Jak změkčit vánočku?

Co s tvrdou Vanockou

Smíchejte si smetanu, vejce, cukr, skořici a případně dolijte trochou mléka. Do této směsi namáčejte plátky vánočky, které poté osmažte na pánvi z obou stran do zlato-hněda. Doporučujeme smažit na kokosovém oleji, protože dodá vašim toustům lahodně jemnou chuť. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, pak smažte na másle.

Jak zmeknout vánočku

Nahřejte troubu na 120 °C, vložte do ní hrnek s horkou vodou a poté plech s cukrovím na cca 10 – 15 minut.
Archiv

Proč je vánočka tvrdá

Nenechte těsto překynout

Jistě si říkáte, že čím déle bude vánočka kynout, tím lépe. Není to ovšem pravda. Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná.

Jak dlouho nechat kynout vánočku

Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.

Co se dělá se zbytky vánočky

Jednou z méně známých alternativ, jak zužitkovat vánočku, je francouzský toust. Hodí se k snídani, svačině nebo jako moučník. Na 4 porce potřebujete 4 silnější plátky vánočky, 2 vejce, 200 ml mléka, 200 ml smetany, máslo podle potřeby. Vejce rozšlehejte s mlékem a smetanou.

Proč se rozjede vánočka

Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Jak dlouho vydrží domácí vánočka

Při správném skladování vydrží i týden

Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu. Vlastní vánočku jste ještě nezkoušely

Kdy vyndat špejle z vánočky

Pečeme v rozehřáté troubě prvních 10 minut při teplotě 180 – 200C°. Po té troubu ztlumíme na 160°C a dopékáme dalších 20 – 30 minut. Špejlí vyzkoušíme, zda je vánočka dostatečně upečená. Pokud se těsto na špejli nelepí, můžeme vánočku z trouby vyndat.

Co z mazance

Nejjednodušší možností je jednotlivé plátky opéct v toustovači nebo na pánvi na másle. Ztvrdlý mazanec je lepší namočit do směsi mléka a vajec ochucené skořicí a vanilkou a pak teprve opéct na másle. Vznikne vám tak ještě o trochu lepší verze francouzského toastu, který se běžně dělá z normálního toastového chleba.

Čím potřít upečenou vánočku

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky.

Proč vánočka po upečení spadne

Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Jak uchovávat upečenou vánočku

Z vánočky se odpařuje vlhkost, a pokud ji dáte do igelitu, zatuhne. Může v ní zkondenzovat voda a vytvořit se plíseň,“ říká Václav Bozděch a radí: „Pokud máme vánočku upečenou z opravdu kvalitních surovin a chceme, aby vydržela co nejdéle, je ideální ji skladovat při 10–12 stupních v suchém prostředí.

Proč se mi rozjíždí vánočka

Těsto mohlo být moc řídké.

Lepivé těsto zahustěte polohrubou moukou přidávanou po troškách. Řídké těsto má tendenci v troubě změnit tvar (rozjede se). Vánočku jste možná nechali překynout. Upletená vánočka na plechu kyne asi poloviční dobu, po kterou kynulo těsto.

Jaký je rozdíl mezi vánočkou a Mazancem

Mazanec tak není ani těsto na koláč, ani na vánočku. Bývá mnohem pestřejší. „Do těsta na mazance lze přidat větší podíl rozinek, případně kandovaného ovoce a ořechů,“ říká pekárenský technolog o rozdílech mezi těstem na vánočku a na mazanec.

Proč mazanec při pečení praskne

Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím. Taky značí slabou mouku, která neudrží mazanec pohromadě, nebo nedostatečné propracování těsta.

Čím nejlépe potřít vánočku

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut. V polovině vánočku zkontrolujte a jestli na povrchu příliš rychle zlátne, zakryjte ji kouskem alobalu.

Čím potřít vánočku po upečení

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Jak na mazanec aby nepraskl

Pomažeme žloutkem, posypeme mandlemi a nahoře nastřihneme do tvaru kříže, aby nám mazanec nepraskl. Dáme péct do předem vyhřáté trouby. Doporučujeme 5 až 10 minut prudce zapéct a pak snížit teplotu na 160 °C. Pečeme po dobu asi 45 minut, než máme mazanec pěkně do zlatova.

Co udělat aby nepraskl mazanec

Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.

Z jaké mouky se dělá mazanec

Na klasický mazanec, bez kterého si mnozí neumí Velikonoce vůbec představit, budete potřebovat:230 g hladké mouky.100 g polohrubé mouky.1/2 kostky droždí115 ml vlažného mléka.60 g cukru.1 sáček vanilkového cukru (dala jsem 20 g domácího)70 g změklého másla.4 g soli.

Jaká je nejlepší mouka na vánočku

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.

Proč praská při pečení mazanec

Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím. Taky značí slabou mouku, která neudrží mazanec pohromadě, nebo nedostatečné propracování těsta.

Proč mi praská mazanec při pečení

Pokud mazanec v troubě praskne, tak byl před pečením pravděpodobně málo nakynutý. Doporučuji nechat déle kynout. Také lze mazanec nahoře ve středu nůžkami, do kříže, lehce nastřihnout. Nicméně problém může být i v kvalitě zpracování těsta.

Na jakou teplotu se peče vánočka

Pečení vánočky

Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia. Vánočku pečte na vymazaném plechu asi 15 až 20 minut, dokud nezačne červenat. Pak teplotu snižte na 170 stupňů Celsia, vánočku přikryjte pečicím papírem a pomalu ji dopékejte ještě 35 až 40 minut. Po vyjmutí z trouby nechte vánočku dobře vychladnout.