Jakou barvu na sádrové omítky?

Jakou penetraci na sádrové omítky

Penetrační nátěr používáme vždy pokud malujeme na nové omítky. Před prvním malováním v novostavbách na sádrokartonové, štukové a sádrové omítky používáme hloubkovou penetraci. Tento penetrační nátěr je velice důležitý pro dobrou soudržnost malby s novým podkladem.
Archiv

Čím penetrovat nové omítky

Základem je univerzální penetrace, přilnavost na savé a nesavé podklady vyřešíte jejím zředěním. Existují ale i speciální typy, jako je hloubková nebo fungicidní penetrace proti plísním. Více o penetrování se dočtete v samostatném článku.

Jak dlouho schne Sádrová omítka

Omítky jsou několik dnů po aplikaci vlhké. Délka kompletního vysušení záleží na ročním období, zdivu, větrání a mnoha dalších vlivech. Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak na sádrovou omítku

Po zavadnutí srovnaného povrchu se povrch omítky „roztočí“ navlhčenou pěnovou houbou. Po opětovném zavadnutí vytvořeného sádrového šlemu se povrch vyhladí pomocí nerezové špachtle nebo hrany hladítka do požadované kvality.
Archiv

Jak brousit sádrovou omítku

Nejprve jsem obrousil plochy elektrickou bruskou. Když byl povrch dostatečně hladký, obrousil jsem rohy ručním brousítkem. Nedokonalosti, které se na omítce objevily (zejména díry) jsem zamázl sádrovou omítkou řidší konzistence. Tu jsem nechal vyschnout a poté obrousil už jenom ručním brousítkem.

Jak natřít sádrovou omítku

Před vlastní výmalbou doporučujeme použít penetrační nátěr (dle technologického předpisu výrobce). Na lesklý, vykletovaný povrch sádrových omítek a stěrek se barvy bez použití penetrace relativně hůře aplikují a práce s nimi je obtížnější.

Jak dlouho po penetraci

Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.

Jak dlouho nechat schnout omítky

Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.

Jak dlouho zraje jádrová omítka

Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů. Jako finální vrstva se pak používají jen do prostorů, u kterých vzhled nehraje zásadní roli – sklepy, prádelny, garáže apod. Pro zlepšení vzhledu doporučujeme na hrubou omítku nanést štuk, případně stěrku.

Jakou sádrovou omítku

Strojní aplikace je výhodná při omítání velkých ploch, naopak ruční sádrová omítka se hodí pro drobnější práce, jako je začišťování ostění a lokální vysprávky, oprava ulomených hran tvárnic, zapravení drážek pro instalace vody a elektřiny.

Čím se brousí omítka

Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.

Na co se používá sádrová omítka

Sádrová omítka se hodí především pro stěny z pórobetonových tvárnic, betonu nebo broušených keramických tvárnic, které jsou tvarově přesnější než cihelné zdivo. V tomto případě ji můžeme aplikovat jako omítku tenkovrstvou, jejíž tloušťka bude začínat už na pouhých 3mm.

Jakou penetrací pod štuk

Hloubková penetrace zpevní savé podklady

Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací. Po zaschnutí stavební chemie se můžete pustit do samotného štukování.

Jak poznat zaschlou penetraci

To lze poznat především na omak, případně také podle přítomnosti lesklého povrchu značícího vlhkost. Schnutí jakéhokoli materiálu, penetraci nevyjímaje, je proces závislý na mnoha faktorech. Určit přesnou dobu tak nelze úplně.

Jak se penetruje zeď

Penetrační nátěry se obvykle nanáší v několika vrstvách. Nanášení další vrstvy není vhodné odkládat, protože když nátěr zcela zaschne (vytvrdne), smísení obou vrstev je problematické. Penetrační nátěr musí být po aplikaci zcela vsáknutý do podkladu. V případě, že se vytvoří louže, je třeba rozetřít je do plochy.

Jak natáhnout štukovou omítku

Malým natahovákem rozetřeme štuk po okrajích stropu a poté velkým natahovákem roztíráme štukovou směs po celé ploše stropu. Natahujeme tenkou vrstvu, protože jinak by nám štuk ze stropu spadl. Štuk se musí do stropu vtlačit a teprve poté uhlazovat do ztracena. Když štuk zavadne, můžeme natáhnout druhou vrstvu.

Co se dává pod štuk

Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací.

Jak uhladit omítku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.

Na co je sádrová omítka

Sádrové omítky regulují mikroklima v interiéru – v případě větší vlhkosti v místnostech tuto vlhkost absorbují a později ji uvolňují zpět do ovzduší. Současně tak umějí absorbovat i teplo a tím se podílejí na rovnováze teploty stěn a vnitřního prostoru.

Jak nejlépe odstranit starou omítku

Jak odstranit omítku

Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.

Proč se penetruje

Penetrace se postará o snížení nejen savosti podkladu, ale i naimpregnuje daný povrch, odstraní (uzavře) prach a nečistoty a následný nátěr je již aplikován na soudržnou vrstvu, která je dle požadavků zbavena prachu a nečistot.

Jak vymalovat bez škrábání

Asi nejčastější metodou je sázka na štěstí, jejíž nezbytnou součástí je velice opatrná práce s válečkem a nanášením barvy. Zásadní pravidlo v tomto případě zní – netlačit na váleček, používat jen přiměřené množství barvy a soustředit na jedno místo jen nezbytně nutnou dobu.

Jak dlouho zraje štuková omítka

Tato teplota se musí udržovat po celou dobu prací včetně mimopracovních dnů a během následného zrání štukové omítky po minim. 2 týdny. Na ojíněný podklad se štuková vrstva nanášet nesmí.

Jak vyhladit štuk

Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka

Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.

Čím brousit sádrovou omítku

Na broušení jsem používal brusné kotouče hrubosti 100 a 120. Nejprve jsem obrousil plochy elektrickou bruskou. Když byl povrch dostatečně hladký, obrousil jsem rohy ručním brousítkem. Nedokonalosti, které se na omítce objevily (zejména díry) jsem zamázl sádrovou omítkou řidší konzistence.