Jak zpracovat sýrový špenát?

Co udělat s listovým špenátem

Ty nejlepší recepty ze špenátu na jednom místě. Zdravé, rychlé a chutné!⭐ Špenátová polévka s krutony.⭐ Krémové kuřecí gnocchi se špenátem.⭐ Roláda z mladého špenátu.⭐ Špenátové smoothie.⭐ Mechový dort s vanilkovou polevou.⭐ Tvarohová pomazánka se špenátem.⭐ Špenátové palačinky s ricottou, rajčátky a bazalkou.

Jak zpracovat syrový špenát

Špenát může být výtečnou součástí polévek, nákypů, slaných koláčů, těstovin nebo štrúdlů i spousty jiných jídel. Jeho chuť výborně ladí s máslem, smetanou, sýry a slaninou. Olivový olej, česnek a čerstvě namletý pepř pak dodají špenátovým pokrmům ten správný akcent. Mladé čerstvé lístky se hodí i syrové na salát.
Archiv

Co s čerstvým špenátem

Díky jemné a nepříliš výrazné chuti je špenát ideální surovinou k plnění nejrůznějších palačinek a tortill. Jemně nakrájený špenát obvykle tepelně upravíme a ochutíme třeným česnekem. Přidáváme k němu sýry a uzeninu. Špenátem plněné palačinky můžeme ještě zapéct.

Jak připravit listový špenát

Rozehřejte olej a máslo a orestujte na něm cibuli, asi 4 minuty. Přidejte česnek a po půl minutě špenát. Osolte, opepřete a stále míchejte. Restujte asi 5 minut, pokud se vám listy zdají stále tuhé, podlijte 100 ml vody a pár minut restujte.
Archiv

Jak uchovat listový špenát

Pokud si přeci jenom chcete uchovat čerstvý špenát, je mu dobře v plastové mističce zalepené potravinovou folií, tam vydrží o nějakou minuto déle – no, trochu vtipkuji. Vydrží déle než třeba ve špajzu, třeba i týden.

Na co je dobrý špenát

Špenát je nízkokalorická zelenina, která je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin C. Má také vysoký obsah beta-karotenu (3 250 µg / 100 g), což je prekurzor vitaminu A. Tato zelená listová zelenina také dodává lidskému organismu řadu minerálů, jako je zejména draslík, vápník, hořčík a železo.

Jak zpracovat špenát ze zahrady

Špenát může být výtečnou součástí polévek, nákypů, slaných koláčů, těstovin nebo štrúdlů i spousty jiných jídel. Jeho chuť výborně ladí s máslem, smetanou, sýry a slaninou. Olivový olej, česnek a čerstvě namletý pepř pak dodají špenátovým pokrmům ten správný akcent.

Jak uchovat špenát na zimu

Co když nemáte čas špenát sníst hned Já osobně ráda špenát mrazím. Máte-li ho hodně, dejte ho do lavoru nebo většího hrnce s vodou a nechte klesnout písek a hlínu na dno. Pak dejte do sítka a propláchněte po menších množstvích, uložte do sáčků a do mrazáku.

Jak dlouho se dusí špenát

Se sáčkem špenátu o objemu 450g při nákupu počítejte pro dva lidi. Přípravu si můžete načasovat zhruba takto: Restovaný špenát je hotov za 8-10 minut, v páře mu stačí 3-4 minuty a na pánvi wok dokonce jen 1-2 minuty.

Jak spařit čerstvý špenát

Propláchnutý čistý špenát nejprve necháme okapat a pak ho na chvíli zalijeme horkou osolenou vodou. Proces se nazývá blanšírování. Pokud máme špenátu větší množství, provádíme spařování po částech. Poté spařené listy ochladíme a necháme okapat.

Jak uskladnit špenát do mrazáku

Já osobně ráda špenát mrazím. Máte-li ho hodně, dejte ho do lavoru nebo většího hrnce s vodou a nechte klesnout písek a hlínu na dno. Pak dejte do sítka a propláchněte po menších množstvích, uložte do sáčků a do mrazáku.

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Odkud je špenát

Jedná se o důležitou listovou zeleninu. Kultivována byla v jihozápadní Asii, patrně v Persii. Samotný název je odvozován z perského Esfenadž (اسفناج). Přes Sýrii a Arábii se dostal do severní Afriky, odkud se dostává kolem roku 1100 do Španělska a dále se pak šíří po Evropě.

Jak spařit špenát do mrazáku

Jak zamrazit – trochu odlišný způsob, ovšem také výborný: Čerstvý špenát bez povadlých listů před uložením do mrazáku očistíme, odstraníme tvrdé stopky (v případě přerostlých a starších listů), spaříme ve vroucí vodě a ihned zchladíme v ledové vodě. Necháme lehce okapat, špenátem potřepeme.

Proč se dává do špenátu mléko

Mléko slouží k neutralizaci kyseliny šťavelové, proto je vhodné ho při jeho přípravě přidat, aby strava obsahovala dostatek vápníku. Pochopitelně lze špenát podat i bez použití mléka. Vždy záleží na množství a frekvenci konzumace.

Jak udělat špenát na pánvi

Na pánvi rozehřejeme olej a osmahneme na něm cibulku, za průběžného míchání. K cibulce přidáme špenát. Ideálně již rozmražený, ze kterého nám odkapala přebytečná tekutina. Pokud použijete ještě zmrazený, je třeba nechat ho nejdřív v pánvi rozmrazit a poté vypařit uvolněnou vodu.

Jak se upravuje špenát

Nadrobno si nakrájíme cibuli a česnek. Do hrnce dáme sádlo, přidáme cibuli s česnekem a necháme zpěnit. Do hrnce přidáme smetanu a špenát. Přikryjeme pokličkou a občas promícháme, dokud špenát neroztaje.

Jak uchovat špenát

Aby si špenát uchoval svou chuť, barvu a množství živin, je však důležité při mražení dodržet pár zásad. Špenát zkuste zamrazit hned po sklizni. Pro mražení vyberte listy, které vypadají čerstvě. Zažloutlé, nahnilé a jinak poškozené listy do mrazáku nedávejte.

Proč zhořkne špenát

Proč zhořkne špenát

S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.

Jak se pěstuje špenát

Osivo špenátu vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených, vřádku optimálně 1 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou apak pravidelně zaléváme. Záhon udržujeme po dobu klíčení rovnoměrně vlhký. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu.

Co je ve špenátu

Špenát setý (Spinacia oleracea) je druh jedlé krytosemenné rostliny z čeledi laskavcovitých. Je to jednoletá rostlina. Jedná se o důležitou listovou zeleninu. Kultivována byla v jihozápadní Asii, patrně v Persii.

Jak zpracovat špenát do mrazáku

Necháme lehce okapat, špenátem potřepeme. Takto připravený špenát dáme do sáčku nebo nějaké plastové dózy a dáme jej do mrazáku a podle potřeby používáme. Po vyjmutí takto upraveného špenátu s ním pracujeme rychle, nenecháváme ho rozmrznout.

Jak se spaří špenát

Propláchnutý čistý špenát nejprve necháme okapat a pak ho na chvíli zalijeme horkou osolenou vodou. Proces se nazývá blanšírování. Pokud máme špenátu větší množství, provádíme spařování po částech. Poté spařené listy ochladíme a necháme okapat.

Kdy nejíst špenát

Není vhodný při onemocnění dnou a při ledvinových kamenech. Dále také ovlivňuje srážlivost krve, obsahuje antioxidanty snižující riziko infarktu a slouží k prevenci rakoviny. Obsahuje karotenoidy, jež nám pomáhají proti stárnutí těla, a lutein, který může oddálit vznik onemocnění sítnice oka.

Jak jíst špenát

Špenátem si můžeme obohatit saláty, těstoviny, noky, hodí se k masu, do polévek i do slaných koláčů. A jak špenát připravit Lze připravit na různé způsoby, lze ho vařit, zapékat nebo ho jíst syrový. Zkuste také dušený špenát nebo špenátový protlak.