Jak zpracovat přebytek rajčat?

Co udělat z přezrálých rajčat

Lepší je sušit rajčata plně zralá, až přezrálá, která se začínají scvrkávat,“ radí Alice Kouřilová. „Když si je přinesete domů, nechte je ještě pár dní odležet, aby se redukoval obsah šťávy před sušením. Poté větší rajčata rozřezejte na čtvrtky, menší rozřízněte podélně. Vyjměte pevný střed i semínka.
Archiv

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.

Jak nejlépe nechat dozrát zelená rajčata

Pokud chcete celý proces zrání urychlit, můžete k rajčatům přidat i kousek jablka. Pokud máte na rostlině velké množství nedozrálých rajčat, můžete vyzkoušet další způsob dozrávání. Uřízněte celou rostlinu, zbavte jí všech listů a pak zavěste do místnosti vzhůru nohama. Místnost musí být teplá a světlá.

Jak zpracovat zralá rajčata

Malá cherry rajčátka můžete naložit i trochu více pikantněji. Přidejte chilli papričky a doplňte černým pepřem, skořicí a bobkovým listem a restujte na olivovém oleji s přidáním balzamikového octa. Vařte však si jen 6 minut, ostatně jako všechna nakládaná rajčata.
Archiv

Co udělat ze zelených rajčat

Nevadí, rozhodně je nevyhazujte, dají se totiž ještě využít. Jednak jim můžete trochu pomoci dozrát, jednak z nich můžete připravit třeba výtečný kečup nebo čatní. Rajčata jsou citlivá na mráz, takže je třeba plody sklidit dřív, než se ohlásí první podzimní mrazíky.

Jak se dělá rajčatová omáčka

Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.

Proč Nedozrávají rajčata

Jako nejčastější se projevuje nedostatek vápníku v plodech, kdy především rajčata pěstovaná v nádobách naplněných nevhodným substrátem nedozrávají a spodní část proti stopce sesychá. Další poruchou je nedozrávání plodů kolem stopky, kdy i polovina zůstane zelená a tvrdá.

Jak urychlit zrání rajčat

Rajčata vyskládejte v jedné vrstvě do krabice spolu s jedním zralým a pevným rajčetem. Ještě lepší je jablko. Z jablka se uvolňuje etylén, který způsobuje dozrávání plodů. Krabici zakryjte papírem a dejte na teplé místo (třeba nahoru na kuchyňskou linku).

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Jak zavřít rajčata

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak konzervovat rajčata na zimu

Nakládané rajčata v oleji

Sušená rajčata můžete uskladnit samostatně, ale ještě lepší je zalít je olejem. Naskládejte vysušená rajčata do zavařovací sklenice, přidejte případně stroužky česneku či bylinky a zalijte olivovým olejem až nahoru. Zalitá horkým olejem vydrží déle.

Jak spravovat zelená rajčata

Kvalitní zelená rajčata nakrájíme na plátky. Půlku cukru s troškou vody rozvaříme, přidáme ocet a do vroucího roztoku vkládáme po částech rajčata. Vaříme je 3-4 minuty, a vyndaváme. Pak roztok vychladíme, vložíme všechna rajčata a necháme do druhého dne proslazovat.

Jak chránit rajčata před mrazem

Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Jak ochutit rajčatovou omáčkou

Vhodné koření do rajské omáčky

Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.

Jak udělat rajčatové sugo

Rajčata se spaří, oloupou a pak rozvaří doměkka na cibulce, orestované na troše olivového oleje. Do klasického receptu určitě patří ještě česnek, bazalka a špetka soli. Na závěr stačí propasírovat či rozmixovat na hladké pyré, svařit na potřebnou hustotu a horké plnit do sklenic.

Proč mi Nečervenají rajčata

Chybí jím totiž sluníčko. A pokud hrozí mrazy a vy nemáte čas, tak zkuste celé rostliny, i s kořenem, vytáhnout ze záhonu a zavěsit někde do kůlny nebo na půdu. „Ale vždy musí být hlavou dolů, tedy kořeny nahoru. A na té postupně usychající rostlině rajčata taky dozrají.

Proč nejsou rajčata sladká

Proč nejsou rajčata sladká

Uživatelé dalších zahrad zase přišli s tím, že rajčata nejsou sladká. To by mohlo mít příčinu v nedostatku draslíku, nejspíše i hořčíku. Když jsem viděl ty rostliny, naživo i na fotografiích, bylo to tak. Spodní listy se zelenou žilnatinou a žluté listy mezi ní.

Kdy je sezóna rajčat

Ve skleníku můžete sklízet první rajčata už v červnu, venku však budete muset počkat nejméně do poloviny července. Jako první dozrávají kulatá tyčková rajčata a také třešňové a keříkové odrůdy. Velká „masitá“ rajčata, jako je 'Oxheart', začnou dozrávat o něco později – obvykle od srpna.

Kdy začnou červenat rajčata

Srpen je důležitým obdobím pro budoucí úrodu rajčat. Právě začínají červenat první plody a keříčky slibují bohatou úrodu. Aby stačila dozrát, nesmíme se bát razantního zásahu.

Co dělat když zmrznou rajčata

Rajčata, papriky, okurky okamžitě sklízejte

Pokud však pěstujete jakékoliv plody, pro ty obecně platí, že si s mrazíky netykají. Rajčata, okurky, papriky, lilky, cukety nebo třeba květák a pórek skliďte ještě předtím, než se teploty dostanou pod nulu.

Kdy jsou černá rajčata zralá

Plody nechte pořádně dozrát

Pokud jsou líčka ještě zelená, sklízet nesmíme. Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat.

Co udělat ze žlutých rajčat

Žlutá rajčata v kuchyni můžete využít jakkoliv. Od omáček, protlaků a salátů. Letos bude i nová odrůda ke zpestření zahrady, doufám, že bude tak chutná jako tyto.

Jak zavařit rajčata na omáčku

Jak zavařit rajčatovou omáčku

Omáčku lze po absolutním vychladnutí mrazit, ale můžete si ji také zavařit a sáhnout po ní vždy, když nebudete mít čas stát dlouho u plotny. Nalijte hotovou omáčku do důkladně vymytých a vysušených sklenic, nechte vychladnout a pevně uzavřete. Pak zavařujte půl hodiny při 85°C.

Jak dlouho sterilizovat rajčata

Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut. Takto upravená rajčata se po otevření dají velmi snadno oloupat a můžeme je díky přírodní chuti použít na přípravu čehokoliv, kam rajčata patří.

Jak uchovat rajčata bez zavařování

Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.