Jak se pozná šikana
Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na ně. Dítě bývá doma smutné či apatické nebo se objevují výkyvy nálad, zmínky o možné sebevraždě. Odmítá svěřit se s tím, co je trápí. Dítě žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody (například opakovaně říká, že je ztratilo), případně doma krade peníze.
ArchivPodobné
Jak si poradit se šikanou
V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci. V případě, že máte podezření na trestný čin (vydírání, vyhrožování, krádež apod…) obraťte se na Policii ČR. Škola je povinna se vaším oznámením zabývat.
Kde se nejčastěji vyskytuje šikana
většina případů šikany mezi dětmi se odehrává ve škole, na cestě do školy nebo ze školy, případně v okolí bydliště, nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti, dlouhodobém působení a s tím souvisejících následcích v oblasti duševního a fyzického zdraví.
Archiv
Jak poznat šikanu ve školce
Šikana nenastane zničehonic
Signály, které by neměli rodiče přehlédnout – dítěti se nechce ráno do školy, bolí ho břicho, nevysvětlitelně často ztrácí věci či je má zničené (oblečení, pomůcky atd.). Dříve veselé, komunikativní dítě je najednou skleslé a smutné, zejména ve dnech, kdy je škola.
Archiv
Co všechno je šikana
1.1. Co to je šikanování
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.
Jak se bránit proti šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Kdy se jedná o šikanu
Kdy se jedná o šikanu. Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou.
Co dělat když jsem svědkem šikany
Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.
Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.
Co mám dělat když mě někdo šikanuje
Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.
Jak vzniká šikana
Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.
Kdo je nejčastěji šikanován
Spektrum odlišností je velké, nejčastěji jsou šikanováni jedinci handicapovaní vzhledově, sociálně či fyzicky, lidé úzkostní, plaší, či ti, kteří se odlišují rasově, národnostně, vyznáním víry nebo chováním. Stejně tak se může obětí stát nový člen skupiny (nový žák, spolupracovník).
Jak poznat šikanu a jak s ní bojovat
Bossing tedy představuje například:zadávání nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolůnepřiměřené trestání a bezdůvodné postihy.zesměšňování, posmíváníneodůvodněné kritizováníironické poznámky.neustálé přerušování při mluvenípodceňovánínekomunikování a ignorace.
Jaké jsou typy šikany
Čtyři hlavní typy šikany jsou fyzická šikana, která zahrnuje osobní kontakt, verbální šikana, která zahrnuje použití slov k ublížení nebo zastrašení, skrytá šikana, která se provádí za zády někoho s cílem poškodit jeho pověst. a kyberšikana, která využívá technologie k cílení na někoho.
Jak dělíme šikanu
Mezi formy šikany patří ignorování oběti, její izolace, pomlouvání a zesměšňování (snižování pozice v kolektivu), ale i vyhrožování, udílení násilných a manipulativních příkazů a vydírání. Dále sem řadíme krádeže věcí, jejich poškozování a nedovolenou manipulace s nimi.
Co patří do šikany
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.