Čím větší hustota
Čím má látka větší hustotu, tím má při stejném objemu větší hmotnost (je těžší).
Archiv
Kdy má voda největší hustotu
Nejvetší hustota vody (1 g/cm3) je při 3,98 °C.
Kdy má voda největší objem
Hustota vody je největší při teplotě 3,98 °C, při dalším zvyšování teploty dochází ke snižování hustoty vody (a tedy ke zvětšování objemu). Při ochlazování vody k bodu mrazu bude klesat ke dnu nejdříve voda o teplotě 3,98 °C (protože má vyšší hustotu), chladnější voda pak bude zůstávat u hladiny.
Co má menší hustotu než voda
Tento jev nazýváme anomálie vody. Anomální chování vody vysvětlujeme tak, že krystalická struktura ledu, která způsobuje, že led má menší hustotu než voda, se rozpadne úplně až při . V intervalu od plovou drobné krystalky ledu ve vodě a zvětšují tím její objem. Anomálie vody má velký význam pro vodní živočichy.
Co ovlivnuje hustotu
Na hmotnosti tělesa závisí hustota přímoúměrně – čím větší hmotnost, tím větší hustota. K měření hustoty kapalin se používá hustoměr.
Co je hustší voda nebo olej
Voda a olej mají stejný objem, jsou totiž ve stejné sklenici. Voda má ale větší hustotu než olej, to znamená, že je těžší.
Kdy má voda nejnižší hustotu
Touto další anomálií je, že při ochlazování vody dochází k poklesu hustoty již od +4 °C, nejnižší hustota kapalné vody je tedy právě při této teplotě. Voda o teplotě +4 °C klesá ke dnu a vytváří stabilní prostředí pro přezimování vodních organismů.
Jak můžeme chránit vodu
Udržovat její přirozené zdroje (podzemní prameny a jezera), nedovolit snižování světových zásob vody znečišťováním. Nedovolit kácení deštných pralesů, protože potom by se mohlo stát, že se změní klima na planetě a vody budeme mít nedostatek.
Co má větší objem voda nebo led
Skutečnost, že voda, která vznikne táním ledu, má stejný objem jako ponořená část ledu, je dána tím, že led má menší hustotu než voda. Proto má led (při stejné hmotnosti jako voda) oproti vodě větší objem.
Co je lehčí voda nebo olej
Voda a olej mají stejný objem, jsou totiž ve stejné sklenici. Voda má ale větší hustotu než olej, to znamená, že je těžší. Tudíž se s olejem vymění a klesá ve sklenici dolů. S tímto jevem se můžeme setkat i v běžném životě.
Jak spojit olej a vodu
Vytváření emulzí
Při smíšení dvou kapalin (často např. olej a voda), ze kterých se má vytvořit emulze, dojde k rozdělení obou složek do jednotlivých vrstev. Olej má menší hustotu než voda a tak olej plave na vodě a fázové rozhraní mezi kapalinami je malé.
Na čem je závislá hustota
Hustota se také mění v závislosti na teplotě, tlaku a látkovém množství (viz stavová rovnice).
Který plyn má nejnižší hustotu
Helium je vzácný plyn s nejnižší hustotou, která je 0,1785 kg/m³, díky čemuž je přibližně 7krát lehčí než vzduch! Pro srovnání: hustota argonu je 1,635 kg/m³, neonu: 0,824 kg/m³, kryptonu: 3,430 kg/m³, xenonu: 5,396 kg/m³ a radonu: 9,078 kg/m³.
Kdo potřebuje vodu
Vodu potřebují rostliny, živočichové a také člověk. Voda podléhá koloběhu na zemi a tento přirozený koloběh je nutné, aby byl zachován, má-li být zachován život na zemi, na jaký jsme zvyklí. Jedná se o přírodní rovnováhu, jejíž součástí je celá příroda, pole, louky, lesy, vodní toky, živočichové a i lidé.
Jak vyrobit podchlazenou vodu
Podchlazenou vodu nejsnáze získáme v zimě, kdy je ranní venkovní teplota kolem ‑5°C. Do čisté vypláchnuté PET láhve nalijeme čistou vodu a necháme venku přes noc. K iniciaci tuhnutí stačí prudčeji lahví bouchnout o zem, případně do ní vhodit malý kousek ledu či sněhu.
Co nejvíce znečišťuje vodu
Nejzávažnější je kontaminace vody sloučeninami dusíku a fosforu. Zemědělství se na tomto stavu podílí v průměru 40 % u dusíku a 32 % u fosforu. Vody jsou znečišťovány také při používání, skladování, přepravě a likvidaci nepoužitých pesticidů.
Jak řešit znečištění
Podáte podnět k příslušenému úřadu a budete požadovat, aby situaci prošetřil a zjednal nápravu. Druhou možností je cesta soukromoprávní, která zahrnuje vztahy mezi vámi a původcem znečištění. Může být realizována uzavřením smlouvy nebo podáním žaloby k soudu.
Jak se změní objem vody Když se změní v led
Skutečnost, že voda, která vznikne táním ledu, má stejný objem jako ponořená část ledu, je dána tím, že led má menší hustotu než voda. Proto má led (při stejné hmotnosti jako voda) oproti vodě větší objem.
Kdy taje led
Fyzikální vlastnosti: Lze rýpat nehtem (má tvrdost 1,5), hustota 0,917 g/cm³, křehký, neštěpný, lom je lasturnatý. Při dlouhodobém působení tlaku plastický, tepelně nestálý – taje při teplotě 0 °C. Při teplotách pod −80 °C krystaluje v krychlové soustavě.
Jak se dostane voda do oleje
Jestliže horké spaliny s vodní párou přijdou ve studené klikové skříni do styku se studeným motorovým olejem, pak nutně dochází ke kondenzaci vodní páry. Kapalná voda se pak hromadí v motorovém oleji, který se intenzivně promíchává a vytvářejí se emulze vody v oleji, jejíž vzhled rozhodně není příliš vábný.
Jak oddělit olej od vody
Pomocí naolejované zkumavky naplněné vodou. Olej má menší hustotu než voda, a proto plave na jejím povrchu a je vytlačován do zkumavky.
Jaký plyn je lehčí než vzduch
Hustota vzácných plynů
Helium je vzácný plyn s nejnižší hustotou, která je 0,1785 kg/m³, díky čemuž je přibližně 7krát lehčí než vzduch! Pro srovnání: hustota argonu je 1,635 kg/m³, neonu: 0,824 kg/m³, kryptonu: 3,430 kg/m³, xenonu: 5,396 kg/m³ a radonu: 9,078 kg/m³.
Jak je citit metan
Při pokojové teplotě je to netoxický plyn bez barvy a zápachu, lehčí než vzduch (relativní hustota 0,55 při 20 °C). jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Jak se správně Zavodnit
Zařaďte do svého jídelníčku větší množství potravin bohatých na vodu. Vodní meloun je asi první na ráně. Dobré jsou také okurky, větší množství kiwi, pomerančů. A dobré je samozřejmě myslet i na dostatek řidších polévek.
Jak šetřit s vodou
Jak šetřit voduSprchujte se.Umývejte nádobí ve dřezu s napuštěnou vodou.Opravte protékající toaletu.Pořiďte si modernější toaletu, která rozlišuje dva druhy splachování.Při čištění zubů vypněte vodu.Čekáte, až vám odteče studená voda z kohoutkuPři nákupu pračky a myčky si všímejte spotřeby vody.