Jak získat nové sazenice jahodníků?

Jak obnovit jahody

Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.

Kdy zasadit odnože jahod

Kdy vysazovat jahody

Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.

Jak zasadit odnože jahod

Jahody z vlastních odnoží se pěstují snadno

Nová rostlina z odnože: Dlouhý šlahoun z trsu jahodníku ustřihněte a zasaďte do malého květináčku. Za pár týdnů zapustí kořeny a vy jej můžete přesadit na záhon na své místo. Na jaře můžete odnože zasadit přímo do půdy na záhonu.

Jak dlouho vydrží sazenice jahod

Frigo sazenice jahod

Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Jak hluboko zasadit jahody

Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Zkoušku, zda je sazenice pevně uložena v půdě, provedeme jemným tahem za listy. Pokud rostlina tahu odolá, je to v pořádku.

Kdy obnovit jahody

V červenci a srpnu je nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic – do zimy stihnou zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce již budou bohatě plodit. Sadbu jahod můžete zakoupit a vyzkoušet nové odrůdy.

Jak rozmnožit Stáleplodící jahody

Ať už se jedná o rané, pozdní, nebo stáleplodící odrůdy jahod, všechny lze právě teď v druhé polovině léta rozmnožovat od mateřských rostlin, které nasazují nové výhony s dceřinými sazeničkami. Tyto výhony je třeba včas od mateřské rostliny oddělit, aby se původní jahodník nevyčerpával.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Co s jahodníky po sklizni

Je též dobré po sklizni odstranit staré listy jahodníků posekáním (kosa, srp a nebo zahradnické nůžky), nejníže ale pět centimetrů nad zemí, nesmíme poškodit srdéčka rostlin. Bát se nemusíme, do zimy listy opět dorostou a budou zdravé a čerstvé, naopak porost zmladíme a zvýšíme tak úrodu v dalším roce.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Kdy sazet jahodníky

Přesný termín závisí na příchodu jara, většinou doporučujeme sázet v dubnu. Pro výsadbu se používá frigo sadba buď prostokořená nebo zakořeněná v sadbovačích(kontejnerech).

Čím Na jaře pohnojit jahody

Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.) v dávce 30 g/m2, případně vhodnými minerálními hnojivy (Kristalon, Agria na jahody, Cererit).

Jak se množí převislé jahody

Množení převislého jahodníku

Z jedné sazenice uděláte bez nadsázky řečeno i deset dceřiných rostlinek. Množení založení na tzv. hřížením, kdy malou rostlinku na šlahounku pomocí silného drátku připevníme do země v květináčku. Použít můžete ten nejobyčejnější zahradnický substrát.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jak stříhat jahody na zimu

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm.

Jaké hnojivo použít na jahody

Jak připravit záhon pro jahodníky

Můžeme též použít kompost (ten je ideální, dávky 6 – 8 kg/m2) a z minerálních hnojiv Kristalon, Agria na jahody, Cererit a jiné, síran draselný (30 g/m2), superfosfát (60 g/m2). Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.)

Kdy se mnozi jahody

Jahody množte vždy v létě, poté, co doplodí. Zbytečně ale čekání neprodlužujte, mělo by se to dělat do konce července, aby sazenice měly dost času zakořenit před zimou.

Proč mi nekvetou jahody

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Co dát vedle jahod

Jahody porostou hojněji, pokud v jejich blízkosti zasejeme fazole a hrách , které obohacují půdu dusíkem. Další zelenina s blahodárnými účinky na jahody je : hlávkový salát, špenát, jehněčí salát, mrkev, ředkev, ředkvička a červená řepa.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.