Jak zpracovat zeleninu?

Jak udělat sterilovanou zeleninu

Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.

Jak správně uskladnit kořenovou zeleninu

Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.

Jak ochutit zeleninu v páře

Očištěnou zeleninu naporcujeme na malé kusy a vložíme na pařák nad bylinkovou páru (voda s bylinkami a kouskem čerstvé kurkumy či zázvoru). Ocet svaříme se šafránem, aby pustil barvu a chuť, necháme vychladnout a vymícháme s olejem, nadrobno krájenou šalotkou a solí.

Co udělat z kořenové zeleniny

Skvělé recepty ze kořenové zeleniny.Kořínková polévka Zdroj: Shutterstock.com.Podzimní elixír Zdroj: Shutterstock.com.Waldorf Zdroj: Shutterstock.com.Boloňská pečená řepa Zdroj: Shutterstock.com.Řepný koláč Zdroj: Shutterstock.com.

Jak zavařit zeleninu na zimu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.

Jak konzervovat zeleninu

Způsobů prodloužení trvanlivosti u zeleniny je několik:Sušení Jedním z nejstarších způsobů konzervace je sušení.Mražení Správně provedeným zmražením zeleniny kromě prodloužení trvanlivosti uchováme většinu vitaminů, barviv i chuťových látek.Sterilace.Mléčné kvašení

Jak zpracovat kořenovou zeleninu na zimu

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Co se dá udělat ze zeleniny

Květákový mozeček s nočky. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.Vepřové mleté válečky na zelenině a uzeném. Recept ještě nebyl hodnocen 0,0.Skromné lasagne s cuketou.Cajunské kuřecí kousky se zeleninou a těstovinami.Maďarské lečo s haluškami.Těstoviny s brokolicí, sugem a bylinkami.Šunkový perkelt.Cuketové muffiny s dipem.

Jak dlouho vařit zeleninu v páře

Orientačně se můžete držet následujícího rozpisu:5 – 10 minut – hrášek, houby, špenát, rajčata.10 – 15 minut – ryby, kuřecí maso, brokolice, květák, paprika, chřest, pórek, kostičky mražené zeleniny.20 – 30 minut – brambory, mrkev, fazole, celer, růžičková kapusta.

Jak zpracovat kořenovou zeleninu

Když chcete kořenovou zeleninu okamžitě zpracovat

Kořenová zelenina se hodí téměř do jakéhokoliv jídla. Zazáří jako příloha k masu, rozehraje základ polévky nebo omáčky, doplní těstoviny, rizota i nákypy. Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu.

Jak uložit mrkev na zimu

Hodí se ale i substrát, perlit, rašelina, případně piliny či hobliny – materiály, které dobře drží vlhkost. Ta je pro správné uchování zeleniny důležitá, podobně jako vhodná teplota. Ideální teplota pro skladování mrkve, petržele, celeru a červené řepy je kolem 2 až 5 °C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 70 až 80 %.

Jak uchovat zeleninu na zimu

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Jakou zeleninu zavařovat

Nakládat či zavařovat můžeme prakticky jakoukoliv zeleniny, ovšem je třeba zvolit ten správný způsob konzervace. Sterilovaná zelenina vám potom vydrží celou zimu. Zelenina s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, cukety nebo dýně, do sebe snadno absorbuje chuť nálevu a snadno se rozpadá, proto nesnese dlouhé vaření.

Jak správně zavařit kořenovou zeleninu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.

Jak skladovat zeleninu bez sklepa

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice.

Jak správně skladovat zeleninu v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jakou zeleninu nedávat do lednice

Obecně platí, že do spodních přihrádek a zásuvek v lednici patří zelenina a ovoce, kterým teplo nesvědčí: ledové a jiné saláty, květák, kapusta, mrkev, celer, petržel, brokolice, řepa a další málo odolné druhy.

Jak upéct zeleninu v troubě

Prostě jen vezmete pár kousků zeleniny, vhodíte do pekáčku a zavřete do trouby rozehřáté na 220 stupňů. O půl hodiny a jedno až dvě promíchání později máte nebezpečně návykovou přílohu pro všednodenní večeře. Zelenina na povrchu vlivem prudkého žáru zkaramelizuje, změkne, zezlátne a zesládne.

Jak začít jíst zeleninu

Praktické rady, jak naučit děti jíst zeleninuZapojte zeleninu do hry. Nechte děti, ať si zeleninu na talíř sami aranžují, sestavujte ze zeleniny na talíři panáčka nebo třeba oblíbené zvířátko.Vyzkoušejte zeleninové šťávy.Zapojte děti do přípravy.Jděte dětem příkladem.

Co vařit ze zeleniny

zeleninová jídlaKapustové karbanátky, které nezklamou.Ratatouille – všechna letní zelenina na jednom talíři.Hrachová kaše – jak z levné suroviny připravit jídlo na úrovni.Cuketové kuličky čili kolokithokeftedes.Fazolky na smetaně (nebo na jiný omáčkový způsob)Chřestové ragúTeplý čočkový salát s pečenou dýní

Co s vařenou zeleninou

Vývar nevylévejte, ale zamrazte

Pokud budete zeleninu vařit, nesmíte zapomenout, že cenné látky přechází do vody. Proto vývar nikdy nevylévejte, ale použijte ho jako základ pro přípravu polévek, rizot, dušené zeleniny, omáček, kuskusu či jiných obilných kaší.

Jak uchovat čerstvou zeleninu

Obecné zásady při uskladňování zeleninyUchovávejte pouze zdravé nenahnilé kusy.Před skladováním nic neomývejte. Vlhkost nahrává hnilobám.Udržujte suché prostředí. Do sáčku se zeleninou umístěte kuchyňskou papírovou utěrku, která pohltí přebytečnou vlhkost.Chladnička není vždy nejlepší volba.

Jak dlouho vydrží zavařená zelenina

Že by se zelenina zkazila po pár dnech, se bát nemusíte. Díky sladkokyselému nálevu vydrží načatá delší dobu. Výjimkou je zelenina ve slaném nálevu, kterou byste měli zkonzumovat do 48 hodin po otevření. Pokud však máte podezření, že zelenina už není v pořádku, rozhodně ji nekonzumujte a bez milosti vyhoďte.

Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici

Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.