Jak získat pyl od včel?

Kam sbírají včely pyl

Jak včela pyl sbírá a jak se z pylu stane rousek Včela létá z květu na květ, přičemž se na chloupcích jejího kožíšku, které jsou dokonce stromečkovitě větvené, zachytávají drobná zrnka pylu. Ten sčesávají kartáčky na nohách do tzv. košíčků, které mají na třetím páru noh.
Archiv

Jak včely sbírají pyl

Výkon včely medonosné

Medonosné včely (Apis millifera) mají sice nižší výkon při opylování než včely divoké, ale tento zdánlivý nedostatek vyrovnávají vysokým počtem včel dělnic, které sbírají pyl. Říká se jim létavky.

Jak jíst včelí pyl

Včelí pyl můžete sníst jen ta samostatně, nebo jej zakomponujte do vašeho oblíbeného zdravého jídla – posypte si jím ranní kaši, přimíchejte lžičku do smoothie, na salát či do pomazánky.

Jak dostat pyl z plástů

V případě starších (tmavých) plástů je potřeba plástový pyl vytáhnout za pomocí nástroje. Slouží k tomu ostré dřevěné špachtle. Plást při vybírání pylu, je poškozen natolik, že jej často není možné včelám navrátit. Dochází k jeho úplnému rozebrání.
Archiv

Jak ziskat pyl

Pokud chceme získat od včel pyl, tak umístíme do úlu pylochyt. Včelka se protáhne otvorem v pylochytu a tím dojte k odlepení pylového zrna z rousek a odpadnutí do připravené nádoby. Zhruba po dvou dne ovšem včely zjistí tuto lest a hledají jinou cestu do úlu.

Co včely sbírají

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Kdo žije v úlu

Včely žijí ve společnosti – nazýváme ji včelstvo. Včelstvo je složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců. Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce. Celkový vývoj matky trvá 16 dní, dělnice 21 dní, trubce 24 dní.

Co sbírají včely

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Kde vzniká pyl

Pyl tvořený pylovými zrny se vytváří v prašníku z parenchymatickými stěnami. Prašník, součást samčího orgánu tyčinky, je tvořen dvěma prašnými váčky (theca) obsahující každý po dvou prašných pouzdrech (loculamentum), ve kterých se pylová zrna z pylotvorného pletiva (archesporium) vyvíjejí.

Jak odstranit pyl

Nejprve zasažené místo pořádně vytřepejte nebo vysajte. Trysku vysavače pokládejte jen na napnutou látku, aby se pyl nerozšířil dál. Následně skvrnu opatrně vydrbejte alkoholem a dočistěte ji teplou vodou. Materiál pak vyperte jako vždycky.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak daleko létají včely

Vzdálenost větší jak 5 km jsou včely schopné překonat za zdrojem snůšky, pokud nemají možnost jiného zdroje v dosahu. Na 1 km letu včela spotřebuje zhruba 1 mg sladiny, kterou nese.

Jak daleko letí včela

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Jak se sbira pyl

Pokud chceme získat od včel pyl, tak umístíme do úlu pylochyt. Včelka se protáhne otvorem v pylochytu a tím dojte k odlepení pylového zrna z rousek a odpadnutí do připravené nádoby. Zhruba po dvou dne ovšem včely zjistí tuto lest a hledají jinou cestu do úlu.

Jak vypadá pyl

Většinou (ale ne vždy) mají pylová zrna kulovitý či elipsovitý tvar. Ale například některé vodní rostliny mají pylová zrna nitkovitého tvaru. Vyskytují se též tvary trojúhelníkovité či rhombické (kosočtverečné). Struktura povrchu pylu je důležitá pro úspěšnost zachycení pylového zrna na blizně rostliny.

Jak se zbavit pylu v bytě

V pylové sezóně je občas vysajte – na kabáty a bundy má Hyla speciální hubici s mřížkou proti nasátí látky. Vlasy si myjte po návratu z venku, ne ráno před odchodem. Při praní přidejte do pračky sodu nebo jiné smáčedlo. Nejenže ušetříte za prací prostředek, ale z oblečení lépe odstraníte pyly.

Jak vyprat lilie

Byl-li pyl na textilu, můžeme stopy ještě dočistit rozkrojeným citronem a nakonec vyprat; materiály, co se nedají prát, můžeme přetřít čistým alkoholem.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Kdy je nejvíce pylu

Obecně nejvíc pylu ve vzduchu bývá zaznamenáváno během jarních měsíců, kdy kvetou stromy, druhý vrchol pak představuje období kvetení trav, zpravidla červen.

Co nosí včely do úlu

Část včel létavek nosí do úlu pyl, část nektar a jen menšina sbírá oboje najednou. V každém případě je to práce náročná, a možná i proto musí létavky ze všech dělnic v noci nejdéle spát. Většinou v klidném koutě úlu, někdy spí venku schované v květu, se svěšenými tykadly a nožičkami složenými pod tělem.

Jak se zbavit pylu

Nejlepším řešením je nezdržovat se v době největší koncentrace pylu venku, ale zůstat doma. Ovšem i do místnosti se může dostávat pyl. Není proto vhodné větrat odpoledne nebo během suchých a větrných dnů, kdy je pylu v ovzduší nejvíce. Nejnižší koncentrace pylu naopak bývá brzy ráno nebo po silném dešti.