

Jak odstranit korozi

Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou nebo citronovou či limetkovou šťávu se solí.

Co rozpouští mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.