Jak zpracovat ovoce?

Jak se zpracovává ovoce

S měkkými druhy ovoce/zeleniny je nutné nakládat opatrně. Po umytí lze surovinu loupat, vykrajovat, vypeckovávat a dále dělit. Nachystaná surovina se po zvážení přesune do hrnců/kotlů pro tepelné zpracování nebo je vkládána přímo do obalů (v pří- padě kompotů, nakládané zeleniny apod.).
Archiv

Co udělat z ovoce

Mražené ovoce můžeme v zimě použít do buchet a koláčů (např. litý ovocný koláč s drobenkou) a hrášek do polévky. Nejlepší je zamrazit čerstvě nasbírané plody, aby si zachovaly co nejvíce vitamínů. Náš tip: rozprostřete ovoce do mrazáku na plech nebo na pečící papír.
Archiv

Co je ovoce a jak se rozděluje

Podle pomologického členění i hospodářského hlediska se ovocné druhy středoevropských rostlin dělí na jádroviny, peckoviny, skořápkoviny a drobné ovoce. Uvedená kategorizace nemůže obsáhnout variabilitu ovocných druhů subtropů a tropů (citrusy, marhaník – granátové jablko, ananas, banány apod.).

Jak lze uchovávat ovoce na zimu

Ovoce i zeleninu je nejlepší skladovat v takovém materiálu, který bude prodyšný a čistý. To znamená nejlépe přepravky z dřevotřísky, ale i plastové, pokud jsou děrované, mohou to být ale i poličky ve sklepě, kam ovoce a zeleninu vyskládáme vždy do jedné vrstvy vedle sebe. Nikdy nedáváme na sebe více vrstev.

Jak zpracovat zeleninu na zimu

Očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou (2x tolik, kolik je zeleniny) a cca 2 minuty povaříme. Následně zeleninu prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat na čisté utěrce. Takto připravenou zeleninu uložíme do vhodných pytlíků, nebo nádob, a dáme ji zamrazit.

Jak zpracovat zeleninu

Kořenová zelenina patří ke stálicím české kuchyně. Oceníte ji nejen pro její chuť, ale i pro její trvanlivost, při správném uskladnění vydrží čerstvá až do jara. Uložte ji do písku do sklepa, zavařte, naložte nebo průběžně zpracovávejte v polévkách, přílohách, smoothie či dezertech.

Co s přebytkem mrkve

Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.

Jak rozlisit ovoce a zeleninu

1) zelenina patří k bylinným typům rostlin, tedy nejedná se nikdy o dřeviny, 2) ovoce je vždy záležitostí plodů, plodenství či semen, dost často roste na dřevinách (stromy, keře, liány). Výjimkou je ovšem např. jahodník, který je jasná bylina.

Jak rozdělujeme ovoce a zeleninu

Jeden z možných způsobů rozdělení zeleniny je následující: • košťálová zelenina (zelí, kapusta, květák, kedlubna), • salátová, listová zelenina (salát, špenát, čekanka), • řapíkatá, stonková zelenina (reveň, chřest), • kořenová zelenina (mrkev, celer, červená řepa, ředkev), • cibulová zelenina (cibule, česnek, pór), • …

Jak uložit jablka na zimu

Nevadí, uskladněte jablka v uzavíratelných dřevěných bednách s rašelinou. Jednotlivé vrstvy ovoce od sebe oddělte třemi až pěti centimetry hrubé proschlé rašeliny. Jablka se nesmí navzájem dotýkat, aby se neotlačila, případně vzájemně nenakazila plísní. Bedny pak postavte na chladné místo.

Jak doma skladovat ovoce

Ideální skladovací podmínky jsou při teplotě 3-6 ºC, s dostatkem proudícího vzduchu, který umožňuje dozrávání ovoce, a pokud máte možnost, rozložte ovoce na lísky nebo do dřevěných bedýnek či přímo na police. Ovoce tak bude mít dostatek vzduchu a jednotlivé kusy se na sebe nebudou mačkat.

Jak zavřít mrkev na zimu

Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.

Jak uchovat mrkev přes zimu

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Jak zpracovat mrkev na zimu

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Co se dá dělat z mrkve

Mrkev na oběd

Zkuste ji třeba doplnit hráškem a dušeným vepřovým, ke kterému se chuťově skvěle hodí. Anebo si ji dejte bez masa, jen s vařeným vajíčkem. Je to taky dobrá varianta. Mrkev zároveň může doplnit téměř jakoukoliv zeleninovou či luštěninovou polévku.

Jak se dělá mrkvová pomazánka

Mrkev a celer najemno nastrouháme. Do misky dáme tvaroh, 2 lžíce olivového oleje, osolíme, opepříme a vše důkladně promícháme. Přidáme nastrouhanou mrkev, celer a citronovou šťávu. Promícháme a máme hotovo.

Proč je rajče ovoce

Tamtadadá, rajče je obojí! Rajče je totiž ovoce, které je výživovými odborníky bráno jako zelenina. Takže botanicky ano, jde o ovoce, protože obsahuje semínka a plody. Pod názvem „ovoce“ si většinou představíme sladké botanické druhy ovoce a pod „zeleninou“ širokou škálu druhů.

Co je paprika ovoce nebo zelenina

Plodová zelenina je zelenina, která má jedlé plody. Mezi plodovou zeleninu patří například paprika, rajčata, lilek, cuketa nebo tykev, ale také melouny. Plodová zelenina se dělí na pravé bobule rostlin z čeledi lilkovité a nepravé bobule rostlin z čeledi tykvovité (okurka, tykev, cuketa, meloun).

V které čeledi je nejvíce druhů zeleniny

Na světě se jako zelenina využívá kolem 1 200 rostlinných druhů, patřících asi do 80 čeledí, hodně jsou zastoupeny miříkovité, bobovité, brukvovité, tykvovité, hvězdnicovité a merlíkovité. V Evropě se pěstuje přibližně 150 druhů zeleniny, v České republice asi 50 druhů (pro trh asi 30 druhů).

Jak skladovat jablka bez sklepa

Aby jablka netrpěla, teplota by se měla pohybovat mezi 1 a 12 °C. Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu.

Jak zmrazit jablka

Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Jak správně skladovat banány

Poté můžete banány skladovat buď v místnosti s pokojovou teplotou nebo v chladné spíži Pokud je skladujete při pokojové teplotě, je nejlepší je uložit na suchém a chladném místě mimo přímé sluneční světlo. Banány nejlépe skladujte odděleně od jiných ovoce a zeleniny, aby se snížilo riziko poškození.

Jak zavařit zeleninu na zimu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.

Co udělat s přebytkem mrkve

Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.