Jak zkaramelizovat šalotku?

Jak zpracovat šalotku

V syrovém stavu se šalotky nejčastěji používají jako přísada do zeleninových salátů a velice oblíbené je v poslední době také šalotkové máslo, kde tato ingredience opravdu vynikne. Kromě toho se šalotky dají jednoduše opékat a často se nakládají do sladkokyselého nálevu.

Jak daleko od sebe sázet šalotku

Šalotku sázíme koncem zimy nebo začátkem jara. Do lehké půdy ji zasuneme ze tří čtvrtin. Do hodně tvrdé půdy nejprve kolíkem vyhloubíme jamky nebo vyrýpneme rýhy motykou a vložíme do nich cibulky tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháváme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.

Jak hluboko sázet šalotku

Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi.

Jak uchovat šalotku

První známkou zralosti je poléhání natě a její zasychání.

Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až dva roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.

Na co se používá šalotka

Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Jaký je rozdíl mezi šalotkou a cibuli

Od cibule se šalotka liší ve způsobu růstu

Chutnají podobně jako pažitka. Dále šalotka obsahuje vitamín C, ovšem je ho o polovinu méně než v cibuli kuchyňské. Naopak obsahuje větší množství vitamínu B6. Přínosem pro vaše zdraví je obsah minerálních látek.

Jak hluboko se sazi cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.

Kdy sázení cibule ze semene

Semena cibule vyséváme v první polovině března (záleží na počasí) do řádků vzdálených od sebe 25 až 30 cm a do hloubky 2 až 3 cm. Vzešlé rostliny vyjednotíme na 8 až 10 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly. Cibule potřebuje slunce a záhřevné, spíše sušší, písčitější půdy bohaté na humus.

Kdy se sází cibule šalotka

Zásady správného pěstování

To znamená že na jaře sázíme do země malé cibulky, které si zakoupíme. Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

Jak chutná šalotka

Zlepšuje trávení a má antikarcinogenní účinky. Konzumovat u ní lze i nať, která chutí připomíná pažitku. Šalotku využijete při grilování či pečení masa, zvěřiny nebo ryb. Chutnat bude v omáčkách, ale i pomazánkám dodá ten správný říz.

Na co je šalotka

Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Kdy sázet cibuli šalotku

To znamená že na jaře sázíme do země malé cibulky, které si zakoupíme. Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Jak se sází šalotka

Dá se pěstovat i na balkóně nebo za oknem. Vysazujeme koncem zimy – začátkem jara nebo začátkem října. Má ráda slunné místo a slehlou, suchou půdu, do které cibulku ponoříme ze tří čtvrtin. Na záhonku by měly mít mezi sebou mezery alespoň 15 cm a mezi řádky 30 cm.

Jak nahradit šalotku

Šalotku můžeme někdy nahradit právě červenou cibulí. Tu nejvíce oceníme v pokrmech, kterým chceme dodat kromě cibulové příchutě také rubínovou barvu. Vynikne ve studené kuchyni, její mírná nasládlost skvěle ochutí různé saláty.

Kdy a čím hnojit cibuli

Před výsadbou zapravte do záhonu uzrálý kompost. V případě cibule nepoužívejte chlévský hnůj ani chlorid draselný, mohlo by dojít k spálení cibule. Během vegetační doby můžete použít speciální hnojivo na cibuli a česnek, nicméně platí, že tato zelenina si na přílišné přihnojování nepotrpí a dobře se jí daří i bez něj.

Kdy hnojit cibuli

Zalévání, mulčování, hnojení

Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Co potřebuje cibule

Velmi doporučujeme pěstovat cibuli ze semen. Rostlinky jsou kvalitnější, jsou již pevně usazené tím, jak se usadí semínko v půdě, jsou rovnější a nejdou brzy do květu. Cibule potřebuje slunné stanoviště, ne přímé světlo. Půda by měla být dobře propracovaná, provdušněná s dávkou živin.

Co když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Jak a čím hnojit cibuli

K ciulce stačí špetka hnojiva. Nezapomínejme že se jedná o druhou trať a tam stačí přihnojovat sporadicky. Za celý rok stačí lehounce přihnojit max 4x. Když se cibule začnou vyvíjet, zamulčujte je tenkou 0,5 cm vrstvou slámy (na podzim se hodí i rozdrcené listí).

Jak hluboko se sází cibule

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Co znamená když se začne cibule kroutit

S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.

Co žere cibule tulipánů

Nejjistější je chytání hrabošů do pastí. Vykuřovacími patronami je téměř vždy jen dočasně zažehnete. Pokud mají cibule tulipánů, jen zřídkakdy se vůbec dotknou otráveného zrní.

Kdy se hnojí cibule

V prvním roce se ze semen vyvinou rostliny s malými cibulkami. Po zaschnutí natě – přibližně koncem srpna – se cibulky vyjmou z půdy, zbaví zbytků stonku a nechají usušit. Tak získáme cibuli sazečku. V teplejších oblastech lze cibuli (sazečku) sázet již koncem srpna.

Jak chránit cibuli před škůdci

Doporučuje se moření česneku a cibule před výsadbou. Při moření použijte přípravek Sulka. Mořením předcházíte napadení háďátky i houbovitým hnilobám. Také chrání před trouchnivěním česneku při špatném uskladnění.