Jak zjistit účel užívání stavby?

Co je to víceúčelová stavba

441/2013 Sb. k provedení zákona o oceňování majetku (oceňovací vyhláška), kde je v definici u stavby s víceúčelovým užitím, uvedeno, že je—li stavba určena nebo užívána k různým účelům, ocení se celá stavba podle převažujícího účelu užití.

Co je předčasné užívání stavby

Předčasné užívání stavby umožňuje stavebníkovi na časově omezenou dobu užívat stavbu ještě před tím, než je zcela dokončena.

Co je změna účelu užívání stavby

Změnu v užívání stavby, která není podmíněna změnou dokončené stavby, oznamuje stavebnímu úřadu osoba, která má ke stavbě vlastnické právo nebo prokáže právo změnit užívání stavby. Pokud jsou splněny zákonné podmínky, stavební úřad vydá souhlas se změnou v užívání stavby do 30 dnů od podání oznámení.
Archiv

Kde zjistím kolaudaci

Doklady o povolení nebo kolaudaci stavby lze dohledat v archivu příslušného stavebního úřadu nebo obecního úřadu.

Jaké stavby se neevidují v katastru nemovitostí

V katastru se neevidují drobné stavby.

V případě stavby na zahradě sem spadá stavba, která plní doplňkovou funkci ke stavbě hlavní, s jedním nadzemním podlažím, zastavěnou plochou do 16 m2 a výškou do 4,5 m (může to být například veranda, zimní zahrada apod.). Samozřejmě se nezapisuje to, co není budovou.

Které stavby se zapisují do KN

Zapisují se do RÚIAN stavby v předčasném užívání, stavby ve zkušebním provozu a stavby dočasné A) Stavby v předčasném užívání (§ 123 stavebního zákona) jsou předmětem zápisu do RÚIAN i do KN.

Co když nemám kolaudaci

V případě provedení stavby bez stavebního povolení nebo za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí (kolaudačního souhlasu) tam, kde to zákon vyžaduje, se pokuta může vyšplhat až na milión Kč. Splnění zákonných ustanovení by si přitom měli ohlídat nejen vlastníci, ale například i nájemci v bytových domech.

Kdy se můžu nastěhovat do nového domu

Jestliže je vaše žádost o předčasné užívání stavby schválena stavebním úřadem, obec vám (stavbě) přidělí evidenční (popisné) číslo a vy se můžete nastěhovat ještě předtím, než získáte kolaudační souhlas. Dokument o předčasném užívání stavby tak pomůže například rodinám, které prostě potřebují bydlet co nejdříve.

Jak udělat z nebytového prostoru být

Pokud budete jako bytové využívat prostory, které nevyžadují žádné konstrukční změny, bude vám stačit pouze oznámení o změně užívání, které podáte na stavebním úřadě. Podat ho musí vlastník budovy či bytu nebo obecně prostoru, popřípadě člověk, který má prokazatelné právo ke změně užívání.

Jak na ohlášení stavby

Je třeba vyplnit formulář pro ohlášení stavby, který je k dispozici na každém stavebním úřadě. Správně vyplněný formulář odevzdáme společně se všemi dalšími potřebnými písemnostmi. Do 30 dnů by měl místně příslušný stavební úřad vydat souhlas, načež se můžeme pustit do samotné stavby.

Jak zjistím co se stavi

Díky webové aplikaci na stránkách katastru nemovitostí si může každý ověřit vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel, staveb a jednotek (bytů nebo nebytových prostorů), evidovaných v katastru nemovitostí. Tato služba je zdarma a bez registrace.

Jak zjistit informace o stavbě

Základním informačním zdrojem je pro vás nástroj Nahlížení do katastru nemovitostí, který je dostupný zdarma na adrese https://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Zde si můžete nemovitost najít podle různých kritérií, ať už vás zajímají parcela, stavba nebo jednotka.

Co se dá postavit bez stavebního povolení

Stavební zákon nám říká, že u některých staveb stavební povolení nepotřebujeme. Jde o stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů a na pozemku rodinného domu nebo stavby určené pro rodinnou rekreaci.

Co lze postavit na pozemku vedeném jako zahrada

Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.

Jaké stavby podléhají zapíšu do katastru

Stavby ve zkušebním provozu (§ 124 stavebního zákona) nejsou předmětem zápisu do RÚIAN.

Co se nemusí kolaudovat

Bez kolaudace (kolaudačního souhlasu) se neobejdou např. stavby, které jsou kulturní památkou, či ve kterých je instalována technologie vyžadující odborné provedení zkušebního provozu. Ohlášení dokončené stavby se též využívá u staveb, které nevyžadují (nepotřebují) evidenční (popisné) číslo.

Jaký je rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím

Rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím je především ve způsobu jeho vydávání – zatímco u kolaudačního souhlasu se nevede samostatné řízení, kolaudační rozhodnutí je vydáváno ve správním řízení se samostatným okruhem účastníků.

Jaké stavby nevyžadují kolaudaci

Nově je stanoveno jednoduché pravidlo, že kolaudaci podléhají všechny stavby, s výjimkou staveb drobných, jednoduchých s výjimkou staveb pro bydlení a rekreaci, a podzemních staveb technické infrastruktury s výjimkou kolektorů.

Jak zkolaudovat starou stavbu

JAK PŘI LEGALIZACI ČERNÉ STAVBY POSTUPOVAT Vhodné je začít na příslušném odboru územního plánování, kde získáte souhlas, že je stavba v souladu se závaznou územně plánovací dokumentací. Pokud zde uspějete, následuje příslušný stavební úřad, kde získáte informace, jaké dokumenty musíte ke konkrétní stavbě předložit.

Jak zkolaudovat nebytový prostor

K jiným účelům nelze dané prostory využívat, pokud k tomu nedá stavební úřad souhlas. Jestliže jde o prostory v domě, který je vlastněn společenstvím vlastníků, musí o jejich změně rozhodnout nejprve shromáždění vlastníků. Dalším krokem je splnit požadavky stavebního zákona.

Co je to jiný nebytový prostor

Mezi nebytové prostory patří kanceláře, sídlo firmy, garáže, obchodní prostory, sklady, restaurace nebo ateliéry. Dle stavebního úřadu nejsou určené na trvalé bydlení ale na jiné využití. Pokud byste v nich přeci jen chtěli bydlet, zvolíte nejspíš ateliér nebo podúrovňový byt.

Jaké stavby jsou na ohlášení

Stavby na ohlášení

Tady jsou některé z nich: Stavby pro bydlení nebo rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a s nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Stavby do 70 m2 celkové zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m.

Co lze postavit na Ohlasku

Například jde o takové stavební úpravy bytů, při nichž nezasahujeme do nosných stěn. Na ohlášku též lze stavět opěrné zdi do výšky 1 m, které hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím. Ohlášení též stačí například u terénních úprav a reklamních staveb.

Jak zjistit černou stavbu

Černá stavba a legalizace

V případě, že se stavba teprve provádí a vy máte pochybnosti, zda jde o stavbu s řádným povolením, lze tyto informace zjistit na stavebním úřadě, a to prostým dotazem nebo prostřednictvím žádosti o poskytnutí informace.

Jak nahlásit nepovolenou stavbu

Postup je následující: SÚ při zjištění nepovolené stavby zahájí z moci úřední řízení o odstranění stavby a poučí stavebníka, že může do 30 dnů podat žádost o dodatečné povolení stavby. Pokud je tato žádost podána, SÚ řízení o odstranění stavby přeruší a vede řízení o podané žádosti.