Jak Zuzitkovat cibuli?

Jak zužitkovat cibuli

Cibuli používáme jako základ pro většinu jídel. Takový guláš si bez ní ani nedovedeme představit. Cibule je však výborná i plněná, nakrájená do salátů a opečená jako příloha k masu.
Archiv

Jak Zavesit cibuli

Při suchém počasí můžeme cibuli nechat dosychat přímo na záhonu. Před deštěm svážeme cibuli do svazků a zavěsíme je do suchého dobře větraného prostoru. Přibližně po měsíci ukroutíme zaschlou nať, oddělíme ušpiněnou slupku. Poté můžeme cibuli svázat do pěkně vyhlížejících copů a třeba přidat i sušené květiny.

Jak zpracovat červenou cibulí

Konzumuje se buď syrová a to v různých salátech (nejznámější je řecký salát), přidává se do hamburgerů, sendvičů či studených předkrmů. Červenou cibuli je možné i tepelně zpracovat, připravují se z ní čatní a marmelády, výborná je ve slaných koláčích, v cibulové polévce nebo grilovaná.
Archiv

Jak Orestovat cibuli

Ve větší pánvi s nepřilnavým povrchem rozpalte olej, vsypte nakrájenou cibuli a smažte na středním plamenu, dokud nezesklovatí. To bude trvat přibližně 10 minut. Poté přidejte cukr, máslo a ocet a povařte ještě přibližně 15 minut na mírném plameni. Cibule bude mít výbornou chuť a konzistenci mírně na zkus.

Jak se dělá cibulová omáčka

Na tuku či oleji zpěníme nakrájenou nebo nastrouhanou cibuli, když trochu změkne, přidáme mouku a uděláme zlatavou cibulovou jíšku. Pak zajileme vodou a necháme vařit. Nakonec rozmixujeme, aby byla omáčka hladká, podle chuti přisolíme. Můžeme přidat trošku smetany, ale nemusí být.

Jak zakonzervovat cibuli

Sušte ji rozloženou na plechu vyloženém pečicím papírem při teplotě 50–60 °C v pootevřené troubě klidně až 12 hodin. Občas ji promíchejte, abyste zkontrolovali, zda není přesušená. Usušenou cibuli skladujte ve vzduchotěsné nádobě. V této úpravě vydrží až rok.

Jak skladovat cibuli ze zahrady

cibuli jen uložíte volně do přepravek (tady není potřeba nať nechávat). Cibule bez natě můžete také nasypat do síťky a zavěsit do chladného prostoru. Nízké teploty snáší uskladněná cibule mnohem lépe než ty vysoké, nesmí ale omrznout. Jakkoliv poškozené cibule z uskladňování vyřaďte a rychle je spotřebujte.

Kam zasadit cibuli

Cibule vám přinese bohatou úrodu, pokud jí najdete slunné a teplé stanoviště s půdou, která se dobře prohřívá. Ve studené půdě bude náchylnější k onemocnění. Před výsadbou je důležité pořádně prokypřit půdu a stanoviště pravidelně měnit – každý rok! Na stejné stanoviště je vhodné cibuli vysadit nejdříve po 3 letech.

Jak naložit červenou cibulí

POSTUPCibuli oloupejte a nakrájejte na kolečka tlustá asi 3 mm (záleží na vás).V rendlíku přiveďte k varu vodu, smíchejte s octem, rozpusťte cukr, sůl a promíchejte.Hotový rozvar nalijte do sklenice tak, aby byla ponořená.Uzavřete víčkem a dejte do lednice.

Jak zkaramelizovat červenou cibulí

Jak na to Cibuli nakrájejte na měsíčky. V litinové pánvi nebo hrnci na másle cibuli zvolna restujte, dokud nezměkne, pak přidejte cukr a balzamiko a nechte zkaramelizovat. Hotovou cibulku dle chuti dosolte.

Jak Orestovat cibuli bez oleje

Zkrátka místo běžného oleje přidejte několik lžic vody, nebo domácího vývaru. Nalijte tekutinu na pánvičku či do hrnce počkejte až se začnou tvořit drobné bublinky, a to je ten správný čas, kdy přihodit plátek masa či cibulku na osmahnutí.

Proč je hořká cibule

Když se buněčné stěny cibule naruší nožem při krájení nebo v mixéru, uzavřené látky obsahující síru se uvolní a začnou reagovat se vzdušným kyslíkem i mezi sebou navzájem. Výsledné štiplavé a těkavé produkty se rozptýlí do okolí a nutí kuchaře k pláči. Příslušným látkám se říká lakrymální faktor cibule.

Jak se dělá cibulová marmeláda

Postup přípravy receptu

V hrnci rozehřejeme olej, přidáme cibuli a česnek a při střední teplotě mícháme do změknutí asi 10 minut. Ochutíme solí a pepřem. Přidáme víno nebo ocet a přivedeme do varu. Snížíme teplotu a zvolna vaříme s občasným zamícháním 35-40 minut nebo až směs zkaramelovatí a má sirup.

Jak se dělá česneková omáčka

Postup přípravy

V hrnci rozpustíme sádlo a přidáme hladkou mouku. Vytvoříme světlou jíšku, kterou rozředíme vodou a povaříme. Osolíme a nakonec přidáme prolisovaný česnek. Podáváme k uzenému masu.

Jak se má skladovat cibule na zimu

Vhodné je skladovat cibuli při vlhkosti vzduchu 65–75 %. Přes zimu může posloužit jako skladovací prostor i balkon, pokud nejsou mrazíky, nebo sklep, jestliže není příliš vlhký. Je potřeba cibuli zajistit proudění vzduchu, aby nezačala plesnivět. Správně uskladněná žlutá cibule vydrží i několik měsíců.

Jak skladovat cibulky

Uskladňujte pouze pevné, tvrdé cibule, bez jakéhokoliv poškození, neboť ve skladovacích prostorách se hniloba či jiné onemocnění jako je plíseň, případně škůdci, rychle šíří a přijdete o všechno. Skladovat se mohou ve tmě, ale v suchém prostředí, v pilinách hoblinách, v papírových sáčcích, v písku, v listí.

Kdy se vytahuje cibule ze země

Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.

Jak hluboko se sází cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.

Co sázet vedle cibule

Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepaMrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Jak se nakládají malé cibulky

Cibulky vložíme do malých zavařovacích sklenic, přidáme do každé po dvou kusech celého pepře a nového koření a 1 malý bobkový list. Pro pikantní variantu můžeme k cibulkám do sklenice přidat chilli papričku. Cibulky zalijeme nálevem, zavíčkujeme a sterilujeme podle návodu k hrnci, většinou 20 minut na 80 °C.

Jak nechat zkaramelizovat cibuli

Jak na to Cibuli nakrájejte na měsíčky. V litinové pánvi nebo hrnci na másle cibuli zvolna restujte, dokud nezměkne, pak přidejte cukr a balzamiko a nechte zkaramelizovat. Hotovou cibulku dle chuti dosolte.

Jak zkaramelizovat cibuli bez cukru

Na větší pánvi rozpusťte máslo a přihoďte k němu pokrájenou cibuli. Trochu osolte, stáhněte plamen na mírný režim a čekejte. Po pár minutách začne cibulka od spodu mírně hnědnout.

Jak dlouho zesklovatí cibule

Do rozpáleného tuku vsypeme cibuli. Zesklovatění cibule trvá asi 2 minuty. Cibuli stále mícháme od středu ke krajům a obráceně, aby se smažila rovnoměrně. Od cibule neodcházíme, aby se v nestřeženém okamžiku nepřipálila.

Jak se zbavit hořkosti

Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk. Ten navíc pomáhá lépe vstřebávat vitaminy rozpustné v tucích, a proto se hořká zelenina jako čekanka nebo kapusta často připravuje na kvalitním (!)

Jak rozmixovat cibuli

Cibuli nakrájíme na plátky a několik minut povaříme, až změkne. Slijeme přebytečnou vodu (čím méně vody necháme, tím budeme mít hustší základ omáčky) Pak cibuli rozmixujeme tyčovým mixérem – proto je potřeba nějakou vodu nechat.