Jaký chodník kolem domu
Základním rozměrem je optimální šířka pro jednoho chodce – 40 až 60 cm, na větších pozemcích lze tuto šířku zvětšit na pohodlnějších 70 až 100 cm. Přístupový chodník k domu navazující na vstupní branku by měl mít stejnou šířku jako branka, zpravidla 120 až 150 cm.
Jak položit dlažbu kolem domu
Kladení dlažby na připravené podloží
Začínáme vždy směrem proti spádu chodníku. Spáry mezi dlaždicemi by měly být 3 – 5 milimetrů. Dlaždice upevníme na místě jemným poklepem gumovou palicí. Během pokládky je vhodné kontrolovat rovinu kladené dlažby.
Archiv
Jakou zvolit tloušťku zámkové dlažby
Jinak se ale řídíme tloušťkou 40 až 45 mm pro pochozí dlážděné plochy (dláždění okolo domů, terasy, chodníky), tloušťkou 60 mm pro častěji zatěžované pěší a cyklostezky a místní komunikace a tloušťkou 80 mm (vysoké dopravní zatížení) až 100 mm pro výjimečně zatěžované plochy (např. parkoviště pro nákladní automobily).
Co dát kolem domu
Úzké plochy nebo plochy kolem domu, které by se daly těžko vydláždit, dostanou atraktivní vzhled pokud jejich vysypeme štěrkem. Štěrk kolem domu, může výrazně zlepšit odtékání vody při vydatných deštích. Omítka lépe vysychá a prodlouží se její životnost.
Jak na obrubník kolem domu
Betonové obrubníky nebo palisády se osazují do betonového lože do zavlhlé betonové směsi (min. třídy C16/20) na pevný a zhutněný podklad, pokud dokumentace stavby neurčuje jinak. Podkladní povrch je vhodné navlhčit, aby neodebíral vodu z betonového lože obrubníku. Tloušťka lože a boční opora musí odpovídat dokumentaci.
Jaký štěrk pod obrubníky
Mezi obrubníky vysypte hrubý štěrk, takzvaný makadam, frakce 16–32 mm.
Co se dává pod dlažbu
Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.
Jakou zvolit tloušťku dlažby
Na čem závisí tloušťka zámkové dlažby
Zámková dlažba tl. 40–45 mm: vhodná pro méně namáhané plochy kolem domů, chodníčky, terasy. Dlažba tl. 60 mm: vhodná pro plochy častěji zatěžované, například pěší a cyklistické cesty, pojezdové plochy, místní komunikace, příjezdové cesty a vjezdy do garáží u rodinných domků
Jak srovnat štěrk pod dlažbu
Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.
Co pod Kacirek kolem domu
Jemná frakce kačírku a kde ji použít
Jemnější kamínky ve frakci 4/8 najdou uplatnění jako zásypy a podsypy, doskočiště dětských hřišť, kde menší kamínky nejlépe tlumí dopad, dále v okolí houpaček a prolézaček.
Jak na Kačírek kolem domu
Jak si nechat udělat kolem domu tuto úpravu Je to docela jednoduché. Vykope se povrch, který je okolo domu, zabetonují se obrubníky. Poté se může navozit struska, která vytvoří svou strukturou jemné kanálky, které budou odvádět vodu, aby se struska zhutnila, použije se vibrační deska, která povrch zpevní.
Jak osadit obrubníky
Pro pokládku obrubníků se používá vytyčovací šnůra, gumová palice a vodováha. Po položení obrubníků je třeba alespoň na sedm dní obrubníky zakrýt, aby nedošlo k poškození lože (základu) deštěm a odpařením vody z betonové směsi a vlhkost je třeba udržovat kropením lože. Spáry mezi obrubníky je třeba dodržovat 3–10 mm.
Jak udělat obrubu Zahonu
Budujeme skrytý obrubník
Odstraníme zeminu na výšku skrytého obrubníku a následně vyplníme oddělený prostor kačírkem nebo mulčem. Pro alternativní a rychlejší instalaci si rýčem připravíme v zemi drážku. Do drážky pak obrubník zatlačíme nebo zatlučeme, a to nejlépe gumovou palicí. Obrubník usadíme na úroveň terénu.
Co dát pod obrubníky
Pod obrubníky je vhodné nasypat malou vrstvu štěrku, který následně dobře zhutníme. Obrubníky by se měli pokládat do betonové lože s výškou 80 – 100 mm. Vnitřní opěrná část by mít cca 1/3 výšky obrubníku. Přitom vzdálenost mezi jednotlivými by měla být 1 – 2 mm.
Co místo zámkové dlažby
Plastový materiál ke zpevnění chodníků, garážových stání nebo sunoucích se svahů je spolehlivé a trvalé řešení. Spektrum využití zatravňovací dlažby je vskutku široké, plastové panely se používají dokonce v letištních hangárech nebo na zpevnění říčních koryt.
Jak poznat kvalitní dlažbu
Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.
Jaký je rozdíl mezi dlažbou a obkladem
Dlažbu lze použít jako materiál pro podlahy i stěny. Oproti tomu obklad patří vždy na stěny. Důvodem jsou jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Při nákupu materiálu na podlahu proto dbejte hlavně na hodnotu skupiny otěru.
Jak položit dlažbu do štěrku
Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm.
Jaký štěrk kolem domu
Střední frakce kačírku 8/16 a velká 16/32 společně plní úkol odvodňovacích drenáží kolem budov – tzv. okapových chodníčků. Tyto větší valounky vypadají krásně i jako pokryvná plocha v zahradách, kde jsou prakticky bezúdržbové a zachovávají vlhkost v půdě.
Jak zhutnit kačírek
Doporučuje se rozhrnout 20 až 25 cm vysokou vrstvu hrubého štěrku a důkladně ji zhutnit. Kačírek, který na ni nasypete, je pak pohodlně pochozí při vrstvě 3 až 5 cm. Jestliže jsou desky nebo kameny použité ve spojení s kačírkem vyšší než 5 cm, je třeba mocnost podkladu navýšit.
Jak upravit okolí domu
Úprava terénu by u větších pozemků vždy měla vyjít z návrhu zahradního architekta. V této fázi úprav nás mohou čekat 3 různá řešení. Buďto sejmeme část podorniční vrstvy, nebo terén jen zarovnáme (přeskupíme hmotu pomocí těžké techniky), případně použijeme odloženou podorniční vrstvu, která nám zbyla po základech domu.
Co se dává pod kačírek
Podklad kačírku v zahradě
A jsme u otázky, co dát pod kačírek. Nejlepším řešením je geotextílie, kterou položíte do vykopané jámy. Přesah musí mít minimálně 5 cm. V místech, kde zasadíte stromy nebo okrasné rostliny, rozstřihněte geotextílii do písmene X a doprostřed malý kruh pro kmen stromu.
Jak udělat obrubníky kolem domu
Zahradní obrubníky
Můžete je zapustit tam, kde není třeba oddělit dopravní plochu. Nejdřív vykopejte 20 cm hluboký příkop. Nasypte do něj asi 5 cm vrstvu písku. Zasaďte trávníkové obruby, z boku je zafixujte a příkop vyplňte pískem.
Jaký obrubník vybrat
Pro oddělení trávníku od kamínkového náspu stačí i nízké obrubníky (do cca 50 mm), pro mulčované plochy se více hodí středně vysoké obrubníky do 80 mm, a pro viditelně instalované obrubníky je tu kategorie vysokých obrubníků (až do výšky 110 mm).
Co dát kolem záhonu
Každý podzim na záhony navršíme nejméně 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu nebo hnoje. Žížaly se na svou oblíbenou krmi vrhnou a postupně ji promísí se spodními vrstvami půdy: zeminu tak provzdušní i obohatí o množství živin. Dále záhon poklademe vrstvou mulče, který půdu i život v ní chrání proti nepřízni počasí.