Jak zbavit strom kůry?

Jak zbavit větve kůry

Pomocí nožíku sloupneme kůru přibližně na polovině obvodu kmene a vytvořené poranění ihned potřeme herbicidem (např. běžně dostupné přípravky na bázi glyfosátu). Poté necháme takto ošetřený stromek postupně odumřít. Metodu lze praktikovat v letních a podzimních měsících, kdy jsou dřeviny olistěné.
Archiv

Jak Odkornit větev

Potřebujete k němu speciální lana, popruhy a jištění. Kácení probíhá tak, že začnete od koruny stromu postupně odbavovat jednotlivé větve, které pomocí lan bezpečně stahujete dolů pod strom. Až když je strom dostatečně okleštěný nebo dokonce zkrácený, přichází na řadu kompletní likvidace pomocí řezu ze země.

Jak odstranit kůru z větví

Mechanicky poškozený kmen

Jakékoli mechanické poškození kmene ovocných stromů se dobře hojí. Nemusíte tedy v podstatě dělat vůbec nic. Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje).
Archiv

Jak opracovat kulatinu

Nejrychlejším a z hlediska množství odpadu nejhospodárnějším způsobem úpravy je podélné rovnoběžné rozřezání kulatiny na rámové nebo pásové pile na pilnicích. Mezi základní druhy tohoto pořezu kulatiny patří: Pořez na ostro – kulatina projde pouze jednou rámovou pilou.

Jak ošetřit kmen stromů

Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.

Co škodí stromům

imise, požáry, působení chemikálií nebo např. dopad z používání posypové soli..

Jak opracovat kmen

Využít lze jak kmen s pravidelným kulatým průřezem, tak nepravidelně tvarovaný. Někdy se hodí dřevo s hrubou rozpraskanou kůrou, jindy spíše s hladkou. Pokud je kůra nesoudržná, drolí se, raději ji odstraníme. Povrch dřeva buď jen vybrousíme do hladka, nebo ho natřeme matným bezbarvým lakem či napustíme voskem.

Co vyrobit z klacku

Ze silných větví se mohou stát nohy od konferenčního stolku, židle nebo stoličky, křivolaké klacíky ozdobí stojan lampy. Celé větvičky ať bez listů, či se zelenými výhony budou vypadat krásně ve váze, kde na ně můžeme zavěsit různé drobnosti, které vybereme s ohledem na roční dobu.

Jak zachránit zlomený strom

Můžeš nechat větev tak jak je. Pokud máš možnost, tak můžeš postavit nějaké lešení a haluz pomalu postupně zvedat. Buď se haluz ulomí a nebo to vydrží. Když bys pak haluz dokázal zvednout, tak musíš udělat nějakou bandáž, která prasklinu na několika místech obepne a tím spojí kmen do "původní polohy".

Jak správně řezat větve

Nejdříve nařízneme asi 20 až 30 cm od kmene větev ze spodu. Pak shora odřezáváme ve vzdálenosti 30 až 40 cm od kmene. Větev vlastní hmotností klesá, řez se otevírá, větev se sama odlomí a spadne. Vzdáleností řezů na spodní a vrchní straně větve regulujeme rychlost padání větve.

Co je to Poříz

Poříz (délka čepele 280 mm) je jednoduchý dvouruční nůž k ručnímu zpracování dřeva.

Co vyrobit ze špalků

Ze špalíků můžete vyrobit i roztomilé stádo jelenů. Těla zvířat vytvořte z menších polínek, hlavu pak seřízněte tak, jak je vidět na snímku ve fotogalerii pod článkem. Silnější větve použijte místo končetin a krku a na hlavu pak přidejte pár rozvětvených větviček, které budou připomínat paroží.

Co s kmenem stromů

Kmenem stromu proudí v cévách míza přenášející živiny rozpuštěné ve vodě. Kmen je nejdůležitější část stromů z hlediska využití – např. ve stavebnictví, pro výrobu nábytku, papíru nebo jako palivo. V minulosti se ze silných kmenů vyráběly dlabané čluny – monoxyly.

Jak zachránit Okousány strom

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

Jak se zbavit lišejníků na ovocných stromech

Lišejníky – postřik

Pokud se přemnožených lišejníků nedokážete zbavit delší dobu, odstraníte je bezpečným postřikem, který stromům neškodí. Vhodnou volbou je fungicidní přípravek Kuprikol 50, pro zahrádkáře dobře známý měďnatý přípravek na ochranu nejrůznějších plodin proti houbovým onemocněním.

Co skodi smrků

Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový ničí smrkové lesy, poškozuje řada jiných hmyzích škůdců i ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle.

Co s kmenem stromu

Kmenem stromu proudí v cévách míza přenášející živiny rozpuštěné ve vodě. Kmen je nejdůležitější část stromů z hlediska využití – např. ve stavebnictví, pro výrobu nábytku, papíru nebo jako palivo. V minulosti se ze silných kmenů vyráběly dlabané čluny – monoxyly.

Jak opracovat dřevo

Obecně lze říci, že musíme dřevo prvně opracovat nahrubo. K tomu nám poslouží dláto nebo třeba hoblík. Poté se postupně opracovává brusným papírem nejprve s velkou a poté s jemnou hrubostí. Při broušení je třeba brát v potaz i směr broušení.

Jak opracovat naplavené dřevo

Očištěné vyplavené dřevo naskládejte do kbelíku, do lavoru či vaničky a zalejte ho destilovanou vodou. Veškeré dřevo by mělo zůstat celé ponořené. Vodu vyměňte vždy, když ztmavne. Nádobu se dřevem opět naplňte čerstvou destilovanou vodou.

Jak vybělit větve

Do připravené nádoby nalijte hydrogenuhličitan sodný a horkou vodu, ponořte do roztoku větve, které zatěžkejte např. kameny, aby ležely na dně nádoby. Nechte 12 hodin působit. Opět si oblékněte ochranné pomůcky a kartáčem větve opracujte, opláchněte větve ve vodě a na slunci sušte.

Jak ošetřit kmen stromu

Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.

Jak ošetřit řez stromů

Rány po řezu doporučujeme zamazat:bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor.stromovým balzámem.štěpařským voskem.

Co s vlky na stromech

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak sundat kůru

Například se zbavujeme kůry díky ručnímu pořízku. Pokud se vám do této lety osvědčené metody nechce, bude vám stačit vysokotlaký čistič. Právě vapka je další z možností, jak odkornění uspíšit. Menší kousky dřeva můžete odkornit i pomocí frézy na motorovou pilu, nebo díky kulatému hoblíku.

Jak pracovat s pořízem

Chytí poříz za rukojeti, nohou přišlápne pedál, aby "tlama" pevně držela dřevo a dlouhými tahy pořízu po dřevních vláknech z kusu dřeva ostrouhá šindel. Plochy musí mít srovnané do roviny, aby při montáži neodstávaly. Zároveň musí mít vhodně ostrouháno i pero, aby pevně sedlo do následně zhotovené drážky.