Jak zmrazit kapii?

Jak uchovat rajčata v mrazáku

Rajčata si zamrazte, nasušte, zavařte, uvařte z nich povidla a v zimě si vychutnáte nenapodobitelnou chuť rajčat dozrálých na slunci. Chcete-li rajčata zamrazit, nakrájejte je na malé kousky nebo kolečka, rozložte na podložku a dejte do mrazáku. Teprve potom je dejte do sáčku nebo plastové nádoby.

Jak zmrazit papriky

Celé papriky určené na plnění důkladně omyjte, osušte, okolo stopky obřízněte a odstraňte veškeré žilky i se všemi semínky. Takto připravené papriky vložte do sáčku a ten opatrně umístěte do mrazáku. Rozmrazujte pomalu v lednici nebo při pokojové teplotě.
Archiv

Jak zamrazit rajcata a papriky

Rajčata a papriky můžeme jednoduše nakrájet a narovnat společně do mikrotenových sáčků, zagumičkovat a uložit do mrazničky. Cibuli mrazit nemusíme, ta vydrží bez mražení a nemusí zbytečně zabírat místo, navíc je levná proti vzácnější plodové zelenině.

Jak Blanšírovat papriku

Vhodit očištěnou a nakrájenou zeleninu do vroucí slané vody a krátce povařit na skus. Zeleninu rychle vylovit a šokově zchladit ve velkém množství ledové vody. Znovu zeleninu prohřát libovolným způsobem, ale až těsně před podáváním.

Jak nejlépe uchovat rajčata na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Jak zpracovat rajčata na zimu

Rajčata vyskládejte řeznou částí nahoru, teplotu sušičky nastavte na 60 °C a rajčata po 4 – 5 hodinách otočte. Jemně je zmáčkněte a postup opakujte, dokud rajčata nejsou vysušená. Pokud je stabilní teplé počasí, rajčata můžete sušit i na slunci. Sluncem vysušená rajčata jsou podle mnoha lidí nejchutnější.

Jak zpracovat papriky na zimu

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.

Jak uchovat zelené papriky

Skladování paprik vyžaduje sucho a relativně teplo

Kapie skladujte v chladném a suchém prostředí ideálně při teplotě 8 až 9°C při relativní vlhkosti 85 až 90%. Takových podmínek můžeme dosáhnout ve větrané garáži, chodbě nebo v suterénu domu.

Co z rajčat na zimu

Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.

Co je to blanšírovat

Blanšírování (z francouzského blanchir „zbělit“; někdy nesprávně blanžírování) je kuchařská technika spočívající v ponoření plodu do horké vody (krátkém spaření) a jeho následném ochlazení. Díky tomu se slupka snadněji sloupne.

Jak dlouho blanšírovat

V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Nejjistější je proto neodcházet od plotny a průběžně kontrolovat, kdy je zelenina měkká na skus.

Jak uchovat rajčata bez zavařování

Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.

Jak zavařit rajčata na zimu

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Co s přebytečnými rajčaty

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Co dělat s Nedozrálými paprikami

Nedozrálé plody Nechte dozrát nebo zpracujte! S podzimem nacházíme na zahradě také množství plodů, které už nedozrají. Můžeme je buď zpracovat do čalamád nebo je nechat dozrát při pokojové teplotě doma.

Jak zavařit kapie

Postup přípravyČervené kapie rozpůlíme, vyjmeme semínka, opláchneme a ještě překrojíme na poloviny.Vložíme je do osolené vroucí vody a 5 minut povaříme.Scedíme, necháme okapat, vložíme do sklenic, do každé přidáme lžíci oleje a přidáme nálev.Uzavřeme víčky a sterilujeme na 25 minut při teplotě 85 °C.

Jak dlouho Blanšírovat

V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Nejjistější je proto neodcházet od plotny a průběžně kontrolovat, kdy je zelenina měkká na skus.

Jak dlouho Blansirovat fazolky

Vždy odkrojte oba konce lusků, dobře to jde i nůžkami. Povařte fazolky krátce a rychle, pro další tepelné zpracování asi 3 minuty, do měkka 5 – 6 minut. Zchlaďte je šokově v ledové vodě až do úplného vychlazení. Po vychlazení nechte lusky okapat na utěrce, nebo je osušte.

Jak se Blanšírujeme

Blanšírování je kuchařská technika, při které se zelenina krátce spaří ve vroucí osolené vodě a následně prudce ochladí v ledové lázni. Krátkodobým působením vysoké teploty se částečně naruší rostlinné tkáně, takže zelenina změkne, aniž by však ztratila svou křupavost a křehkost.

Co je to blanšírování

Blanšírování (z francouzského blanchir „zbělit“; někdy nesprávně blanžírování) je kuchařská technika spočívající v ponoření plodu do horké vody (krátkém spaření) a jeho následném ochlazení. Díky tomu se slupka snadněji sloupne.

Jak uchovat papriky na zimu

Skladování paprik vyžaduje sucho a relativně teplo

Kapie skladujte v chladném a suchém prostředí ideálně při teplotě 8 až 9°C při relativní vlhkosti 85 až 90%.

Jak zpracovat kapii

Na kapii v oleji budete potřebovat kilo kapie, půl litru vody, 110 ml octa, půl lžíce soli, lžičku cukru, 3 zrnka pepře, bobkový list a 50 ml oleje. Vše spolu převařte a než nálev vychladne, červenou papriku omyjte, očistěte a nacpěte do sklenic. Zalijte nálevem a při 80 °C sterilizujte 10 minut.

Jak dlouho sterilizovat papriky

Proložíme je opláchnutým kořením a případně plátky cibule, zalijeme lžičkou oleje, nálevem, uzavřeme víčky a sterilujeme: zahříváme je na teplotu 85 °C a při této teplotě sterilujeme sklenice o obsahu 0,7 až 0,9 litru 25 minut, o obsahu 0,5 litru 20 minut. Po sterilaci sklenice vyjmeme a necháme vychlandout na plechu.

Jak zmrazit fazole

Zelené fazolkové lusky stačí blanšírovat přibližně dvě minuty. Poté je ponořte do hrnce s vodou co nejstudenější (můžete do ní přidat i led), minutu v ní ponechejte a poté ještě studenou vodou chvíli proplachujte. Okapané lusky vložte do mikrotenových sáčků nebo dóz a ihned vložte do mrazáku.

Proč jíst zelené fazolky

Nejdůležitějším zdrojem tohoto prvku je mléko, fazole ovšem mohou být zdrojem rovnocenným, ocení je především rodiče dětí s alergií na mléčnou laktózu. Fazole jsou ceněny i pro vysoký obsah vlákniny. Nerozpustná vláknina usnadňuje zažívání, ta rozpustná zase snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.