Co s přebytkem mrkve
Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.
Co vyrobit z mrkve
Z mrkve se dá upéct spousta moučníků, ale i slaných dobrot pro celou rodinu!Mrkvový koláč Paradoxně dort z mrkve a ořechů je jeden z nejsladších a nejlepších dortů, které můžete jednoduše upéct.Mrkvové muffiny.Mrkvové kuličky.Mrkvové lívanečky.Mrkvový salát s jablky.Mrkvový krém.
Jak zavřít mrkev na zimu
Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.
ArchivPodobné
Jak zpracovat mrkev
Když chcete kořenovou zeleninu okamžitě zpracovat
Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu. Nebojte se ji kombinovat podle libosti, ale snažte se o vyvážení sladké a výrazné chuti (například mrkev bývá nasládlá, červená řepa výrazná v barvě i chuti).
Co se starou mrkví
Pomohou i citron a ocet. K oživení změklé zeleniny, jako jsou například kedlubny nebo mrkev, pomůže, když ji nejdříve důkladně očistíte a pak ji na dvě hodiny ponoříte do studené vody se šťávou z jednoho citronu. Když zrovna nemáte doma citron, nahraďte ho polévkovou lžící octa.
Co s vařenou mrkví
Dušená mrkev se nejčastěji podává s vepřovým masem a vařenými bramborami, můžete si ji ale vychutnat třeba s volským okem nebo i samotnou.
Jak se dělá mrkvová pomazánka
Mrkev a celer najemno nastrouháme. Do misky dáme tvaroh, 2 lžíce olivového oleje, osolíme, opepříme a vše důkladně promícháme. Přidáme nastrouhanou mrkev, celer a citronovou šťávu. Promícháme a máme hotovo.
Jak uložit mrkev na zimu
Hodí se ale i substrát, perlit, rašelina, případně piliny či hobliny – materiály, které dobře drží vlhkost. Ta je pro správné uchování zeleniny důležitá, podobně jako vhodná teplota. Ideální teplota pro skladování mrkve, petržele, celeru a červené řepy je kolem 2 až 5 °C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 70 až 80 %.
Jak zpracovat zeleninu na zimu
Očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou (2x tolik, kolik je zeleniny) a cca 2 minuty povaříme. Následně zeleninu prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat na čisté utěrce. Takto připravenou zeleninu uložíme do vhodných pytlíků, nebo nádob, a dáme ji zamrazit.
Jak uchovat mrkev v mrazáku
Když nemáme sklep a máme mrkve větší množství, nabízí se nejlepší způsob uchování zamrazením. Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku. Tady vydrží po dlouhou dobu až do jejího upotřebení v kuchyni.
Jak ozivit Zvadlou mrkev
K oživení změklé zeleniny, jako jsou například kedlubny nebo mrkev, pomůže, když ji nejdříve důkladně očistíte a pak ji na dvě hodiny ponoříte do studené vody se šťávou z jednoho citronu. Když zrovna nemáte doma citron, nahraďte ho polévkovou lžící octa.
Jak zahustit dušenou mrkev
Když je mrkev téměř měkká, za stálého míchání ji zahustíme připravenou jíškou rozšlehanou v cca 100-150 ml vody. V průběhu přípravy, když mrkev houstne, podle potřeby přidáme vodu až do požadované konzistence.
Jak se dělá mrkvová omáčka
Rozpálíme olej a orestujeme na něm nasekanou jarní cibulku. Přidáme mrkev nakrájenou na kostičky a podusíme. Poté přilijeme zeleninový vývar a provaříme, dokud mrkev nezměkne. Směs rozmixujeme, vmícháme zakysanou smetanu, dochutíme solí a kajenským pepřem a promícháme.
Jak se dělá mrkvová polévka
Mrkev omyjeme, oloupeme a nastrouháme nahrubo. Brambory omyjeme, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Do hrnce dáme rozehřát máslo a na něj vsypeme nastrouhanou mrkev a na mírném ohni restujeme asi 10 minut. Jakmile je orestovaná, podlijeme ji horkým vývarem a osolíme.
Jak uchovat mrkev v bytě
Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.
Jak uchovat mrkev v paneláku
V paneláku dáme mrkev do lednice
Ideální teplotou pro skladování je 1°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%, zároveň je však potřeba zajistit větrání, aby se např. když je v mikrotenovém sáčku nesrážely kapky vody a nebyla mrkev permanentně ve vodě, to pak odstartuje proces hniloby.
Co se nesmí mrazit
8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.
Jak zachranit mrkev
Potřebujete oživit zvadlou mrkev nebo kedlubny Pak je ponořte do vody s vymačkanou citronovou šťávou. Mnohdy postačí také lžička octa. Ne vždy musíte mít citron po ruce.
Jak na Zvadlou mrkev
K oživení změklé zeleniny, jako jsou například kedlubny nebo mrkev, pomůže, když ji nejdříve důkladně očistíte a pak ji na dvě hodiny ponoříte do studené vody se šťávou z jednoho citronu. Když zrovna nemáte doma citron, nahraďte ho polévkovou lžící octa.
Jak dlouho se vaří dušená mrkev
Zahuštěnou mrkev ještě necháme za občasného promíchání pozvolna přibližně 15 minut provařit, až je úplně měkká. Ke konci přípravy mrkev ochutnáme, pokud je třeba, dosolíme a můžeme dosladit špetkou cukru podle vlastní chuti.
Jak ochutit dušenou zeleninu
Na dochucení:sůl.posekané bylinky – petrželka, libeček, pažitkakoření dle chuti: pepř, paprika, česnekkoření – adžika nebo Gyros, grilovací, na zeleninu
Jak se dělá dušená mrkev
Mrkve omyjeme, očistíme, nakrájíme na kolečka nebo na nudličky. Podlijeme trochou vody, přisolíme, přidáme kousek másla a mírném ohni dusíme doměkka. Měkkou mrkev zaprášíme moukou, zasmahneme, přisladíme, podlijeme a prohřejeme. Do hotového pokrmu ještě přidáme máslo a citronovu šťávu.
Jak dochutit mrkvovou polévku
Mrkev a cibuli nakrájíme a opečeme na olivovém oleji, zasypeme cizrnovou moukou, osmahneme, zalijeme zeleninovým vývarem a vaříme, až je mrkev zcela měkká. Poté rozmixujeme, zjemníme smetanou, dochutíme solí, muškátovým oříškem, citronovou šťávou a kůrou. Podáváme s nasucho opraženými slunečnicovými semínky.
Čím dochutit mrkvovou polévku
Mrkvovou polévku připravíme klasicky z másla a mouky, tedy ze světlé jíšky. Tu zalijeme vývarem, nejlépe zeleninovým. Po provaření dovnitř přidáme orestovanou mrkev nakrájenou na kostičky či kolečka nebo nastrouhanou nahrubo. Nakonec dochutíme citrónovou šťávou, solí, rozšlehaným žloutkem nebo mlékem či smetanou.
Proč Nemrazit brambory
Brambory
Dobrým nápadem není ani zmrazování syrových brambor. Po rozmrazení ztrácejí konzistenci a stávají se kašovitými. Kromě toho se změní jejich chuť, jsou nasládlé. Zpracované pokrmy, jakými jsou bramborové krokety nebo hranolky, lze naopak bez problémů zmrazit.