Jak zpevnit střechu?

Jak připevnit krokve k Pozednici

Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř.

Jak zpevnit krokve

Když je krokev ve správné poloze, podložíme ji v místě praskliny provizorní sloupkovou podpěrou a podložkou z prkna. Pak na krokev připevníme pomocí čtyř svorníků příložky z fošen tlustých 40 až 50 mm a 0,7 až I m dlouhých (obr. 1). Místo pákového zvedáku můžeme použít i ruční zvedák, tzv.
Archiv

Jak vyměnit Pozednici

Výměna pozednice

Vyhnilou část pozednice odřežeme, nahradíme novou částí, kterou uložíme vedle vyříznuté části na půdní nadezdívku a pevně upevníme spojovacími částicemi k původní zdravé krokvi.
Archiv

Jak rekonstruovat střechu

Co rekonstrukce střechy obnáší a jaký je postup Odstranění staré střešní krytiny a jiných částí střechy (často například i krovy). Oprava nosné konstrukce střechy, impregnace krovů a oprava komínu, pokud je to potřeba. Rekonstrukce střechy je většinou spojena i s výměnou tepelné izolace.
Archiv

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

V jaké vzdálenosti kotvit pozednicí

Od líce půdní nadezdívky musí být pozednice vzdálená nejméně 50 mm (viz obr. 4). Je kotvena u stojaté stolice v místech plných vazeb, u ležaté stolice každých 1,5 až 2 m do zdiva nebo stropů. Na ploše, která leží na zdivu, musí být impregnována.

Jak zpevnit trámy

Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky. A svorníky lze použít i u uhnilých tesařských spojů – svorník takový spoj nahradí.

Jak poznat špatný krov

Rozjíždění konstrukce krovu je nejčastěji způsobena špatným nebo úplně chybějícím kotvením v příčném směru a projevuje se u vaznic a pozednic.

Jak se opravuje střecha

Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit.

Jak vymenit krokev

V případě zatékání nahnilou část krokve odstraníme a nahradíme dřevěnou protézou nebo celou krokev vyměníme. Před výměnou krokve je potřeba v místě napadené krokve odstranit krytinu a odříznout latě nad středem sousedních krokví. Tyto latě po umístění a přibití nové krokve vrátíme zpět na původní místo.

Čím zalepit střechu

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jaké latě na střechu

Minimální průřez střešních latí je 30×50 mm a jsou vždy položené na jejich delší hraně. Tento průřez je uváděn jako minimální u většiny výrobců střešní krytiny (navíc ještě pro 1. -3. sněhovou oblast), avšak většina pokrývačů doporučuje používat průřez střešních latí 40×60 mm, a to kvůli jejich vyšší únosnosti.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak ukotvit strechu

Nejjednodušší a vlastně také nejpoužívanější kotvení představuje staré dobré mechanické ukotvení. Izolační vrstvu za pomocí vrutů, šroubů a kotev připevníte k nosnému podkladu střechy a je hotovo.

Jak zrenovovat trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak opravit strop ve starém domě

Nejjednodušší formou je strop doplnit novou vrstvou omítky. To však není řešení trvalé a dlouhodobé. Pokud je cílem zachovat současný styl a typ stropu, je možné současný rákos odstranit a nahradit ho novým. Alternativou může být také takzvané rabitzovo pletivo, které je modernější náhradou rákosu.

Jak vyrovnat krov

Z konstrukčního hlediska samozřejmě není možné jakýkoli prvek starého krovu odstranit bez rovnocenné náhrady. Poškozené prvky tedy opravíme, ty dožilé vyměníme za nové, konstrukce případně zpevníme dodatečnou vazbou a pokud chceme měnit i střešní krytinu, a je to třeba, musíme jednoznačně vyměnit původní latě za nové.

Kdy opravit strechu

Rekonstrukce střechy je zcela nezbytná v okamžiku, kdy vy, případně přivolaní odborníci zjistí, že jsou ve špatné kondici samotný krov a latě. Pak totiž v zimě hrozí zhroucení celé střechy pod návaly sněhu, stejně tak může dojít k trvalému poničení vlivem silného větru. V neposlední řadě si všímejte doplňků na střeše.

Jak utěsnit střechu

Na střechu a do hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik. Často se používají butylenové, nebo ještě častěji bitumenové tmely.

Jakou barvu na střechu

Polyuretanová barva

Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.

Jak opravit zatékající střechu

Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit.

Jak vyrovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Jak zakrýt střechu

Potřebujete-li zakrýt právě nařezané dřevo nebo shrabané seno proti nepříznivým podmínkám, oceníte kvalitní plachtu. Ochranné plachty mají i celou řadu dalšího využití : Ty s většími rozměry mohou dočasně zakrýt střechu domu, zahradního domku nebo kůlny. Mají nesčetně využití na zahradě, dvorku, na chatě i chalupě.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.