Jak získat šťávu z řapíkatého celeru?

Jak dostat šťávu z celeru

I přes nižší výtěžnost považujeme horizontální šnekový odšťavňovač Sana 707 za nejlepší, nejjednodušší a cenově nejrozumnější způsob, jak si udělat dobrou šťávu ze řapíkatého celeru. Vertikály sice vylisují více šťávy, ale kvůli nutnosti krájení celeru na malé kousky jsme nemohli jinak, než je dát na 2.

Jak dlouho pít šťávu z řapíkatého celeru

Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.

Jak se dělá šťáva z řapíkatého celeru

Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru. Všechny šťávy, ať už je to celerová nebo jiná či směsi se tráví a lépe vstřebávají na lačný žaludek.
Archiv

Jak se čistí řapíkatý celer

Řapíkatý celer můžeme rozebrat i tak, že odkrojíme spodní část. Celer se pak rozpadne na jednotlivé řapíky. Důkladným omytím jednotlivé řapíky zbavíme zbytků zeminy. Vnější řapíky jsou tužší a mají slupku s vlákny, která by mohla vadit při konzumaci.

Co dělat s řapíkatým celerem

Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Můžete jej použít i jako příměs k zeleninovým a ovocným šťávám, kterým dodává zajímavou chuť. Z řapíkatého celeru lze konzumovat i listy – využít je můžete třeba jako bylinky. Tato zelenina od místních pěstitelů je k dostání od června do října.

Na co je dobrý řapíkatý celer

Zeleninu, která prospívá trávení, krevnímu tlaku i diabetikům, by do svého jídelníčku měli zahrnout i ti, kteří se snaží zhubnout. Je plná vitaminu C a dodá tělu draslík, hořčík i fosfor. Řeč je o řapíkatém celeru!

Proč jíst řapíkatý celer

Živiny, vitaminy a minerály

Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidské tělo jsou obzvláště cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A.

Proč pít řapíkatý celer

Řapíkatý celer má hodně vlákniny, prospěšné pro zdravou funkci střev. Díky antioxidačním a protizánětlivým látkám, které obsahuje, nabízí ochranu téměř celému trávicímu traktu. Pravidelným pitím celerové šťávy prospějete svému zažívání, vyčistíte játra a pomůžete si i od nepříjemného nadýmání nebo pálení žáhy.

Jak dlouho vydrží řapíkatý celer

Uložený v polyetylénovém sáčku vydrží celer v chladničce asi 3 dny. Celer by se neměl namáčet dlouho ve vodě, pak ztrácí chuť i vůni.

Co připravit z celeru

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.

Jak na řapíkatý celer

Postup přípravy receptu

Řapíky pokrájíme na tyčinky, které krátce spaříme v osolené vroucí vodě, scedíme a necháme oschnout. Do dlaně si kápneme trochu oleje a suché řapíky maličko pomastíme, aby nám na nich drželo koření, kterým ho následně posypeme. Dále pak záleží na tom, jak chceme řapíkatý celer upravovat.

Jak jíst celer

Tuto kořenovou zeleninu můžete využít mnoha způsoby, od celerového řízku po waldorfský salát. Celer lze konzumovat vařený nebo syrový. U některých odrůd dužina vystavená působení vzduchu mírně zhnědne. Tomu můžete zabránit několika kapkami citronové šťávy nebo octa.

Jak zdravý je řapíkatý celer

Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidské tělo jsou obzvláště cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A.

Co se dá udělat z řapíkatého celeru

Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Jak casto pít celerovou stavu

Nyní velmi oblíbená celerová očista radí každé ráno vypít nalačno půl litru šťávy z řapíkatého celeru. Ta vás údajně dokáže zbavit akné, vyčistit játra, zlepšit trávení a celkově posílit imunitní systém, který je pak schopen vás účinně ubránit před řadou nemocí, jkterým byste jinak třeba podlehli.

Kdy vyrýt celer

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.

Jak zpracovat celerovou nať

Celerovou nať využijete nejlépe syrovou

Pokud vám nevadí její specifická chuť, jednoduše ji pokrájejte opravdu nadrobno a přidejte ji do pomazánky, salátů nebo polévek. Dobrou službu vám udělá i ve smoothie nebo proste schroupaná jen tak. Skvělým tipem pro využití celerové natě je pesto.

Proč je celer horký

Celer má hořké, tvrdé stonky: Souhrn nešťastných kombinací vyplývajících z prostředí může také zhoršit kvalitu řapíkatého celeru. Tvrdý a hořký řapíkatý celer je často výsledkem střetu horkého počasí, suché půdy a nedostatku živin.

Proč celer nedělá bulvy

Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Jak uložit celer na zimu

Ideální skladovací teplota je u celeru 0 až 1°C a relativní vlhkost 90 až 95%. V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.

Jak zpracovat řapíkatý celer

Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Jak uchovat celerovou nať

Celerová a petrželová nať

Tam se mi to osvědčilo nejlépe. Dá se „kytička“ natí vložit i do skleničky s vodou a uložit do lednice, to také dobře funguje, ovšem čas takového uskladnění je krátký. 3-4 dny a natě pomalu odcházejí.

Kdy sázet řapíkatý celer

Semeno vyséváme koncem února až začátkem března, protože poměrně dlouho vzchází. Sazenice sázíme do sponu 40 x 30-40 cm, nebo pěstujeme i z přímého výsevu v listopadu, kdy osivo vzchází na jaře. Listy sklízíme průběžně během celé vegetace. Nať řežeme těsně nad srdíčky.

Jaké hnojivo na celer

Co celer potřebuje

Důležité je také hnojivo. Potřebuje dostatek dusíku, vápníku, chlóru a také částečně fosfor a draslík. Takže bychom ho měli podle odborníků vysadit na pozemek vyhnojený kvalitním kompostem nebo uleželým hnojem. Vhodným hnojivem je třeba Cererit nebo Vegaflor.

Jak nejlépe pěstovat celer

Celer potřebuje dostatek vláhy, tepla a živin, jen tak bulvy dobře porostou a budou. Vody se opravdu nebojte, celer zvládne i podmáčenou půdu, zahradníci říkají, že ji dokonce vyžaduje. Pro pěstování zvolte slunné místo. Důležitá je také péče o rostliny během vegetace.