Jaká barva světla do akvária
Červená složka světla podporuje vytváření chlorofylu, bez čehož se rostliny neobejdou. Modrá naopak podporuje sílu rostlin. Ideální vlnová délka je 660nm u červené barvy a 440nm u modré.
Archiv
Jaké pozadí do akvária
Pro menší akvária se hodí pozadí přidělané z vnější strany, které se dá v případě odtržení snadno opravit. Pamatujte, že chcete vyzdvihnout obsah nádrže a nedělat z tapety dominantu. Vyhněte se pestrobarevným kombinacím a kýčovitým obrázkům. V ideálním případě sáhněte po barvách jako je černá a tmavě hnědá.
Archiv
Jak vybrat světlo na akvárium
Optimální výkon (W) osvětlení akvária lze určit následovným vzorcem. Je ale vhodný u akvárií s hloubkou do 60 cm: Požadovaný výkon pro nenáročná akvária = Objem akvária × 0,15. Požadovaný výkon pro hustě zarostlá akvária = Objem akvária × 0,3.
Archiv
Jak silné světlo do akvária
Intenzita LED světla
Především ne kvůli rostlinám – ty vyžadují alespoň 0,308 W na litr akvária. Obecně nemá smysl kupovat málo výkonné LED pásky, doporučujeme soustředit se na 12W a více. Mějte na paměti, že ryby se můžou snadno vystrašit nečekaným zhasínáním nebo rozžínáním světla.
Jak dlouho se má svítit Rybičkám
Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.
Jak často používat UV lampu v akváriu
Jak se UV lampa používá Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 24 hodin.
Jaké vzduchování do akvária
Výkon vzduchování
Objem akvária | Výkon vzduchování |
---|---|
60 litrů a méně | min. 100 l/hod. |
60–100 litrů | 100–250 l/hod. |
nad 100 litrů | 250–300 l/hod. |
Jaký je vhodný písek do akvária
Pro akvária se hodí obzvlášť granátový písek (načervenalý) a čedičový písek (téměř černý). Množství: ve většině případů se vytváří vrstva 5 – 7 cm silná. Množství v kilech se se přepočítá nejdříve přes objem v litrech – znásobí se délka, šířka a výška vrstvy (vše v cm) a výsledek se dělí 1000.
Jak spočítat osvětlení akvária
Vzorec pro výpočet výkonu LED osvětlení, který je vhodný použít pro akvária do 60 cm výšky:Pro nenáročné akvárium – Objem vašeho akvária × 0,15 = Požadovaný výkon LED ve Wattech.Pro náročné a hustě zarostlá akvária – Objem vašeho akvária × 0,3 = Požadovaný výkon LED ve Wattech.
Jaké LED pásky do akvária
Co budete potřebovat. 1) LED pásek, který odpovídá požadavkům na osvětlení vašeho akvária. Nesmí se jednat o voděodolnou variantu! Obvykle jsou vhodné vysoce svítivé pásky SB3-300, nebo dražší pásky CRI-300 s věrnějším podáním barev.
Po jaké době dát ryby do akvária
Ryby nevpouštíme do čerstvě založeného akvária, ale postupně přidáváme zhruba po 3-4 týdnech podle testů NO2 a NO3. Maximálně můžeme po pár dnech dát pár "zajížděcích rybiček" pro správný záběh akvária.
Jak často se mění voda v akváriu
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Proč se kalí voda v akváriu
Bílý zákal
Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.
Jak zapojit UV lampu
UV lampa musí být vždy připojena do sítě přes proudový chránič. K sepnutí UV lampy musí dojít po sepnutí cirkulačního čerpadla, tak aby byl zajištěn optimální průtok vody. Do okruhu UV lampu instalujte vždy za filtr. Doporučujeme instalaci na bypass (smyčku), která umožňuje lepší regulaci průtoku vody UV lampou.
Jak často pouštět vzduchování v akváriu
V málo zarybněných akváriích to často není potřeba. Vzduchovat je nutno také v noci. Základním pravidlem tedy je, že čím více ryb v akváriu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se neobjednou bez vzduchování. Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec.
Jaké ryby nepotřebuji vzduchování
Úplně nejjednodušší variantou je bojovnice pestrá. Jde o rybu, která je na chov velice nenáročná. Díky svému zvláštnímu ústrojí zvanému labyrint umí dýchat kyslík ze vzduchu a nepotřebuje tedy vzduchování. Nepotřebuje ani topítko, jelikož velice dobře snáší pokojovou teplotu vody.
Jakou barvu písku do akvária
Akvarijní písek: Jemný a bez ostrých kamínků
Pokud máte ryby na dně akvária (panceřníčky, sumečky…) jsou vhodnější světlejší písky, aby byly dobře vidět. Tmavší písky se pak hodí pro černé ryby plovoucí v horních a středních částech akvária nebo pro neonky.
Co dát na dno akvária
Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.
Jak dlouho svítit v akváriu
V akváriu není dobré nikdy svítit déle jak 12 hodin. Je to hlavně kvůli řasám, protože ty z toho budou nadšené. Rostlinám totiž stačí k růstu jen několik hodin denně. Více jak 10 hodin už je pro ně většinou zbytečných.
Jak casto prát filtr v akváriu
Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.
Jak dlouho vydrží ryby bez filtru
Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém.
Jak často se čistí akvárium
Pamatujte, že filtr čistí vodu díky bakteriím nikoliv tím, že vysává zákal z akvária. Je tedy rozumné o filtr náležitě pečovat a zhruba každé 2-3 měsíce media proprat a odstranit nečistoty.
Jak dlouho nechat svítit UV lampu v akváriu
Použití: UV lampu připevníme na výtok hadice vnějšího filtru. Při akutních problémech v akváriu jako je zákal nebo onemocnění ryb necháme lampu puštěnou nepřetržitě do odeznění problému (1-5 dní). V případě prevence máme lampu puštěnou 2-3 hod denně, svítíme před použitím hnojiva, které UV lampa znehodnocuje.
Jak často zapínat UV lampu
Jak se UV lampa používá Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 24 hodin. Je to z toho důvodu, že právě během údržby rozvíříme v akváriu velké množství mikroorganismů, bakterií a řas, které nemusí být akváriu prospěšné a jednak dezinfikujeme také vodu, kterou doplníme do akvária.
Jaké ryby pro začátečníky
Akvarijní ryby pro začátečníky
Mezi nejznámější a nejoblíbenější druhy patří tyto nenáročné akvarijní rybičky – živorodky, sumečci, tetry a řada rybiček tzv. kaprovitých. Ty se na další poddruhy, jako jsou parmičky, kardinálky, závojnatky aj. Celkově to jsou málo náročné druhy, protože patří do rybek všežravých.