Jak zbavit Substrat Skudcu?

Jak zbavit substrát škůdců

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Archiv

Jak se zbavit Skudcu na Rostlinach

Jak bojovat proti červcům

Rostlinu postříkejte insekticidním mýdlem nebo neemovým olejem, abyste lezce udusili. Dospělé jedince je obtížnější kontrolovat kvůli jejich voskovému povlaku. Stačí, když je jemně seškrábnete nehtem. Pokud je to možné, odstraňte silně napadené části rostliny, například starší listy.

Jak míchat substrát

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak spařit substrát

Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou). Eliminuje se tak nakažení rostlinek plísněmi a houbami, na což jsou zejména klíčící rostliny velice citlivé.

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jak vyčistit zeminu

Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.

Jak vypadá puklice

Jak vypadají puklice a štítenky. Puklice a štítenky patří mezi poměrně hojně rozšířené škůdce. Puklice mají šedavá nebo hnědá plochá tělíčka o průměru 3–7 mm a ochranný štítek pevně srostlý s tělem. Štítenky také mají tělíčko kryté voskovitým štítem, ten s ním ale není pevně spojen a lze ho jednoduše odstranit.

Co zabírá na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Proč nepoužívat rašelinu

Pokud se plocha rašelinišť na světě výrazně sníží, úměrně tomu vzroste riziko záplav a dojde k obrovskému skleníkovému efektu. Někteří odborníci tvrdí, že rašeliniště jsou pro zadržování oxidu uhličitého dokonce zásadnější než deštné pralesy, o kterých se v této souvislosti v posledních letech často hovoří.

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jak dlouho si sedá zemina

Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.

Jak sterilizovat substrát

Nejjednodušší metodou sterilizace substrátu je proplach vroucí vodou. Samotnou sterilizaci substrátu je vhodné podpořit hygienou rukou, případně můžete použít jednorázové latexové či čisté zahradní rukavice.

Jak škodí smutnice

Jak smutnice škodí rostlinám Dospělé mušky jsou pro rostliny neškodné, ale jejich larvy požírají zahnívající kořínky, cibulky a spodní části stonků, čímž rostliny oslabují nebo způsobují jejich úhyn. Rovněž na kořínky mohou přenést fytopatogenní houby, které dále způsobují hnilobu.

Jak vypadají larvy smutnic

Samičky ale do vlhkého substrátu kladou vajíčka, ze kterých se líhnou nebezpečné larvy. Jsou o něco větší než dospělí jedinci (měří až 7 mm), jsou bílé, někdy i průhledné. Od ostatních je snadno poznáme, mají totiž černé hlavičky. Larvy se většinou živí odumřelými částmi rostlin, některé však napadají i živé tkáně.

Jak Propařit substrát v troubě

Trouba se někdy hodí

Voňavým zážitkem – podobně asi jako návštěva středověké sklárny – je naopak pečení hlíny do výsadbového substrátu v troubě. Kritéria jsou stejná. Potřebujete, aby teplota 90-100° C působila na substrát a každou jeho částečku 45 minut čistého času.

Jak se zbavit puklic bez chemie

Mšice a puklice bývají velmi častým problémem pokojových rostlin. Místo klasických insekticidů na ně můžete vyzkoušet mýdlovou vodu. Roztok si připravíte tak, že lžíci mazlavého mýdla rozpustíte v troše horké vody a roztok doplníte na jeden litr. K roztoku na závěr přidejte jednu lžíci lihu.

Odkud se berou puklice

V létě obvykle stačí napadenou rostlinu umístit ven, kde si na puklicích pochutná řada drobných predátorů, ale v zimě puklice představují velký problém, zvláště topíte-li ústředním topením a máte doma suchý vzduch.

Jak se zbavit molice bez chemie

Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.

Jak se bránit proti molicím

Molice – zákeřný škůdce

Molice hodují zejména na spodní straně listů, kde můžeme nalézt různá vývojová stádia škůdců – od larev, až po okřídlené vetřelce, kteří se ihned rozlétávají po okolí. Kromě insekticidů se v boji proti molicím perfektně uplatňuje tečkovaný predátor – slunéčko sedmitečné.

Jak nahradit rašelinu

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Co roste v rašelině

Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Jaký substrát pro kaktusy

Také během zimy vyžadují sušší klidové období při dodržení teplot okolního prostředí mezi 8°- 13°C. Substrát pro kaktusy a sukulenty je vyroben z říčního písku, speciálního jílu, tříděných rašelin přechodových, slatinných a „bílých“, s přídavkem minerálních vícesložkových a vápenatých hnojiv.

Jak sterilizovat zeminu

Nejjednodušší metodou sterilizace substrátu je proplach vroucí vodou. Samotnou sterilizaci substrátu je vhodné podpořit hygienou rukou, případně můžete použít jednorázové latexové či čisté zahradní rukavice. Výsledkem těchto kroků je čistá zemina bez výživových látek.

Co s použitým substrátem

Na suchém a slunném místě ho nechte proschnout. Poté substrát přesijte přes síto s průměrem oka 5 mm, které zachytí veškeré nežádoucí zbytky kořenů a jiných částí rostlin. Takto očištění substrát uchovejte přes zimu na chráněném místě, například v garáži, kůlně nebo ve sklepě.