Jak zničit Legionelu?

Jak zničit Legionellu

odtékala 70 °C teplá voda [3, 4]. Tepelná dezinfekce redukuje vedle legionel i počty ostatních bakterií a plísní, při teplotách nad 60 °C minimalizuje i přítomnost prvoků a tedy i améb. Efekt tepelné dezinfekce se výrazně snižuje při teplotách kolem 50 °C a méně.
Archiv

Jaká teplota zabije Legionellu

Jak se chránit

teplota vody vliv na legionellu
20°C < t < 40°C množí se
t = 55°C umírá do 6 hod
t = 60°C umírá do 0,5 hod
t > 70°C umírá ihned

Archiv

Kdy umírá Legionella

Životnost legionelly v závislosti od teploty

do 15 °C Přežije, ale jen ve spacím stádiu.
při 55 °C Umírá za 5 – 6 hodin.
při 60 °C Umírá přibližně za 30 minut.
při 66 °C Umírá za 2 minuty.
nad 70 °C Úplné dezinfekční prostředí

Archiv

Jak dezinfikovat bojler

Do sprch nebo před sprchy je pro jistotu lepší namontovat speciální antibakteriální filtry. Vhodné je též provést dezinfekci obsah zásobníku bojlerů a to buď chemickou nebo termální cestou (zahřátím cca na 70 stupňů Celsia. Kontrola bojlerů by se měla dělat alespoň jednou ročně.

Jak rychle se množí Legionella

Při vyšších teplotách než cca 72°C legionella nepřežívá. Pokud je teplota vody nižší než 20°C, bakterie se prakticky nerozmnožuje, ale může se ponořit do „spánku“ ve kterém přetrvá tak dlouho, než je teplota voda opět vyšší. Rozmnožovací perioda bakterie je 4 hodiny za které se rozdělí na dvě nové bakterie.

Jak zjistit Legionellu ve vodě

Legionelle se nejlépe daří v teplé vodě a lze ji najít např. ve vířivkách, chladicích věžích, zásobnících na teplou vodu, rozvodech teplé vody, fontánách. Snáší však poměrně široký rozsah podmínek a v malých množstvích se může vyskytovat i v podzemních či povrchových vodách. Z toho důvodu se stále opakovaně objevuje.

Jak se pozná Legionella

Spotřebitel to sám o sobě poznat nemůže. Pro velké bytové a panelové domy, které jsou rozsahem svých rozvodů potencionálně rizikové, doporučujeme, aby si vlastníci na své náklady objednali u laboratoře rozbor vody a zjistili, jestli tam mají problém, nebo nemají. To je jediná možná cesta.

Jak se šíří Legionella

Obvykle se šíří vdechováním kontaminovaného aerosolu (vodní párou), ale při polknutí kontaminované vody se riziko nákazy výrazně snižuje.

Jak zjistit Legionelu

Krevní testy odhalí zvýšenou sedimentaci a přítomnost c-reaktivního proteinu (protein, jehož koncentrace v krvi se zvyšuje při většině bakteriálních infekcí). Nemoc se těžko odlišuje od běžného zápalu plic, musí se proto provést test na přítomnost protilátek.

Jak zjistit Legionellu

Jaké jsou příznaky Legionářské nemoci Období mezi nakažení se bakterií a prvními příznaků onemocnění (inkubační doba) je přibližně dva až deset dní. Onemocnění začíná rychlým nástupem bolesti hlavy, bolesti svalů a přichází i pocit celkové nevolnosti. Následuje zápal plic s vysokou horečkou nad 39 stupňů Celsia.

Jak se dostane Legionella do bojleru

"Legionella se velmi rychle množí ve vodě o teplotě 20 °C až 45 °C, ale její ohřev nad 70 °C nepřežije. Výskyt této bakterie může podpořit také nedostatečná cirkulace teplé vody v rozvodech a vrstva usazenin v teplovodním potrubí, ohřívačích vody nebo klimatizacích.

Jak se projevuje Legionella

Může připomínat pneumokokovou pneumonii s myalgiemi, bolestmi hlavy, horečkou a suchým kašlem. Progreduje, často příznaky z jiných systémů – průjem, bolesti břicha, zmatenost, ataxie, často renální insuficience – proteinurie a hematurie. Vzácně může probíhat i bez zánětu plic, častěji u kuřáků, alkoholiků.

Kde hrozi Legionella

Rizikovými místy výskytu legionelly jsou rozlehlé budovy protkané spletitou sítí ventilačních a potrubních systémů – hotely, akvaparky, nemocnice nebo kanceláře. Bylo popsáno něco přes 50 druhů legionell, ale Legionella pneumophila je nejčastějším původcem onemocnění lidí (v 80 až 90 % případů).

Jak se nakazit Legionelou

Člověk se nakazí vdechnutím kontaminovaného vodního aerosolu, respektive vodní tříště, která vznikne z teplé vody obsahující legionely. Více vnímaví k rozvoji infekce jsou jedinci s porušenou či oslabenou imunitou, senioři, osoby trpící chronickou plicní chorobou a také kuřáci.

Jak se přenáší Legionella

Přenáší se klimatizací, vzduchotechnikou, nebulizátory, vodovodními sítěmi, ale i vodotrysky apod. K nákaze dochází především inhalací kontaminovaného aerosolu. Přenos z člověka na člověka nebyl prokázán. Toto onemocnění bylo poprvé popsáno u členů Americké legie (odtud název) ve Filadelfii v roce 1976.

Kdy se tvoří Legionella

Kde se Legionella vyskytuje Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě z vodovodu. Problém nastává až ve chvíli, kdy se bakterie je schopná množit. To se děje ve vodě o teplotách 25 – 55 stupňů Celsia a zejména tam, kde se voda nepohybuje (stojatá voda, mrtvá místa v potrubí).

Jaká má být teplota v bojleru

V bojleru vám postačí ohřívat vodu na 50–60 °C

Optimální je nastavení mezi 50 a 60 °C. Není ale výjimkou, že lidé mají doma nastaven ohřev vody na mnohem vyšší hodnoty. U vyšší teploty ale může dojít k opaření a navíc se při ní z vody uvolňují minerály, které mohou způsobit vodní kámen.

Jak dlouho vydrží teplá voda v bojleru

Dnešní bojlery však mají pokročilé izolační vlastnosti a ani během 48 hodin voda úplně nevychladne (to závisí na mnoha faktorech). Když se pak vrátíte domů a zapnete ho, voda se musí nahřát opět na požadovanou teplotu.

Kdy se množí Legionella

Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě z vodovodu. Problém nastává až ve chvíli, kdy se bakterie je schopná množit. To se děje ve vodě o teplotách 25 – 55 stupňů Celsia a zejména tam, kde se voda nepohybuje (stojatá voda, mrtvá místa v potrubí).

Kde se bere Legionella

Tradičně se šíří vzduchotechnikou, klimatizací, vodovodními systémy zásobující teplou i studenou vodou, vířivkami, zahradními postřikovači, ale i třeba vodotryskem – tedy zařízeními, které při svém provozu vytvářejí aerorosol. Vyskytují se ale také v přírodních jezírcích, rekreačních bazénech apod.

Jak dlouho muze být voda v bojleru

A při poslední kontrole vás možná ještě napadne vypnout i bojler. Dnešní bojlery však mají pokročilé izolační vlastnosti a ani během 48 hodin voda úplně nevychladne (to závisí na mnoha faktorech). Když se pak vrátíte domů a zapnete ho, voda se musí nahřát opět na požadovanou teplotu.

Jak dlouho se ohřívá bojler

Doba, za kterou bojler dosáhne cílové teploty, z velké části závisí na celkovém objemu. Modely o objemu 50 litrů zvládnou vodu ohřát za cca 1,5 hodiny, bojler o objemu 120litrů vodu ohřeje za 3,5–4 hodiny, 200 litrů vody budete ohřívat asi 6 hodin.

Jak odstranit bakterie z vody

Odstranění koliformních bakterií z vody

Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.

Kdy se ohřívá voda v bojleru

Optimální teplota vody v bojleru se přitom řídí i ročním obdobím, v létě postačí obvykle 50 až 55 stupňů Celsia, v zimě je dobré držet teplotu vody na alespoň 60 °C. Není přitom doporučováno nastavovat teplotu vody v bojleru vyšší jak 65 °C.

Kdy se vyplatí vypnout bojler

Elektricky bojler – vypněte a domluvte si zapnutí

Velkým žroutem energie bývá elektrický bojler. Pokud tedy bude v bytě či domě dlouho nepřítomni, vyplatí se se ohřev vody v zásobníku vypnout. Abyste ale po návratu nebyli bez teplé vody, domluvte se s někým ve svém okolí, aby vám bojler den před návratem opět zapnul.