Jak získat semena z ředkvičky?

Jak pěstovat ředkvičky ze semínka

Semínka sejeme do řádků 12-15 cm od sebe a do hloubky 1-2 cm. Osivo ředkviček je poměrně velké, takže není problém zasít ho na konečnou vzdálenost 3 až 4 cm od sebe. Nemusíme je pak jednotit. Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit.

Jak získat semínka z špenátu

U mangoldu a špenátu můžeme sbírat semínka z květů. Pokud pro ně máme vyhrazené stejné místo několik let, necháme je vykvést a následně vysemenit. Nejsnáze se získávají semínka z paprik, rajčat a okurek. Semínka je poměrně snadné získat.

Jak sbírat semena měsíčků

Ke sběru použijeme papír stočený do kornoutu, jehož spodní část zajistíme tak, aby semínka nepropadla, a rostlinou nad ním zatřeseme nebo semena uvolníme lehkým mnutím mezi prsty.

Jak pěstovat ředkvičky v bytě

Ředkvičky vypěstujete na balkoně či parapetu velmi snadno, stačí obyčejný truhlík, do kterého je vysejete ve dvou řádcích. Mezi semeny v řádku udržujte rozestup asi 3 cm a překryjte je 2 cm silnou vrstvou substrátu.

Jak rozmnožit ředkvičky

Dlouhý kořínek zaštípneme a bulvičku pak zasadíme zpět do půdy. Nejlépe sázecím kolíkem vyhloubíme jamku, vložíme upravenou bulvičku a kolíkem přitiskneme půdu. Sázíme o něco hlouběji, než rostly původně, bulvička nemá být vidět (trochu ji „utopíme“); srdéčko a zbytky listů lehounce vykukují ven.

Kdy zasadit semínka ředkviček

Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm. Od poloviny srpna do poloviny září vyséváme semínka pro podzimní pěstování.

Jak získat semínka řeřichy

Zraje obvykle v červenci, rostliny při zrání zasychají a semena se vybarvují, začínají žloutnout a hnědnout. Při sklizni osiva opatrně odstřiháme zahradními nůžkami celé rostliny u země, nebo je požneme srpem a svážeme do menších snopků. Zavěsíme je k doschnutí pod střechu.

Jak ziskat semínka

ZÁSADY SPRÁVNÉHO SBĚRU SEMENVyberte nejlepší rostliny (s nejbujnějšími listy, největší palice zelí, hlávka salátu, největší červená rajčata).Nechte semínka zrát co nejdéle na rostlině.Nechte dobře vysušit.Skladujeme dobře popsané i s rokem sklizně a podrobným popisem vlastností rostliny, ze které je sbíráme.

Jak sbírat semínka z muškátů

Semena letniček i trvalek sbírejte za suchého počasí v době, kdy půjdou volně vysypat ze semeníku. Příliš nevyzrálá semena obvykle „nedojdou“, nebo jen některá, a klíčivost pak za mnoho nestojí. Horší podmínky pro sběr jsou v letošním deštivém létě, ale ani to vás nemusí odradit.

Jak a kdy zasadit ředkvičky

Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm.

Jak často zalévat ředkvičky

Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně. Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku.

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Co potřebuje ředkvička

Ke zdárnému vývoji ředkvičky potřebují dostatek slunce a pravidelnou zálivku, ale vzhledem krychlosti růstu nepotřebují přihnojování. Stačí je vysít do humusem bohaté půdy. Ředkvičky sklízejte včas, dokud jsou křehké a šťavnaté, nečekejte na co největší bulvy.

Jak pěstovat ředkvičky ve skleníku

Obvykle se ve skleníků vysévají v polovině února a prvních červených ředkviček se pak můžete dočkat už po třech týdnech, tedy klidně začátkem března. Důležité je vysévat ředkvičky s určitými rozestupy, minimálně 3 cm od sebe, jinak se nevyhnete nudné povinnosti jednocení.

Jak zasadit řeřichu do vaty

Malý plastový tácek, misku nebo talíř vysteleme buničitou vatou, kterou mírně navlhčíme. Místo vaty postačí tři obyčejné ubrousky, které položíme na sebe. Tři proto, aby vytvořily vrstvu, která nasákne dostatek vody. Na povrch navlhčené vrstvy rozložíme hustě semínka řeřichy.

Jak naklíčit ředkvičky

Jak naklíčit semínka ředkvičky1 lžíci semen důkladně propláchneme ve studené vodě.Pak je vložíme do studené vody a necháme přes noc nabobtnat.Druhý den je vložíme do klíčící misky, na sítko nebo do plastové lahve s otvory pro odtok vody.Klíčky dvakrát denně propláchneme vlažnou vodou a vodu necháme okapat.

Kdy zasít muškáty

Správný čas výsevu semínek muškátů

Ideální je pro výsev muškátů leden až únor, tedy čas od cca půlky ledna až do konce února, ovšem čím dříve, tím lépe.

Proč nerostou ředkvičky

Pokud je půda studená, ředkvička vykvete, ale nepřinese ovoce. Aby se předešlo problémům se sklizní, měly by být ředkvičky vysazeny v té době tak, aby při tvorbě kořenových plodin za slunečného počasí teplota nepřesáhla +18 ° C a v noci neklesla pod +10 ° C. Pro růst ředkviček musí být půda zahřátá na +15..

Proč ředkvičky nerostou

To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.

Kdy vysévat řeřichu

Řeřichu na osivo vyséváme brzy na jaře. Není náročná na teplotu a časné výsevy dávají dobré osivářské výsledky. Naopak pozdní výsevy by mohly trpět suchem a také je někdy sužují dřepčíci, podobně jako ředkvičky. Na Gengelu se nám osvědčil výsev do řádků 30 cm od sebe, sejeme řídce, aby porost nebyl přehoustlý.

Jak často zalévat řeřichu

Semínka začnou velmi brzy klíčit a růst. Během této doby nesmí substrát ani vata nikdy zcela vyschnout. Pro lepší udržení vlhkosti výsevní zařízení přikryjte potravinovou fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Řeřicha zahradní se musí zalévat každý den.

Jak si vyrobit Nakličovací misku

Další mojí oblíbenou klíčící pomůckou je skleněná lahvička překrytá gázou. Gázu připevním obyčejnou gumičkou. Semínka pak proplachuji tak, že lahvičku přes gázu naplním vodou a zase vyliji. Lahvičku na chvíli postavím na hlavu, aby odtekla přebytečná voda.

Jak klíčit semena

Jak naklíčit semínka

Vrstva semen by neměla být vysoká, ideálně by semínka měla být v jedné, maximálně dvou vrstvách. Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena.

Jak pěstovat muškáty doma

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak se sází muškáty

Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost

V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.