Jak zpracovat divoká rajčata?

Co dělat s velkou úrodou rajčat

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Kdy jsou černá rajčata zralá

Plody nechte pořádně dozrát

Pokud jsou líčka ještě zelená, sklízet nesmíme. Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat.
Archiv

Co jsou divoká rajčata

Ultra rané polodivoké rajče, částečně odolné plísni bramborové, slaďoučké plody, větší než u divokých rajčat. Pěstuje se „na divoko“: Bez vylamování bočních výhonů, bez opory. Výzkumy u odrůdy Koralik potvrzují vysoký obsah živin, zejména vitaminu C a kvercetinu, což indikuje i jejich intenzivní chuť.

Jak vyvázat rajčata

Většina pěstitelů rajčat dává přednost tyčkovým odrůdám. Ty se vedou na jeden výhon a musí se vyvazovat k opoře. Rostliny dosahují výšky až 2 metry. Pro uvazování je nutné použít pružný materiál, který se nezařezává do stonku a tak se výborně hodí staré punčocháče.

Co z rajčat na zimu

Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Jak se pozná zralost u černých rajčat

Dokonale zpestří salát a zralost poznáte podle červené barvy

Černá barva se pochopitelně hodí do různých pokrmů. Jinak ale rajčátka také moc hezky vypadají díky červenému žíhání. Právě podle červené barvy se pozná zralost černých rajčat. Zralé plody jsou také trochu měkčí.

Jak sazet divoká rajčata

Zhruba v první polovině března je vysejeme do směsi zeminy s kompostem (1:1). Jakmile se oteplí (po zmrzlých), přesadíme rostlinky na záhony na slunném místě a pohnojíme je třeba kopřivovou jíchou. Sázíme je zhruba 40 cm od sebe, aby keře měly dostatek místa. I tak vytvoří bohatou houštinu.

Kdy se sází divoké rajče

Rajče divoké, jako každé jiné rajče, je třeba předpěstovat doma v kelímku někde za oknem. Seje se v první polovině března. Přibližně v polovině května po posledních jarních mrazících se předpěstované sazenice vysazují ven na záhony. Rajče divoké spotřebuje při svém bujném růstu značné množství živin.

Jakou hlínu použít na rajčata

Pokud jde o hlínu, není rajče zase tak vybíravé. Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče.

Jak správně Zaštipovat rajčata

Jak správně zaštipovat rajčata Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.

Jak zavařit rajčata na zimu

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak nejlépe uchovat rajčata na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Proč černají konce rajčat

Černání špičky plodů může nastat za různých podmínek, při nichž rostlina nemůže získávat dostatečné množství vody a/nebo má nedostatek vápníku. Nedostatek vody povede k poškození plodů, protože právě plody obsahují vláhu, kterou rostlina potřebuje.

Kdy ukončit růst rajčat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Co to je Permaseminka

Permasemínka jsou nehybridní, pěstovaná lokálně v ČR a zcela bez chemické ochrany. U bioosiv tomu tak vždy není. Mohou být hybridní, vypěstovaná v Asii (běžná praxe osivářských firem) a s použitím biopesticidů. Bioosiva jsou pro ekologické a permakulturní zahrádkáře rozhodně lepší volbou než konvenční mořená osiva.

Jak sázet divoká rajčata

Zhruba v první polovině března je vysejeme do směsi zeminy s kompostem (1:1). Jakmile se oteplí (po zmrzlých), přesadíme rostlinky na záhony na slunném místě a pohnojíme je třeba kopřivovou jíchou. Sázíme je zhruba 40 cm od sebe, aby keře měly dostatek místa. I tak vytvoří bohatou houštinu.

Jak často zalévat rajčata v květináči

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.