Jakou bylinku na rybu?

Jak správně okořenit rybu

Jak rybu ochutit

Nebojte se používat různé ochucené oleje, čerstvé bylinky, nebo svěží omáčky. Na mořské ryby je tradiční kombinace pepře a citronu, na sladkovodní sůl a kmín, ale možností je mnohem více. Ideální je, když se k rybě přidají čerstvé bylinky, které ji skvěle dochutí, ale zároveň chuť ryby nepřehluší.
Archiv

Jaké koření se hodí k rybám

Na pečenou rybu: sůl + kmín + pálivá paprika, nebo sůl + provensálské koření , nebo sůl+ buď libeček nebo oregano + meduňka. Na smaženou: sůl + citron + troj-obal.

Jaké bylinky použít na pstruha

Ingredience

500 g brambor
Tapenáda
3 větvičky čerstvého rozmarýnu
4 větvičky tymiánu
hrst petrželových lístků

Jaké bylinky na tresku

Příprava – tresku omyjeme, osušíme, ochutíme kořením na ryby a na 2 hodiny naložíme do směsi bylinek (rozmarýn, tymián, smil) a citronového oleje. Poté filety po obou stranách opečeme na pánvi na oleji s bylinkami, ve kterém byly naloženy.

Jak moc solit rybu

Množství soli na jednotlivé porce nelze přesně definovat, ale pro orientaci lze uvést, že na osolení porcí z jednoho kilogramu filetu potřebujete 20g soli. Kořenění rybího masa by mělo být citlivé neboť je škoda zastřít samotnou chuť rybího masa přemírou koření.

Kdy solit rybu

Ryby se vyplatí důkladně prosolit – nasucho a těsně před grilováním, aby maso nepustilo šťávu. Další způsob nasolování představuje tzv. brining, tedy naložení do solného láku. Ryby se obvykle lákují půl hodiny až hodinu v 3% roztoku vody a soli.

Jak namíchat koření na ryby

Koření na ryby má své pevné místo v kuchyni každého milovníka sladkovodních i mořských ryb. Složení: paprika zelená a červená, kmín, hořčice bílá, petržel, koriandr, bazalka, pepř zelený, šalvěj, kurkuma, tymián, muškátový oříšek, sůl (1 %), kyselina citronová.

Jak ochutit rybu

Ideální jsou čerstvé bylinky jako je petržel, tymián, rozmarýn, bazalka a majoránka. K rybám také velmi ladí kyselost, proto často do marinád přidáváme citron nebo limetku. Dále už přidáme pouze sůl, pepř a kmín. Na rozdíl od marinovaného masa, ryby kořeníme a solíme až těsně před tepelnou úpravou na grilu.

Jaké koření použít na štiku

Mezi nejoblíbenější koření a bylinky pro štiku patří petržel, kmín, tymián, rozmarýn a bobkový list. Pokud máte rádi pikantní jídla, můžete přidat také chilli papričky. Kromě koření a bylinek se také můžete sáhnout po některých příchutích. K štice se hodí například citronová šťáva, med, hořčice nebo zázvor.

Jaké koření na grilovanou rybu

Při grilování ryb je možné použít širokou škálu koření. Jemné bylinkové směsi na mořské ryby, výraznější paprikové směsi na sladkovodní a dravé ryby. A na krevety a mořské plody je třeba skvělý Citronový pepř, směs původem ze Skandinávie. Cafe de Paris – úžasná bylinková směs na ryby s bazalkou, pažitkou a petrželkou.

Proč se dává na rybu citrón

Zjemní rybu i mořské plody

Rybu ani jakékoliv mořské plody bez citronu nepodávejte. Oblíbeného českého kapra pokapejte citronovou šťávou už před tepelnou úpravou, zbavíte jej tak případné mírně bahnité vůně. Všem rybám ale dodá citron nádech svěžesti a podpoří jejich chuť.

Jak napíchnout rybu na uzení

Jak vyudit ryby

Po naložení v soli je nutné ryby opláchnout v čisté vlažné vodě. Rybu nesušte, jen ji nechte okapat, aby během uzení získala krásnou zlatavou barvu. Celou rybu, případně nakrájené podkovy, pak napíchněte na háčky v udírně. Menší kusy nebo malé ryby je lepší položit na síťované rošty potřené olejem.

Jak si vyrobit domácí koření

Smíchejte 2 čajové lžičky tymiánu, a po jedné čajové lžičce citronové kůry, nového koření, hřebíčku, černého pepře a zázvoru. Můžete pracovat buďto s mletou formou koření anebo s klasickou a vše rozdrtit v hmoždíři.

Jak rychle zpracovat rybu

Rybu zpracujte po rozmražení do 24 hodin, pokud ji důkladně tepelně zpracujete po delší době, třeba po 48 hodinách, nic se vám nestane, ale chuťově už to nebude ono. Náš názor je, že pokud máte rybu v ledničce déle, než 48 hodin, vždy patří do koše.

Jak solit rybu

Nakládání do solného láku

Pro ryby použijeme přibližně 6 – 8 % solný roztok (60 – 80 g soli na 1 l vody). Poměr soli si při dalším nakládání a uzení upravte dle své chuti. Do láku lze přidat i koření a vše krátce povařit pro lepší uvolnění aroma.

Jak dlouho nakládat ryby na uzení

Suché nasolování

Nádoba se uloží do chladné místnosti: s malými rybami maximálně na tři hodiny, větší makrela snese nasolování až čtyři hodiny. Losos o váze od 3 kg musí před uzením za studena ležet 10 hodin v soli a stejný druh ryby, která váží 4 kg, potřebuje až 15 hodin.

Jaké dřevo na uzení ryb

Dub vyniká jako dřevo k uzení především pro červená masa, kdežto olši si na uzení užijí především vegetariáni a milovníci ryb.

Jak si vyrobit garam masala

PŘÍPRAVA RECEPTU

Opražíme v pánvi nasucho postupně kardamom, hřebíček, skořici, římský kmín a černý pepř. Koření se musí rozvonět, trvá to zhruba 30 vteřin. Necháme koření zchladnout a poté ho rozemeleme v mlýnku na koření nebo roztlučeme v hmoždíři najemno. Nakonec ho promícháme s muškátovým oříškem.

Čím se dá nahradit garam masala

Můžete si skutečně vytvořit vlastní náhražku garam masaly, aby odrážela vaše ideální koření.Kari prášek. Zatímco kari se běžně nepoužívá ve směsích Garam Masala, je to běžná příchuť používaná v indické kuchyni.Směs kmínu, koriandru a kardamonu.Směs nového koření a kmínu.Směs dýňového kořeníSambar Masala.Ras el Hanout.

Jak připravit rybu na uzení

Ryby před samotným uzením nakládám do nálevu, nebo je jen na sucho nasoluji. Nakládání do láku je, řekl bych, lepší. Dosáhneme rovnoměrného nasolení, proto ho praktikuji raději. Chceme-li mít uzené ryby jemnější, naložíme je do 8 % solného nálevu, tedy na 1 l vody dáme 80 g soli.

Čím nejlépe udit

Velmi oblíbené je ovocné dřevo na uzení – švestka, třešeň, jabloň nebo hrušeň. Tyto dřeviny dodají zajímavé aroma a ovocné tóny, které skvěle doplní například vepřové maso. Na druhou stranu mohou některým lidem připadat zbytečně sladké, tak pozor na množství! Oblíbenou surovinou k uzení je jalovec.

Co je nejlepší na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Co obsahuje masala

Nejčastěji je součástí směsi koriandr, kmín, kardamon, hřebíček, černý pepř, skořice, muškátový oříšek. V různých variantách garam masala mohou přísady zahrnovat kurkumu, šafrán, semena fenyklu, zázvor, česnek, hořčičná semena, badyán, tamarind, pískavice, bobkový list nebo sušené červené chilli.

Co obsahuje koření garam masala

Obsahuje římský kmín, kardamom, koriandr, hřebíček, bobkový list, skořici a špetku černého pepře. Směs koření garam masala při vaření provoní vaši kuchyni a přenese vás na indické tržiště s tisícem chutí i vůní. Výborně se hodí pro zeleninová a luštěninová jídla.

Co je to masala

Jako masála se označují různé směsi koření indického původu (dévanágarí: मसाला, masālā, doslova znamená „směs koření“). Různé masály se liší složením, místem původu i účelem. Občas bývá rozdíl dokonce v jednom druhu od různých výrobců. Složkami masály bývá často chili, koriandr, máta, česnek, zázvor, kurkuma a další.