Jak zpracovat chilli?

Jak sušit celé chilli papričky

Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.
Archiv

Jak uchovat sušené chilli papričky

Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Jak udělat chilli vločky

Chilli vločky jsou nahrubo rozdrcené sušení chilli papričky, zatímco prášek se najemno roztluče v hmoždíři nebo se použije kuchyňský robot. Vločky a prášek se plní do sklenic. Pokud jsou vzduchotěsně uzavřené, vydrží dlouho a dodají vašemu jídlu oblíbenou pálivou chuť.
Archiv

Jak nechat dozrát chilli papričky

Pokud před sklizní omezíme zalévání, docílíme tím větší finální pálivosti. Pokud papričky nejsou dozrálé a pěstujete v květináči, je potřeba rostlinu přenést domů a nechat na světle plody dozrát. Při sklizni extrémně pálivých chilli doporučujeme používat rukavice.

Co dělat s chilli papričkami

Plody papriček se často využívají syrové, přidávají se při vaření do jídel. Připravuje se z nich řada různých směsí, past, ale také džemy, salsy. Mohou se konzervovat nebo jen nakládat pečené do oleje. Nejčastěji se používá sušené koření.

Co se Susenymi chilli

Kdybyste si sušené chilli papričky nakrájeli do salátu, jeho chuť bude extrémně pálivá, což už potom chutná jen velmi malému procentu lidí. Chilli se výborně hodí hlavně do luštěnin! Ať už je to kari z červené čočky nebo cizrna pečená s rajčaty, dodá jídlu správný říz, skvěle pokrmy z luštěnin doplní.

Jak si vyrobit chilli olej

Nejjednodušší je však papričky nadrobno nakrájet nebo úplně rozdrtit a v dobře uzavíratelné skleněné nádobě je zalít olivovým olejem. V půl litru olivového oleje je vhodné nechat macerovat okolo 10 chilli papriček. Nádobu nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden. Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.

Jak vyrobit chilli prášek

Pokud jsou chilli papričky velmi dobře suché, je možné je nejprve nahrubo rozdrtit například v hmoždíři a poté ve starém mlýnku na kávu. Výsledkem je jemný prášek, který je možné použít při přípravě pokrmů.

Jak nechat vyklíčit chilli

Klíčení semen chilli papriček

Semínka paprik obecně vyséváme cca 3 mm hluboko do vlhkého substrátu. Jiffy s vysetými semínky poté umístíme do malého skleníku na teplé místo, ale nikdy ne na radiátory, semena by se mohla nadměrným horkem poškodit. Vhodné místo též není na parapetu okna, kterým větráme.

Jak poznat zralost chilli papričky

Čas sklizně poznáte podle zbarvení papriček

U odrůdy 'Starflame' bývají zralé už žlutě zbarvené plody; u většiny ostatních odrůd jsou plně vyzrálé, teprve když zčervenají. Červené odrůdy, jako je 'Jalahot', jsou plně zralé, teprve když je slupka sytě červená a lesklá.

Proč jíst chilli papričky

Kapsaicin působí na centrum nasycenosti v mozku, takže přestane s jídlem na talíři podstatně dříve, podporují trávení, jsou přírodním projímadlem a při dlouhodobé konzumaci snižují chuť na sladké a tučné . Navíc jsou nízkokalorické . Konkrétně ve 100 gramech se nachází zhruba 40 kalorií.

Jak udělat chilli koření

Zralé plody je možné sušit v sušičce nebo volně na tácu. Sušené chilli papričky je možné uschovat pro další použití nebo je možné z nich vytvořit jemně mleté chilli koření. Pokud jsou chilli papričky velmi dobře suché, je možné je nejprve nahrubo rozdrtit například v hmoždíři a poté ve starém mlýnku na kávu.

Jak dlouho sušit chilli

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.

Jak naložit chilli papričky

1. Polovinu oleje zahřejte, přidejte chilli papričky, případně i sušené bylinky (například rozmarýn a tymián), a jakmile se v oleji začnou tvořit bublinky, teplotu stáhněte. 2. Horký olej smíchejte se zbylou polovinou, po vychladnutí ho přelijte do uzavíratelných sklenic a skladujte v temnu a chladu.

Jak vyrobit paprikový olej

Paprikový olejDo mixovací nádoby vložíme papriku a mixujeme 30 sekund R/4 pomáháme si stěrkou.Vymačkáme z paprik šťávu.Šťávu dáme do nádoby, zahřejeme na 50°C na 3 minuty R/2. Přidáme olej a promícháme 30 sekund R/2. Přidáme ocet dle chuti a uchutíme vínem. A necháme zchladnout.Pak slijeme do lahve.

Jak Susit chilli v sušičce

Tu neodstraňujeme – jedná se o nejpálivější část celé chilli papričky. Nakrájené papričky rozmístíme na plato sušičky, ideálně na pečící papír. Jednotlivé kousky by se neměly překrývat. Při teplotě 35 °C sušíme jeden až dva dny.

Jak vyklíčit semínka ve vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Jak sušit chilli papričky v troubě

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit.

Co dělá chilli v těle

Chilli a léčba bolesti

Kapsaicin obsažený v krémech a mastech zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě , a při zánětlivých onemocnění podpůrných tkání (šlachy a vazy kloubů). Různé masti a mazání s obsahem chilli papriček ulevují při bolesti hlavy. Kapsaicin podporuje produkci tepla v těle.

Na co je zdrave chilli

Obecně platí, čím pálivější paprička, tím více kapsaicinu. Dále je prokázáno, že kapsaicin uvolňuje endorfiny, podporuje krevní oběh, pomáhá při léčení trombózy a křečových žil a při diabetu snižuje hladinu krevního cukru. Chilli má špatnou reputaci kvůli žaludečním vředům, ale ve skutečnosti je tomu naopak.

Jak vyrobit mast z chilli

MAST Z CHILLI PAPRIČEK si můžete sami vyrobit podle tohoto jednoduchého návodu: Rozpusťte 500ml žluté nebo bílé lékařské vazelíny. Přidejte cca 2 hrsti krájených chilli papriček, nechte louhovat do druhého dne. Druhý den sceďte, přidejte 50ml lihu, 2 lžíce kafru a nalijte do připravených kelímků.

Jak si udělat chilli olej

Nejjednodušší je však papričky nadrobno nakrájet nebo úplně rozdrtit a v dobře uzavíratelné skleněné nádobě je zalít olivovým olejem. V půl litru olivového oleje je vhodné nechat macerovat okolo 10 chilli papriček. Nádobu nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden. Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.

Jak udělat chilli olej

Nejjednodušší je však papričky nadrobno nakrájet nebo úplně rozdrtit a v dobře uzavíratelné skleněné nádobě je zalít olivovým olejem. V půl litru olivového oleje je vhodné nechat macerovat okolo 10 chilli papriček. Nádobu nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden. Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.

Jak zpracovat papriky na zimu

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.