Jak zpevnit krokve?

Jak připevnit krokve k Pozednici

Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř.

Jak zpevnit střechu

Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.
Archiv

Jak nahradit vazny trám

Když je krovová soustava řešena tak, že je vazný trám taženou konstrukcí, lze jej nahradit táhlem. Toto táhlo v podobě ocelové výztuže tlusté třeba 15 mm, se ukryje do podlahy. Spojuje oba přerušené konce stávajícího vazného trámu a celý krov zůstává stabilní.

Jak vyměnit Pozednici

Výměna pozednice

Vyhnilou část pozednice odřežeme, nahradíme novou částí, kterou uložíme vedle vyříznuté části na půdní nadezdívku a pevně upevníme spojovacími částicemi k původní zdravé krokvi.
Archiv

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak vyrovnat krokve

Nejprve musíme prasklou krokev narovnat do původního sklonu. Postupujeme tak, že na podlahu půdy položíme fošny nebo tlustší prkna a na ně podkladek z krátkého trámečku. Přes tento podkladek pomocí páky se zarážkami proti sklouznutí hranolku páčíme zdvihadlem prasklou krokev do původní polohy.

Jak vymenit krokev

V případě zatékání nahnilou část krokve odstraníme a nahradíme dřevěnou protézou nebo celou krokev vyměníme. Před výměnou krokve je potřeba v místě napadené krokve odstranit krytinu a odříznout latě nad středem sousedních krokví. Tyto latě po umístění a přibití nové krokve vrátíme zpět na původní místo.

Jak se zbavit vazneho tramu

Obvyklým řešením bývá přenesení svislé síly do stropu nad posledním obytným podlažím, je-li to možné z hlediska jeho dostatečné únosnosti. V případě, že vazné trámy zůstanou, je možné například zvednout konstrukci podlahy v celém podrovním prostoru nebo jen v části a vytvořit více různých úrovňových stupňů.

Jak opravit starou střechu

Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit.

Jak se davaji střešní latě

Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění. Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy. Musí být přesně v ose kontralatě.

Jak davat střešní latě

Při kalkulaci vzdálenosti střešních latí v jednotlivých kategoriích je třeba kalkulovat vzdálenost okapové latě 33 cm a vzdálenost hřebenové latě 5 cm v závislosti na sklonu střechy. Ke krycí délce je třeba připočítat i nárůst délky vyplývající z rozměrů střešní kontralatě.

Jak spojit dvě latě

Pokud potřebujeme vytvořit trvalý lepený spoj na namáhané části dřeva, je nutné vyfrézovat nebo dlátem vyhloubit drážku, do které vložíme druhý díl dřeva. Obě spojované plochy musí být potřeny dostatečnou vrstvou lepidla. Používáme pouze lepidlo k tomu určené.

Jak osedlat krokev

Osedlání –jedná se o spojení dvou prvků, z nichž jeden má zářez (sedlo) a druhý je většinou bez zářezu. Hloubka zářezu odpovídá 1/3 výšky prvku. Používá se pro spojení krokve s vaznicí či pozednicí. Spoj se většinou zajišťuje hřebíkem.

Jak zajistit Pozednici

Pozednici můžete usadit na již zabetonované závitové tyče (například 14 milimetrů) s matkou a odstupem 0,5 metru. Pozednici můžete také ukotvit do věnce ukotvit chemicky, a to 12milimetrovou závitovou tyčí. Chemická kotva je navíc dle stavebníků nejlepší volbou, protože udrží mnohem více, než od ní očekáváte.

Jak nastavit krokve

výška krokve musí odpovídat tloušťce tepelné izolace. Měl by být vždy o 1 cm silnější než tepelná izolační vrstva. Když tloušťka tepelné izolace přesáhne výšku krokve, musí být krokve z vnitřní strany doplněny nadložením, aby se zvětšil izolační prostor. Dvojdílná izolace může být také použita.

Co to je vaznice

Pojmem vaznice se ve stavitelství a tesařství označuje vodorovný trám, probíhající krovem podélně a podpírající krokve. Vaznice je uložena na plných vazbách. Vaznice může být umístěna buď v hřebeni střechy (hřebenová), při jejím úpatí (pozednice) nebo přibližně ve dvou třetinách výšky krovu (středová, mezilehlá).

Čím zalepit střechu

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Jak najít díru ve střeše

Díra ve střeše je problém

Netěsnost střešního pláště se často projeví tím, že se objeví mokré fleky na stropě nebo tak, že při dešti stéká voda po pojistné hydroizolaci. Pokud takové projevy pozorujete, pak je jasné, že střešní plášť má poruchu. Další netěsnosti často vznikají kolem oplechování komína.

Jak daleko od sebe střešní latě

Maximální sklon, na který je možno betonové tašky pokládat, je 90°. Střešní tašky se pokládají vždy na latě. Laťování (vzdálenost latí) je pro většinu typů betonových tašek stejné v rozmezí 315-340 mm.

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak spojit trámy k sobe

Ozuby nebo zapuštěním se trámy oslabují, a proto jsou lepší příložky nasazené (zvláště s dřevěnými hmoždinkami). Hmoždinky způsobují větší tuhost spoje a pomáhají proti usmyknutí a otlačení.

Jak udělat Preplatovani

Přeplátování zde může být rovné, zajišťuje se kolíkem nebo šroubem proti vysunutí nebo je přeplátování rovné s jednostrannou nebo oboustrannou rybinou. Úkos rybiny je ¼ až ½ dřeva. Rybina sama zabezpečuje spoj proti rozestoupení. Podobného účinku, je-li zajištěno zatížení shora, se dosáhne přeplátováním zešikmeným.

Jak ukotvit Zavitovou tyč

Chemická kotva je neocenitelným produktem při kotvení závitové tyče, ať už jste profesionál nebo český kutil. Lidé používají pro chemickou kotvu různé názvy – chemická malta, tekutá hmoždinka, tekuté hřebíky nebo chemická hmoždinka.

Jak zateplit střechu

Materiály skelných izolací jsou oproti kamenným měkčí, díky tomu ideálně kopírují nerovnosti a minimalizují tak tepelné mosty vlivem netěsností mezi izolací a krokví. Jako další vrstvu izolace pod krokve můžeme použít opět materiály Isover (Orsik, Orset, Uni). Modul zde volíme dle rozměru materiálu, a to 600 či 625 mm.