Jak zřízení datové schránky Czech POINT?

Co je potřeba k založení datové schránky

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Kde si zřídit datovou schránku

O datovou schránku mohou zažádat právnické osoby prostřednictvím svého statutárního zástupce. Datovou schránku mohou statutáři zřídit buď osobně na kterémkoli Czech POINTu, příp. mohou podat písemnou žádost na Ministerstvo vnitra.

Jak se dozvím o zřízení datové schránky

Na portálu mojedatovaschranka.cz nebo přihlášením přes Identitu občana (prostř. metod eObčanka, bankovní identita, Mobilní klíč atd.) je po zadání on-line žádosti datová schránka bezodkladně zřízena a zpřístupněna.
Archiv

Jak si zřídit datovou schránku pro OSVČ

O zřízení datové schránky OSVČ můžete požádat i online, pokud již využíváte národní elektronickou identitu občana. Pokud e-identitu zatím aktivní nemáte a chcete si ji zřídit, potřebujete k tomu občanský průkaz, vydaný v roce 2018 a později, s aktivovaným elektronickým čipem.

Jak zneplatnit datovou schránku

Ministerstvo vnitra ČR (dále jen mimisterstvo)na žádost osoby zneplatní přístupové údaje do datové schránky a vydá nové, a to neprodleně. Žádost se podává osobně (popř. zmocněncem) na kontaktním místě Czech POINT, kde dojde k vyplnění formuláře žádosti o zřízení datové schránky.

Jak se platí za datovou schránku

Za zřízení a využívání datové schránky neplatí běžný občan ani živnostník žádný poplatek. Bezplatná verze obsahuje základní služby jako přijímání a odesílání standardních datových zpráv. Standardní datovou zprávou se přitom myslí komunikace mezi fyzickou osobou a úřady.

Kdo provozuje datovou schránku

Datové schránky ze zákona automaticky zřizuje Digitální a informační agentura pro: orgány veřejné moci. podnikající fyzické osoby (advokát, daňový poradce, statutární auditor, znalec, soudní tlumočník, ..)

Co když mi nepřišla datová schránka

Pokud OSVČ neobdržela dopis s přihlašovacími údaje k datové schránce, zatím jí nebyla vytvořena. To znamená, že v tomto případě může OSVČ podat daňové přiznání i v papírové podobě. Finanční úřad si v seznamu držitelů datových schránek ověří, zda OSVČ skutečně nemá datovou schránku aktivní.

Jak se vyhnout zřízení datové schránky

Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.

Co stojí datová schránka

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. O datovou schránku můžete také požádat: Osobně – Vyplněnou žádost předáte na podatelnu Digitální a informační agentury (DIA).

Jak zřídit datovou schránku pro fyzickou osobu online

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Jak si zřídit datovou schránku online

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Kdo posílá dopis o zřízení datové schránky

Datové schránky zřizované na žádost – přístupové údaje jsou doručovány žadateli (oprávněné osobě): poštovní zásilkou (výhradně do vlastních rukou adresáta) na kontaktní adresu v žádosti nebo. formou tzv. virtuální obálky (pokud je žádost podána a vyřízena na Czech POINTu)

Kdo zřizuje datovou schránku

Datovou schránku jim zřizuje Ministerstvo vnitra České republiky automaticky a bezplatně . Přístupové údaje zasílá Ministerstvo vnitra ČR do vlastních rukou statutárnímu orgánu právnické osoby nebo členovi statutárního orgánu právnické osoby, pro niž byla datová schránka zřízena.

Kdo posílá zřízení datové schránky

Žádost o zřízení datové schránky osoby nezapsané v registru osob se doručuje Ministerstvu vnitra ČR.

Kdy mi stát zřídí datovou schránku

Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do schránky sám nepřihlásí. Změna se týká cca 2 mil. osob se živnostenským oprávněním a cca 200 tisíc právnických osob, které ještě nemají datovou schránku.

Jak poslat dopis do datové schránky

Samotné poslání dokumentu pomocí DS je velmi snadné. Pokud znáte číslo DS příjemce, jednoduše jej přímo vyplníte. Jestliže jej neznáte, příjemce snadno vyhledáte. Například, po slovech „obvodní soud“ vám schránka zobrazí všechny obvodní soudy a vy si vyberete ten, kterému chcete poslat zprávu.

Kdo může posílat do datové schránky

Poštovní datovou zprávu si mohou vzájemně posílat právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo občané. Poštovní datová zpráva je: výhodnější než doporučené psaní díky nižším cenám. důvěryhodnější než e-mail díky garanci doručení a prokazatelnosti.

Jak se posílá přes datovou schránku

Vložení souborů do přílohy z diskuV sekci PŘÍLOHY klepněte na tlačítko NAHRAJTE Z POČÍTAČE (nebo NAHRAJTE ZE SLOŽKY).Otevře se systémový dialog pro volbu souborů – vyberte v něm soubor, který chcete k datové zprávě připojit.Potvrzením volby se specifikace souboru přenese do sekce PŘÍLOHY.

Kdo posílá datové schránky

V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.

Co je datová schránka a jak funguje

Pomocí datové schránky můžete komunikovat s jakýmkoliv úřadem, například okresní správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami nebo finančním úřadem. Funguje podobně jako e-mailová schránka, s tím rozdílem, že majitel schránky je úředně ověřenou osobou. Zjednodušeně řečeno datová schránka nahrazuje podpis.

Kdy začne fungovat datová schránka

Schránka, která byla zřízena automaticky, začne fungovat i bez Vašeho přihlášení, a to po 15 dnech od doručení dopisu s přístupovými údaji, nebo od vrácení dopisu odesílateli, když si dopis nepřevezmete a v úložní době na poště nevyzvednete. Po jejím zřízení Vám budou úřady posílat dokumenty jen do datové schránky.