Jak zjistit zánět močových cest?

Jak probiha vyšetření zánětu močových cest

Odebírá moč, kterou odesílá na biochemický rozbor nebo ji vyšetřuje pomocí papírkového testu. V moči jsou patrné leukocyty (zánětlivé buňky), bakterie, mohou být patrné i erytrocyty (červené krvinky). Dále se může vyšetřit moč na přítomnost bakterií = kultivační vyšetření.
Archiv

Jak se diagnostikuje zánět močových cest

Zánět močového měchýře dokážeme diagnostikovat díky rozboru vzorků moči a krve. Zánětlivé procesy v těle signalizuje zvýšená koncentrace CRP (C-Reaktivního Proteinu) v krvi. Moč je vyšetřena na přítomnost bakterií, bílkoviny, krve a také zaslána k mikrobiologickému vyšetření, kdy je odhalen přímo původce infekce.

Kdy jít k lékaři se zánětem močových cest

Jakmile prvotní potíže přetrvávají, neodkladně navštivte urologa, jenž započne antibiotickou léčbu. V pokročilejší fázi zánětu se může objevit třesavka, krev v moči a bolest zad v oblasti beder. Neléčená infekce močových cest může přerůst ve zdraví ohrožující zánět ledvin, či dokonce v otravu krve.

Jak vypadá moč při zánětu močových cest

Hlavním příznakem zánětu močových cest je pálení, řezání a bolest při močení a časté nutkání močení. Proud moči bývá nitkovitý, množství nepatrné a po močení převažuje pocit neúplného vyprázdnění. Vyskytuje se také bolest v podbřišku, únava a leckdy i zvýšená teplota.
Archiv

Jak doma vyléčit zánět močových cest

Snížením kyselosti moči dosáhneme zklidnění pálení a řezání při močení. Známé bojovnice se zánětem močových cest jsou brusinky. V rámci příjmu tekutin můžeme sáhnout po 100% brusinkové šťávě (doporučuje se 300 ml za den). Brusinky sníží pH moči, čímž ztíží bakteriím v měchýři podmínky pro rozmnožování.

Jak se zbavit zánětu močových cest bez antibiotik

„Pokud pocítíte potíže, měli byste okamžitě zvýšit příjem tekutin. Docílíte tím nejen častějšího močení, které odplaví bakterie, ale také snížíte koncentraci moči, což zmenší i dráždění močových cest,“ radí MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti.

Jak začíná zánět močových cest

Příznakem provázející zánět močových cest je bolest či pálení při močení, častá potřeba a pocit nedostatečného vyprázdnění. U některých případů je doprovázen i bolestí v oblasti podbřišku a zvýšenou teplotou. Moč je hustší, tmavší (v některých případech obsahuje krev) a může zapáchat.

Jak se rychle zbavit zánětu močových cest

V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné užívat antibiotika. V případě neléčeného zánětu močových cest může dojít k chronickému zánětu.

Co nedělat při zánětu močových cest

Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje. Vhodné je vynechat sladkosti, ostrá a smažená jídla – bakterie, jež způsobuje zánět z 90 % případů, Escherichia coli, je má velmi ráda. Cukr je prostě něco, co vynechte ze svého jídelníčku při obtížích se záněty obecně.

Jak léčit zánět močových cest doma

Pitný režim

Právě nízká produkce moči zvyšuje riziko infekce močových cest. Samozřejmě nejdůležitější je čistá voda, pokud však přidáte urologické či jiné bylinkové čaje (lípa, kopřiva, heřmánek nebo šalvěj), dodáte tělu spoustu užitečných látek. Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje.

Co nejíst a nepít při zánětu močových cest

Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje. Vhodné je vynechat sladkosti, ostrá a smažená jídla – bakterie, jež způsobuje zánět z 90 % případů, Escherichia coli, je má velmi ráda. Cukr je prostě něco, co vynechte ze svého jídelníčku při obtížích se záněty obecně.

Co se nesmí dělat při zánětu močových cest

Zvyšte příjem tekutin pro dostatečné propláchnutí močových cest, alespoň 2,5–3 litry denně. Nejvhodnější jsou nesycené nápoje (například voda, ovocné nebo bylinné čaje). Při potížích naopak nepijte dráždivé nápoje kávu, černý a zelený čaj, alkohol a sycené nápoje.

Jak se zbavit zánět močových cest bez antibiotik

„Na močový měchýř je velmi vhodná lichořeřišnice, působí výrazně antibioticky a se širokým spektrem, a to na stafylokoky, streptokoky, Proteus vulgaris, Escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Forma tinktury je v tomto případě nejlepší a nejúčinnější.