Jakou barvu má sumec?

Jaké má sumec zuby

Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, kterým se říká „kartáče“ a jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Má dlouhou břišní ploutev, která se rozprostírá až do ocasní ploutve. Široká ústa mají ozubenou spodní i horní čelist.

Jakou míru má sumec

Lovná míra sumce je stanovena zákonem. Ve většině revírech má míru 70 cm (někde i 90 cm). Není úplně pravda, že sumec je pouze noční lovec, ulovit ho můžete i během dne. V českých vodách představuje nejvyšší článek potravního řetězce.

Jak velký může být sumec

Rozměry. dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).

Jak vypadá sumec velký

Sumec má širokou nízkou hlavu, která přechází v protáhlé tělo, které je bez šupin a pokryté silnou olivově zelenou až modrošedou kůží, která vypadá jako mramorovaná. Barva kůže se liší podle prostředí, ve kterém sumec žije.
Archiv

Jak dlouho se tře sumec

V prvním roce života dorůstá 10-18 cm délky těla, ve druhém roce 20-38 cm, ve třetém roce 35-53 cm, ve čtvrtém roce 45-68 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.

Jak se loví sumec

Je dobré vědět, že sumec je velmi krátkozraký a lov je založen především na jeho velmi vyvinutém sluchu, čichu a vnímáním vjemů svými charakteristickými vousy. Proto je důležité, aby se vaše nástraha pohybovala, byla cítit, nebo vytvářela zvuky, na které sumci reagují.

Jak vidí sumec

Rybí druhy se zakrnělým zrakem (sumec, úhoř) mají malé oči, a proto přednostně využívají k lovu i orientaci jiné smysly – hmat, sluch, čich, čidla pohybu. Ryby vidí barevně! Jejich oční receptory rozeznávají plné barevné spektrum.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Na co berou sumci

Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.

Čím se živí sumec

Hlavní složku jeho potravy tvoří především ryby všech druhů, ale nepohrdne ani většími bezobratlými živočichy (jako jsou červi, žížaly, hmyz), dále loví i žáby a menší vodní savce. Sumec je ryba velmi plachá, proto se musíme pohybovat u vody velmi tiše.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jak rychle roste sumec

Růst sumce je poměrně rychlý, i když v prvních letech života neroste tak rychle jako štika. Jako dlouhověká ryba si však svůj růstový potenciál uchovává až do vysokého stáří, které běžně překračuje 30 let. Existují dokonce zmínky o přiblížení se k hranici 100let.

Jak drzet sumce

Vždy bychom se měli řídit stejným pravidlem jako při zdolávání ze břehu. Pokud je sumec v tahu, měla by osa rukojeti prutu být vodorovně s hladinou. Pouze pokud se ryba nechá přitahovat, můžeme prut zvedat a následně rychle získanou šňůru dovíjet.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak na lov sumců

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Jak přilákat sumce

Právě method mix přiláká menší ryby – cejny, plotice, perlíny, tlouště, anebo i menší kapry. A i když se jich u pelet zjeví obrovské množství, tak nám to může být jedno, protože na místě leží tak velké pelety, že s nimi ryby nic neudělají. Tudíž počkají na sumce.

Kdy je nejlepší chytat sumce

Konec srpna a začátek září považuji v tuzemsku za jedny z nejlepších měsíců pro lov sumců a často se podaří i opravdu veliká ryba. V průběhu října se frekvence záběrů snižuje, přesto však má ještě smysl k vodě vyrazit.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Jak vyrobit Bojku na sumce

Výroba pevné bójky na sumcedva plováky (např.v plovácích vytvoříme mírně excentricky (o 0,5–1 cm) otvory pro zasunutí spojovací tyčky.otvory by měly být mírně menšího průměru.konce tyčky upravíme smirkovým papírem.do otvorů v plovácích vtlačíme silikon.spojovací tyčku prostrčíme plováky, tak aby cca 2 cm přesahovala.

Čím krmit sumce

Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.

Jak nastražit na sumce

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak se starat o sumce

Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 – 29°C teplou vodu. Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 – 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak nastražit rybu na sumce

Způsoby nastražování ryb

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak zaseknout sumce

V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.