Jaká zemina pro bylinky?

Jak namíchat substrát pro bylinky

Kompost + písek + zemina

Ingredience dejte v poměru cca 1 : 1: 1 a důkladně promíchejte. Je vhodný pro všechny druhy bylinek.
Archiv

Jakou Hlinu pro bylinky

Pěstujete v květináči Nikdy nezapomeňte: Bylinky nesnáší rozmočenou zeminu, ve které jim uhnívají kořínky. Kromě povinných otvorů na odvod vody by měla být na dně truhlíku drenážní vrstva pohlcující přebytečnou vlhkost. Kamínky, štěrk, nebo hliněné střepy, to všechno se hodí.

Kde a jak pěstovat bylinky

Bylinky lze pěstovat hned několika způsoby, podmínkou však je slunné místo. Většina totiž vyžaduje dostatek slunečních paprsků, bylinky dokonce dobře snáší přímé slunce. Proto se vyvarujte stinných koutů zahrady, například pod keři, nebo oken orientovaných na sever.
Archiv

V čem pěstovat bylinky na balkoně

Při dodržení několika základních pravidel budou bylinky bujaře růst i na balkoně v květináči. Dno nádoby vystelte drenážní vrstvou, kterou mohou tvořit kamínky, štěrk nebo hliněné střepy. Pro výplň poté použijte speciální substrát pro bylinky, ale stačit vám bude i běžná zemina s pískem a kvalitním kompostem.
Archiv

Které bylinky se nesnesou

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Kde vzít zeminu

Běžně to lze řešit tak,že se zemina zbaví přesátím hrubých součástí a promíchá s kompostem. V dnešní době,kdy města třídí a separují organický odpad,lze dokonce získat z městské kompostárny komost zdarma.

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Jak pěstovat bylinky v květináči

Do květináčů a truhlíků pro bylinky umístíme na dno drenáž, například z hrubého písku a na ní vhodnou zeminu. Bylinky obvykle nejsou náročné na substrát, a tak můžete použít i zahradnický substrát s rašelinou. Naklíčená semena bylinek zasadíme, přidáme hnojivo pro bylinky a přidáme dostatečnou zálivku.

V čem pěstovat bylinky na zahradě

Bylinkám můžete do půdy přidat speciální substrát pro bylinky nebo humus. Při pěstování v květináči nebo truhlíku dávejte pozor, aby se v nich nehromadila voda. Vyřešit to můžete buď vyvrtáním otvoru nebo dejte pod substrát keramzit jako drenážní vrstvu.

Jak pěstovat bylinky za oknem

Základem pro pěstování bylinek v bytě je mít doma teplo (v letních měsících se dají umístit za okno nebo na balkón) a zajistit bylinkám dostatek světla – ideální je umístit truhlíky na okno na východ nebo na jih. Truhlíky je lepší umístit dál od skla, aby od něj na bylinky nešel chlad.

Jak správně stříhat bylinky

Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.

Kdy se sází bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Jak správně pěstovat bylinky doma

11 nejlepších bylinek pro pěstování doma i na zahraděBazalka. Bazalka patří již mnoho let k nejoblíbenějším bylinkám.Oregano. Oregano můžete použít při dochucování omáček i pečiva.Pažitka.Koriandr.Petržel.Máta.Rozmarýn.Majoránka.

Které bylinky pěstovat za oknem

Jsou to pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu.

Jak hluboko zasadit bylinky

Hloubka setí – platí pravidlo, že se semínko seje do hloubky asi tak 2x tak hluboko, jaká je jeho velikost. Takže velice drobná semínka sejeme tak, že je jen zaprášíme slabě vrstvičkou substrátu a udusáme. Pak hned rosíme.

Kdy stříhat bylinky

Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.

Kdy se stříhá máta

Máta se dá stříhat prakticky kdykoliv během roku, takže to můžete provést pokaždé, když budete potřebovat její čerstvé lístky (typicky od června do září). Můžete přitom stříhat samostatné listy, ale i celé větvičky.

Jak správně zasadit bylinky

Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak spravne trhat mátu

Nejlepším nástrojem pro sklizeň máty jsou nůžky.

Jinak by opět mohly zbytečně poškodit dřevnatější části stonku. Nůž na sklizeň vhodný není, protože je s ním většinou zapotřebí stonek přihnout. Někteří pěstitelé preferují sklízet mátu zaštípnutím lístků nebo stonků mezi prstem a nehtem.

Kde zasadit mátu

Dává přednost dobře odvodněné úrodné půdě v lehkém stínu, kde budou mít kořeny dostatek vlhkosti, ale nikdy nebudou přemáčené. Většina druhů a kultivarů máty roste příliš invazivně, proto se vyplatí jim hned na začátku vymezit hranici, například výsadbou do nádoby s odtokovými otvory, která je celá ponořená do půdy.

Co zasadit vedle máty

Kuchyňské bylinky

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Kdy se mají zasadit bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Na jakou teplotu se suší bylinky

Teplota v místě, kde se bylinky suší, by měla být maximálně 30–45 °C. Pozor, v kuchyni zavěšené svazečky bylin raději nesušte, je tu na ně příliš vlhko. Do kuchyně si jako dekoraci či zásobárnu chutných a zdravých přísad do jídla zavěste předem dobře usušené bylinky.